Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تاثیر تصمیمات بانکهای مرکزی بر بازار سهام، ارز و کالا

تاثیر تصمیمات بانکهای مرکزی بر بازار سهام، ارز و کالا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فدرال رزرو یا بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا، بانک انگلستان و بانک مرکزی چین سه نهادی هستند که نقشی محوری در بازارهای سهام، ارز و کالا ایفا می کنند

آگهی

فدرال رزرو یا بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا، بانک انگلستان و بانک مرکزی چین سه نهادی هستند که نقشی محوری در بازارهای سهام، ارز و کالا ایفا می کنند.

در سه ماهه اول سال جاری میلادی، کارگزاران بانک انگلستان با خوش بینی از افزایش نرخ بهره این نهاد صحبت می کردند اما افت شدید قیمت نفت، بیم از کند شدن رشد اقتصاد جهانی و همچنین داده های اقتصادیِ نه چندان دلگرم کننده در بریتانیا باعث شد بانک انگلستان منتظر بماند تا اوضاع بهتر شود.

در ماه سپتامبر نشانه های مثبتی در اقتصاد بریتانیا بویژه در نرخ تورم و ارقام مربوط به نرخ بیکاری و فروش کالا دیده شده است. این نشانه های مثبت باعث شد که مارک کارنی، رئیس بانک انگلستان با اطمینان از افزایش نرخ بهره، در نیمه اول سال ۲۰۱۶ میلادی صحبت کند.

از سوی دیگر، اظهارات اخیر سیاستگذاران بانک فدرال رزور نشان می دهد که نرخ بهره این نهاد فعلا افزایش نخواهد یافت. پیش از این نیز زمزمه هایی مبنی بر افزایش نرخ بهرۀ فدرال رزور به گوش می خورد که به آنها هم عمل نشد.

اینک پس از نشست «جکسون هال» که ماه گذشته برگزار شد، برخی از سیاستگذاران از افزایش نرخ بهره در آینده و برخی دیگر نیز از امکان گسترش برنامه تسهیل کمّی صحبت می کنند.

بانک مرکزی آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که نرخ بهره خود را تغییر نمی دهد و این تصمیم بانک مرکزی آمریکا باعث نگرانی در بازار شده است. جنت یلن، رئیس بانک مرکزی آمریکا توضیح داد که قبل از هر نوع تصمیم گیری درباره تغییر نرخ بهره چه تحولات اقتصادی را باید زیر نظر گرفت.

برای اطلاعات بیشتر از چشم انداز سیاستگذاری این نهادها برای سه ماهه چهارم سال با نور الدین الحموری، کارشناس بازارهای مالی گفتگو می کنیم.

یورونیوز: به چه دلیل سیاستهای سه بانک مرکزی در ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و چین از سه ماهه اول امسال تا کنون تغییر کرده است.

نورالدین الحموری: با بانک مرکزی چین شروع کنیم. این نهاد تصمیم گرفته بود که در صورت کندتر شدن روند رشد اقتصادی در این کشور، بطور مستقیم در بازارها مداخله کند. این اتفاق چندین بار رخ دارد. از سوی دیگر، کارگزاران بانک انگلستان و بانک فدرال رزرو هم در نظر داشتند نرخ بهره اصلی این دو نهاد را افزایش دهند. نرخ بهره این دو بانک مرکزی در پایین ترین حد خود، طی هفت سال گذشته قرار دارد. با این حال، به دلیل افزایش ترس و هراس از کندی رشد اقتصاد جهانی، دو بانک مرکزی بریتانیا و ایالات متحده آمریکا نتوانستند نرخ بهره اصلی خود را افزایش دهند. بنابراین نرخ بهره این بانکها ثابت ماند. همانطور که هفته گذشته شاهد بودیم بانک فدرال رزرو هم اعلام کرد که نرخ بهره اش را افزایش نمی دهد، در حالیکه قرار بود نرخ بهره این نهاد در ماه دسامبر امسال یا سال آینده میلادی تغییرکند.

یورونیوز: پرسشهای زیادی درباره سیاستهای بانک فدرال رزرو مبنی بر افزایش نرخ بهره این نهاد مطرح شد و کارگزاران این بانک هم بارها اعلام تصمیم گیری در این باره را به تعویق انداخته اند. خانم جانت یلن، در بیانیه اخیری گفته که علت این است که چشم اندازهای موجود از اقتصادهای جهانی بیش از پیش مبهم است. نظرتان در این باره چیست؟

نورالدین الحموری: بانک فدرال رزرو باز هم افزایش نرخ بهره اصلی خود را به تاخیر انداخته است که باعث ایجاد عدم قطعیت در بازارهای جهانی شده. در حالیکه، انتظار رویکردی شفاف از سوی این نهاد می رفت، اقدام بانک فدرال رزرو سبب تقویت عدم قطعیت در این زمینه شده است. بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا در میانه دو موقعیت دشوار قرار دارد: از یک سو، افزایش نرخ بهره سبب افزایش ۶۰ درصد از بدهی های جهانی خواهد شد که برحسب دلار آمریکا محاسبه می شوند. از سوی دیگر، عدم تغییر نرخ بهره این نهاد، باعث خواهد شد که فدرال رزرو فرصتی مهم را از دست داده و منجر به رکود اقتصادی می شود.

یورونیوز: درباره سیاستهای بانک انگلستان صحبت کنیم که در نشست اخیر این بانک بطور مشخص اعلام شد. در سیاستهای بانک مرکزی بریتانیا در مقایسه با فدرال رزرو، شفافیت بیشتری دیده می شود.

نورالدین الحموری: وضعیت اقتصادی بریتانیا با ثبات تر از وضعیت اقتصادی ایالات متحده آمریکا است. وضعیت اقتصادی بریتانیا مثبت تر است: در این کشور، شاهد آمار مثبتِ رشد اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری هستیم. درحالیکه در آمریکا، آمار مربوط به نرخ بیکاری و ارقام مربوط به تولید ناخالص داخلی متغیرند. در نتیجه بانک انگلستان، نسبت به فدرال رزرو امکانات بیشتری برای افزایش نرخ بهره خود دارد.

یورونیوز: نقش بانک مرکزی چین در سیاستگذاری بانکهای مرکزی جهانی و همچنین در سمت و سوی بازارهای جهانی چیست؟

نورالدین الحموری: چین، بخصوص پس از اتفاقهای چند هفته گذشته نشان داده که تا چه اندازه می تواند بر اقتصاد جهانی و بازارهای مالی تاثیرگذار باشد. سقوط شاخص بورس شانگهای، سبب ایجاد ترس و نگرانی در بازارهای سهام در سراسر دنیا شد. اما چین مقصر نیست. پس از بحرانهای مالی در سراسر جهان، رشد اقتصادی این کشور منجر به بهبود وضعیت اقتصاد جهانی شد. درچارچوب یک چرخه اقتصادی، قبل از رشد اقتصادی، سیر نزولی رشد مفید است. در این میان، انگشت اتهام را باید سوی اروپا، آمریکا و برخی کشورهای آسیایی نشانه بگیریم که نتوانستند پس از دوران بحران مالی، اصلاحات اقتصادی را اجرا کنند. اقتصاد چین از هفت سال پیش تاکنون منجر به بهبود وضعیت اقتصاد جهانی شده است.

یورونیوز: تصمیم بانکهای مرکزی چه تاثیری بر بازار سهام، ارز و کالا در کشورهای خاورمیانه خواهد داشت؟

نورالدین الحموری: تصمیمات بانکهای مرکزی جهانی، همیشه بر بازارهای مالی خاورمیانه و کشورهای شمال آفریقا تاثیرگذار بوده است. تاثیر سیاستهای فدرال رزرو مبنی بر تغییر یا عدم تغییر نرخ بهره خود، بیش از سایر بانکهای مرکزی است. با این حال تصمیم اخیر این نهاد، پیامدهای مثبتی برای بازارهای کشورهای خاورمیانه به دنبال نداشت زیرا باعث تقویتِ عدم قطعیت سیاستهای اقتصادی این بازارها شد. اما، عوامل مثبتی در خاورمیانه وجود دارد: عدم تغییر نرخ بهره فدرال رزرو و اتخاذ لحن محتاطانه کارگزاران این نهاد در این زمینه، باعث خواهد شد که دلار آمریکا تحت فشار بیشتری قرار گیرد. این امر به نوبه خود منجر به تثبیت قیمت نفت خام شده، یا دستکم مانع از سقوطش می شود. کل این روند بر اقتصاد خاورمیانه تاثیر مثبت دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به رویدادهای اقتصادی مهم در سال ۲۰۱۵ و چشم انداز بازارها برای سال آینده

وضعیت آشفته بازارهای سهام و نفت در آستانه نشست بانک مرکزی آمریکا

گمانه زنی درمورد قیمت نفت پس از نشست اوپک