Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

افت قیمت طلا، آینده بازار فلز زرد چه خواهد بود؟

افت قیمت طلا، آینده بازار فلز زرد چه خواهد بود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در این برنامه به افت قیمت طلا می پردازیم و خواهیم دید چه پیش بینی برای بهای طلا در آینده وجود دارد. هفته گذشته قیمت طلا با افت ۴ درصدی روبرو شد. به

آگهی

در این برنامه به افت قیمت طلا می پردازیم و خواهیم دید چه پیش بینی برای بهای طلا در آینده وجود دارد.

هفته گذشته قیمت طلا با افت ۴ درصدی روبرو شد. به گفته مورگان استانلی بدترین اتفاقی که برای بهای طلا می توانست بیفتد این بود که ارزش هر اونس آن کمتر از ۹۰۰ دلار شود.

بانک مرکزی چین پس از گذشت شش سال میزان ذخایر طلای خود را اعلام کرد که کمتر از انتظار سرمایه گذاران بود و باعث ناامیدی آنها شد.

بازار طلا، این پناهگاه امن سرمایه گذاری اینک ممکن است به عاملی نگران کننده برای سرمایه گذاران تبدیل شود بخصوص که نشانه هایی از افزایش نرخ بهره بانکی درایالات متحده آمریکا هم وجود دارد.

آیا شاهد به پایان رسیدن دوران فلزات گرانبها هستیم؟

برای بحث بیشتر درباره روند قیمت طلا با نورالدین الحموری، کارشناس بازارهای مالی از ابوظبی گفتگو می کنیم.

یورونیوز: هفته گذشته قیمت طلا افت شدیدی داشت. نظرتان درباره قیمتهای فعلی و چشم انداز بهای طلا در بازار چیست؟

نورالدین الحموری: «علت افت قیمت طلا این است که چین میزان ذخایر طلای خود را اعلام کرد که پایین تر از انتظارات بازار بود. از نظر فنی، ارزش طلا طی دوران بحران اقتصادی افزایش داشت و این افزایش تقریبا ۱۲ سال دوام آورد. تا زمانیکه بهای آن به ۱۹۲۰ دلار آمریکا به ازای هر اونس رسید. از آن زمان، قیمت این فلز روندی نزولی را طی می کند. در حال حاضر، قیمت هر اونس طلا ۱۰۸۷ دلار آمریکاست. این افت قیمت طلا قابل توجه بود. البته از ابتدای این هفته، بهای هر اونس طلا اندکی افزایش داشت. به این ترتیب چشم انداز دراز مدت مثبت خواهد بود. تا زمانیکه بهای هر اونس طلا به کمتر از ۸۹۰ دلار نرسد، خطری بازار طلا را تهدید نمی کند. در این صورت، بازرگانان و سرمایه گذاران تلاش می کنند که سرمایه های خود را از صندوق سرمایه گذاری در طلا بیرون بکشند.»

یورونیوز: صندوق های حفاظت از سرمایه گذاری طلا باز هم با افت بیشتر مواجه شده اند، چرا؟

نورالدین الحموری: «این مسئله طبیعی است و علتش هم افزایش ارزش دلار آمریکاست و همچنین افزایش اخیر قیمتها در بازارهای جهانی و بازار سهام اوراق قرضه که به تازگی عملکرد بهتری نسبت به بازار طلا داشته اند. به همین دلیل سرمایه گذاران به سمت ریسک کردن در بازار اوراق قرضه و بازار سهام می روند که بازده بهتری از بازار طلا دارند.»

یورونیوز: به نظر می رسد نگرانی های فزاینده ای درباره کندشدن رشد اقتصاد جهانی وجود دارد که سرمایه گذاران را به سوی بازار امن طلا سوق می دهد. آیا این وضعیت تغییر کرده است؟ وضعیت بازار خاورمیانه چگونه است؟

نورالدین الحموری: «مسئله مهمی که باید به آن توجه کرد این است که ارزش طلا تغییر نمی کند. افت اخیر قیمت طلا به دلیل افزایش ارزش دلار آمریکاست که به جز طلا، بازار کالاهای دیگر را هم تحت تاثیر قرار داده است. با این حال معامله گران و سرمایه گذاران همیشه بدنبال این هستند که هزینه کمتری بپردازند. این اتفاق هفته گذشته در خاورمیانه رخ داد. در منطقه ما شاهد افزایش تقاضا [برای طلا] بودیم که طبیعی بود. همانطور که قیمت طلا همزمان با تعطیلات پایان ماه رمضان کاهش یافت و این در واقع فرصت خوبی برای خرید طلا بود.» یورونیوز: با توجه به نواسانات شدید در قیمت فلزات گرانبها، چه توصیه ای برای سرمایه گذاران دارید؟

نورالدین الحموری: «همیشه به مشتریان می گوییم که تمام تخم مرغها را در یک سبد نگذارند و در بازارهای مختلف سرمایه گذاری کنند. بهتر است در بازار سهام، اوراق قرضه، بازار ارز و کالا سرمایه گذاری کنند و به این ترتیب زمانیکه نوسانات بازار افزایش می یابد، احتمال ضرر کردن آنها کمتر می شود. دقیقا همانطور که اخیرا وقتی قیمت طلا کاهش یافت، ارزش دلار آمریکا در مقابل ارزهای دیگر افزایش یافت.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به رویدادهای اقتصادی مهم در سال ۲۰۱۵ و چشم انداز بازارها برای سال آینده

وضعیت آشفته بازارهای سهام و نفت در آستانه نشست بانک مرکزی آمریکا

گمانه زنی درمورد قیمت نفت پس از نشست اوپک