Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آیا بحران یمن سبب آشفتگی بازارهای مالی خاورمیانه خواهد شد؟

آیا بحران یمن سبب آشفتگی بازارهای مالی خاورمیانه خواهد شد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این مجله بازرگانی خاورمیانه تاثیر بحران یمن بر بازارهای مالی منطقه را بررسی می کنیم. هفته گذشته عربستان سعودی در راس ائتلافی متشکل از ۱۰ کشور

آگهی

در این مجله بازرگانی خاورمیانه تاثیر بحران یمن بر بازارهای مالی منطقه را بررسی می کنیم. هفته گذشته عربستان سعودی در راس ائتلافی متشکل از ۱۰ کشور عملیات نظامی را برای اعاده مشروعیت دولت منصور هادی، رییس جمهوری یمن آغاز کرده است.

قطر، بحرین، امارت متحده عربی و کویت، از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس هستند که در این ائتلاف حضور دارند. مصر، اردن، سودان، پاکستان و مراکش هم متحدان دیگر عربستان سعودی در این حملات هوایی هستند.

این حوادث بر بازارهای مالی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا تاثیری منفی گذاشت و باعث سقوط شاخص بورس در برخی از این کشورها شد. بطوریکه بازارهای بورس منطقه با روندی نزولی هفته کاری را به پایان بردند.

بعنوان مثال، شاخص بازارهای بورس کویت ۲.۴۲ درصد و شاخص بازار بورس مصر ۱.۵۹ درصد افت کردند. شاخص بورس امارات عربی متحده هم از تاثیرات منفی جنگ یمن بی نصیب نمانده و ۱۲ صدم درصد کاهش یافت.

این گمان می رود که بحران سیاسی در یمن به بحرانی اقتصادی هم دامن بزند و سبب آشفتگی و بی ثباتی بازارهای مالی منطقه شود. این احتمال نیز وجود دارد که ترس از عواقب منفی این بحران، سرمایه گذاران و تاجران را وادارد سرمایه های خود را به کشورهایی ببرند که از ثبات سیاسی و اقتصادی برخوردارند.

از سوی دیگر، نگرانی درباره ذخایر نفت عربستان سعودی باعث افزایش ۵ درصدی قیمت نفت در هفته گذشته شد. نگرانی اصلی در مورد مسیر نفتکش ها از تنگه ۴۰ کیلومتری “باب المندب” بین یمن و جیبوتی است. این مسیر برای انتقال نفت به اروپا امریکا و آسیا بسیار اهمیت دارد. برخی تخمین می زنند که مقدار نفتی که از این مسیر به این نواحی می رود، بیش از سه میلیون بشکه در روز است.

پرسشهای زیادی درباره تاثیر این عملیات بر اقتصاد جهانی مطرح است. برای بررسی پیامدهای اقتصادی [بحران یمن] با نورالدین الحموری، کارشناس بازارهای مالی گفتگو می کنیم.

یورونیوز: کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، بعنوان بهشتی امن برای تجارت به شمار می آیند. به نظر شما آیا پس از اعلان جنگ این باور تغییر خواهد کرد؟

نورالدین الحموری: «فکر نمی کنم تغییری بوجود آید. زمانیکه حملات شروع شد، نگرانیهایی در این زمینه بود. با این حال، حمایت کشورهای عربی و جامعه بین الملل، امنیت [اقتصادی] منطقه را تضمین می کند. از این رو، با هر نوع تهدیدی برخورد خواهد شد.»

یورونیوز: همان طور که دیدیم بازارهای مالی خاورمیانه و شمال آفریقا در آغاز هفته به سرعت تحت تأثیر قرار گرفت. اثر درازمدت حملات عربستان سعودی بر بازارهای منطقه چه خواهد بود؟

نورالدین الحموری: «چنین رخدادهایی تأثیرهای مثبت و منفی دارند. اما پادشاه جدید عربستان واکنش سریع نشان داد و کشورهای عربی و جامعه بین المللی نیز از او حمایت کردند. ادامه حملات، آنهم در بحبوحه کاهش قیمت نفت خام، شاید تأثیری منفی بر میزان موجودی انبارهای نفت داشته باشد، اما عربستان ذخایر نفت عظیمی در اختیار دارد و برای مدت زمانی که ما در نظر داریم فکر نمی کنیم که [این حوادث] بر بازارهای منطقه تأثیر چندان بگذارد. به این نکته هم توجه کنیم که نشست کشورهای عربی در مصر بر بازارها تاثیری مثبت داشت.»

یورونیوز: درباره نفت صحبت کنیم. به باور بسیاری از تحلیلگران، افزایش قیمت نفت از حد معینی تجاوز نخواهد کرد. سناریوهای محتمل چه هستند؟

نورالدین الحموری: «برغم افزایش قیمت نفت [پس از انتشار خبر حملات هوایی] تغییر قیمتها تا اجلاس بعدی اوپک در ماه ژوئن، در گستره ۴۰ تا ۶۰ دلار باقی خواهد ماند. این امر شاید باعث شود در این اجلاس بر سر کاهش تولید نفت توافقی صورت پذیرد.»

یورونیوز: نظرات مختلفی درباره عملیات حوثی ها وجود دارد، بویژه نگرانی هایی درباره مسیر نفت کش ها از تنگه باب المندب. به نظر شما بسته شدن این تنگه بر قیمت نفت تاثیر خواهد گذاشت؟

نورالدین الحموری: «چون عرضه نفت در بازار بیش از تقاضاست فکر نمی کنیم که این رخداد اثر قابل توجهی بر مصرف نفت داشته باشد. البته اگر دسترسی به منابع نفت قطع شود، قیمت نفت افزایش خواهد یافت. اما نیروی دریایی مصر برای حفاظت از منابع وارد میدان شده که باعث اطمینان خاطر است و این وضعیت تا بازگشت ثبات به یمن ادامه خواهد یافت. به همین دلیل وضعیت بازارها در خاورمیانه و در کل دنیا در آغاز هفته دوباره عادی شد. فکر نمی کنیم عرضه نفت در معرض خطر باشند.»

یورونیوز: این حوادث چه پیامدهایی برای سرمایه گذاری در کشورهای عربی شورای خلیج فارس خواهد داشت؟

نورالدین الحموری: «همانطور که پیش تر از این هم دیده شده در مواردی مثل وقوع جنگ، همه سراغ سرمایه گذاری های امن می روند مثلا سرمایه گذاری در طلا و نقره. قیمت هر اونس طلا به ۱۲۲۰ دلار رسید و قیمت نقره از ۱۷ دلار آمریکا به ازای هر اونس بیشتر شد. اما با برگزاری نشست کشورهای عربی و پیام قاطع این نشست، این افزایش قیمتها موقتی بود و سرمایه گذاران دوباره سراغ بازار سهام آمدند و نه فقط بازارهای منطقه ای بلکه بازارهای جهانی. سرمایه گذاریها مانند سابق ادامه خواهد یافت. بویژه اینکه همه منتظرند که عربستان سعودی سرمایه گذاران بین المللی را بپذیرد و انتظار می رود که این امر موجب سرازیر شدن پول به بازار سهام شود. بنابراین با وجود ادامه تنشها در خاورمیانه، اروپا و روسیه فرصت های خوب برای سرمایه گذاری در خاورمیانه و در اروپا هم چنان موجود خواهد داشت.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به رویدادهای اقتصادی مهم در سال ۲۰۱۵ و چشم انداز بازارها برای سال آینده

وضعیت آشفته بازارهای سهام و نفت در آستانه نشست بانک مرکزی آمریکا

گمانه زنی درمورد قیمت نفت پس از نشست اوپک