Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شمارش معکوس برای یکی از حیاتی ترین جلسات بانک مرکزی آمریکا

شمارش معکوس برای یکی از حیاتی ترین جلسات بانک مرکزی آمریکا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این هفته در مجله بازرگانی خاورمیانه به سناریوهای احتمالی جلسه بانک مرکزی آمریکا می پردازیم. در بخش نگاه گذارا هم افزایش تاریخی سرمایه گذاری توسط

آگهی

این هفته در مجله بازرگانی خاورمیانه به سناریوهای احتمالی جلسه بانک مرکزی آمریکا می پردازیم. در بخش نگاه گذارا هم افزایش تاریخی سرمایه گذاری توسط کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا را بررسی می کنیم.

با اینکه شاخص ها حکایت از آن دارد که جانت یلن، رئیس بانک مرکزی آمریکا ممکن است پیش از افزایش نرخ بهره تردید بیشتری از خود نشان دهد، با این حال سخنان مقامات بانک مرکزی ضد و نقیض بوده است.

این جلسه به طور خاص برای کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا اهمیت دارد. علاوه بر این، اعتبار بانک مرکزی آمریکا هم در این میان به این تصمیم بستگی دارد.

عواملی که می تواند بانک مرکزی آمریکا را به افزایش یا ثابت نگه داشتن نرخ بهره ترغیب کند چه هستند؟

شاخصهایی همچون کمترین میزان بیکاری از سال ۲۰۰۸، بانک مرکزی آمریکا را ترغیب به افزایش نرخ بهره می کند.

نرخ رشد اقتصادی مثبت است اما پیش بینی ها منفی هستند و نتایج تحقیقات در مورد شرایط کسب و کار ثابت هستند.

از طرف دیگر شاخص های بسیاری هستند که حداقل تا ماه دسامبر طرح افزایش نرخ بهره را تایید نمی کنند. نرخ تورم خیلی از اهداف بانک مرکزی کمتر است و تخمین ها در مورد پنج سال آینده هم نزدیک به کمترین میزان آن است.

قیمتهای رو به کاهش نفت شانس تورم منفی را افزایش داده است. افزایش ارزش دلار همزمان با کاهش رشد اقتصادی در آسیا و اروپا به صادرات آمریکا صدمه می زند.

صندوق بین المللی پول بارها به بانک مرکزی آمریکا هشدار داده است که در تصمیم گیری خود عجله نکند. کریستین لاگارد، رییس این نهاد اخیرا این پیام را بار دیگر در جلسه گروه بیست در ترکیه تکرار کرده است.

کریستین لاگارد گفت: «بانک مرکزی برای مدتها نرخ بهره را افزایش نداده است و حال این کار را باید به درستی انجام دهد. به عبارت دیگر کاری نکند که سپس مجبور به عقب نشینی شود.»

برای آگاهی بیشتر در مورد جلسه بانک مرکزی آمریکا همچون همیشه با نورالدین الحموری، کارشناس ارشد «ای دی اس سکوریتیز» از ابوظبی گفتگو کردیم.

یورونیوز: زمان جلسه بانک مرکزی نزدیک می شود. بیشتر تحلیلگران معتقدند که این نهاد اکنون قادر به افزایش نرخ بهره نیست. پیش بینی شما از واکنش بازار در هر دو حالت افزایش یا عدم تغییر نرخ بهره چیست؟

نورالدین الحموری: «همانطور که قبلا گفتیم فعلا ما شانس زیادی برای افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی در هفته آینده قائل نیستیم. با این حال اگر بانک مرکزی تصمیم به افزایش نرخ بهره بگیرد، این امر سراسیمگی را حداقل در بازارهای نوظهور افزایش می دهد و ما حتی ممکن است شاهد کاهش چشمگیر ارزش سهام در سطح جهانی باشیم. از طرف دیگر، اگر بانک مرکزی تصمیم به ثابت نگه داشتن نرخ بهره بگیرد این امر اعتبار این نهاد را کاهش خواهد داد زیرا آنها یک سال است که وعده افزایش نرخ بهره را می دهند. از دست رفتن اعتبار نیز مدتها و تا زمانی که سیاست بانک مرکزی در ماه های آینده روشن شود، عاملی منفی برای بازارها خواهد بود. در نتیجه جلسه این هفته بسیار مهم است و معامله کنندگان باید تلاش کنند معنای آن را دریابند.»

یورونیوز: پس ما می توانیم بگوییم که بانک مرکزی اکنون در شرایط خوبی نیست؟

نورالدین الحموری: «بله بانک مرکزی اکنون در شرایط خوبی نیست. یک سال پیش هم ما دریافتیم که بانک مرکزی ممکن است نرخ بهره را افزایش ندهد. بانک مرکزی از ماه مارس تا ژوئن و حالا سپتامبر افزایش نرخ بهره را به تاخیر انداخت. این بار هم احتمالا تا ماه دسامبر عقب می افتد. در نتیجه بیانیه آنها بسیار مهم است و برای دریافتن روندهای آینده کلیدی خواهد بود.»

آگهی

یورونیوز: با توجه به نوسانات اخیر و شدید بازارهای مالی، تا چه حد این امر می تواند بر تصمیم بانک مرکزی تاثیر بگذارد؟

نورالدین الحموری: «هشدارهای زیادی در سراسر جهان بود. از صندوق بین المللی پول گرفته تا حتی بانک جهانی! حتی اعضای بانک مرکزی هم با یکدیگر هم نظر نیستند. صندوق بین المللی پول و بانک جهانی به بانک مرکزی آمریکا نسبت به افزایش نرخ بهره هشدار داده اند، امری که ممکن است به سراسیمگی بینجامد. علاوه بر این آشفتگی اخیر بازار پیام روشنی به بانک مرکزی فرستاد که آنها اکنون آمادگی افزایش نرخ بهره را ندارند. ما معتقدیم که به نفع بانک مرکزی نخواهد بود تا آشفتگی بازار را در این شرایط همچون آنچه چند هفته پیش رخ داد، افزایش دهد. علاوه بر این، ارقام رو به کاهش تورم به بانک مرکزی انعطاف بیشتری می دهد تا نرخ بهره را برای مدت بیشتری ثابت نگه دارد.»

افزایش چشمگیر سرمایه گذاری در بخش املاک جهانی توسط کشورهای خاورمیانه

پس از کاهش شدید قیمت نفت، سرمایه گذاران اهل خاورمیانه امسال در بخش املاک و مستغلات فعالتر شده اند، سرمایه گذاری در این بخش توسط کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا به سطحی تاریخی رسیده است.

آگهی

این سرمایه گذاری ها ۶۴ درصد در نیمه اول امسال افزایش یافت. بریتانیا و چین سهم هایی بزرگ در این پروژه های کشورهای عربی دارند. قطر و امارات عربی متحده بزرگترین سرمایه گذاران در املاک و مستغلات در خارج از جهان عرب هستند.

این سرمایه گذاری های خارج از منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در نیمه اول سال ۲۰۱۵ به ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسید.

بزرگترین ذینفع از این سرمایه گذاری ها لندن است که ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار دریافت کرده است، پس از آن هنگ کنگ با ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار و نیویورک با یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار قرار دارند.

جریان سرمایه در سطح جهان به خارج از خاورمیانه و به سمت خرید اموال جهانی، بیشتر به سرمایه گذاری در مهمان نوازی و ارائه خدمات مجلل همچون هتلها و آپارتمانها اختصاص می یابد.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به رویدادهای اقتصادی مهم در سال ۲۰۱۵ و چشم انداز بازارها برای سال آینده

وضعیت آشفته بازارهای سهام و نفت در آستانه نشست بانک مرکزی آمریکا

گمانه زنی درمورد قیمت نفت پس از نشست اوپک