Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پیرشدن اروپایی ها، اصلاحات درمانی را لازم الاجرا کرده است

پیرشدن اروپایی ها، اصلاحات درمانی را لازم الاجرا کرده است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در سال ۲۰۱۵، نزدیک به ۳۷ درصد از جمعیت اروپا وارد شصت سالگی می شوند و در گروه سنی سالخورده قرار خواهند گرفت. این مساله کشورهای اروپایی را بر آن داشته

آگهی

در سال ۲۰۱۵، نزدیک به ۳۷ درصد از جمعیت اروپا وارد شصت سالگی می شوند و در گروه سنی سالخورده قرار خواهند گرفت. این مساله کشورهای اروپایی را بر آن داشته تا از هم اکنون اصلاحات لازم را در سیستم خدمات درمانی خود به منظور هماهنگی با این تغییرات در دستور کار خود قرار دهند. به همین منظور، نشستی توسط گروه راهبردی اروپایی در همین زمینه و با حضور صاحبنظران سلامت و برخی از سیاستمداران در بروکسل برگزار شد. ریاست این کنفرانس را ماری هارنی، وزیر سابق بهداشت و درمان ایرلند به عهده داشت.

وی در این کنفرانس با اشاره به ضرورت تغییرات در سیستم خدمات درمانی در اروپا گفت: “وضعیت موجود بهداشت و درمان بیش از این نمی تواند یک گزینه [ قابل قبول] باشد. اگر بخواهیم خدمات درمانی در اروپا را ادامه بدهیم، باید به کیفیت بالا، همه گیری آن و دسترسی به این خدمات برای همگان را فراهم کنیم. بعد از آن باید به شکلی رادیکال، نحوۀ ارائۀ این خدمات را تغییر بدهیم و در مورد نحوۀ عمل در مراحل اولیه مراجعۀ بیماران تصمیم بگیریم. ضمن آنکه تشویق و توانمند کردن شهروندان به پیشگیری و مدیریت سلامت شان نیز مهم است و باید در نظر گرفته شود.”

در این کنفرانس، بیش از ۳۰ برنامه از میان طرح های ارائه شده توسط ۲۱ کشور مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت. این برنامه ها نتیجۀ یکسال جمع آوری اطلاعات و آزمایش های مختلف در این کشورهاست که زیر نظر این گروه راهبردی اروپایی صورت گرفته است.

والتر ریکیاردی، استاد دانشگاه کاتولیک رم و یکی از حاضران در این کنفرانس می گوید: “امروز اروپا جمعیت سالخورده و پیری دارد بویژه در آلمان و ایتالیا این جمعیت بیشتر است. برای این گروه سنی که به بیماری های مزمن مبتلا هستند و به راحتی درمان نمی شوند باید دوباره برنامه ریزی کنیم. البته نه فقط بیمارستان ها، بلکه مددکاری در خانه و شهر هم باید تغییر کند.”

هشتاد و شش درصد از مرگ و میر در اروپا ناشی از بیماری های مزمن است که از این میان، ۸۰ درصد از درگذشتگان را افراد سالخوردۀ بالای ۶۵ سال تشکیل می دهند. این امر یک چالش جدی برای سیستم های بهداشت و درمانی در کشورهای اروپاست و سالانه ۷۰۰ میلیارد یورو صرف هزینه درمان این نوع بیماری ها می شود.

پاسکال ریچه تا، معاون سازمان همکاریهای اروپا و کانادا نیز یکی دیگر از شرکت کنندگان در این کنفرانس بود. وی در این نشست، با اشاره به بیماری سرطان گفت: “سرطان از یک بیماری بسیار حاد و قابل پیش بینی، حداقل برای برخی از انواع این بیماری، به یک بیماری مزمن تبدیل شده است. در این مرحله با مداخلۀ سریع می توان با آن مقابله کرد اما واقعا در صورت اقدام سریع و درمان بموقع می توان از دامنۀ این بیماری های مزمن کاست و امکان زندگی طولانی تر برای این بیماران را فراهم کنیم.”

در یک پروژۀ تحقیقاتی در مادرید، تشخیص زودهنگام موجب شده که یک میلیون نفر از شهروندان مبتلا به اختلالات عضلانی شناسایی شوند. بیماری های ناشی از این نوع اختلالات در هر گروه سنی به چشم می خورد و در میان افراد سالخورده بیشتر است. این پروژۀ تحقیقاتی و درمانی، نتایج قابل ملاحظه ای در درمان بیماران داشته است.

پروفسور خوآن خوور، رییس بیمارستان سان کارلوس در اسپانیا می گوید: “با درمان مبتلایان در این پروژۀ تحقیقاتی توانستیم ۴۰ درصد از مرخصی های درمانی را کاهش بدهیم و از نظر اقتصادی، نتیجۀ خوبی است. برای هر یک یورویی که در این برنامه سرمایه گذاری می کنید، یازده یورو در دوسال بازگشت سرمایه خواهید داشت.”

اجرایی چنین برنامه هایی می تواند از نظر اقتصادی در کشورهایی مانند بریتانیا که بیماری های مزمن در آنها شایع است، مفید واقع شود. در این کشور ۶۷ درصد از مردان و ۵۷ درصد از زنان از چاقی افراطی رنج می برند و به علت این بیماری، در اشتغال و درآمد زایی نیز سهم ناچیزی دارند.

در همین رابطه، تحقیقاتی در دانشگاه رم در مورد تاثیر شیوۀ زندگی در این معضل صورت گرفته است. پروفسور ونسنزو آتلا، استاد اقتصاد از این دانشگاه می گوید: “مراقبت و یک زندگی سالم می تواند به مردم در داشتن وزن مناسب تا قبل از ۵۰ سالگی کمک کند. این امر به اروپا امکان صرفه جویی ۱۰۰ میلیارد یورو را تا سال ۲۰۵۰ می دهد که نه با دارو، بلکه با یک تغذیه و زندگی سالم عملی می شود.”

این نگرانی وجود دارد که بازبینی و اصلاحات در سیستم درمانی به کاستن از منابع مالی در بخش های درمانی منجر بشود. بویژه آنکه بحران اقتصادی کنونی بسیاری از کشورها را به اجرای برنامه های ریاضت اقتصادی و صرفه جویی در بخش های مختلف اجتماعی وادار کرده است.

ویته نیس آندریوکیتیس، کمیسر اروپا برای سلامت می گوید: “اگر در مورد اصلاحات ساختاری صحبت می کنیم باید حتما در مورد تاثیرات آن بر سلامت عمومی نیز سخن بگویم. شما نمی توانید در قالب این تغییرات پایه ای، دسترسی به خدمات درمانی و بهداشتی را از بین ببرید چرا که برخورداری از این خدمات، پیش شرط های لازم برای رشد و اشتغال است.”

برای بسیاری از شرکت کنندگان در این کنفرانس، شعار “پیشگیری بهتر از درمان است“، بهترین سیاست از نقطه نظر اقتصادی است که باید به اجرا گذاشته شود. اجرای طرح هایی که سلامت جامعه را تامین می کند می تواند کشورها را به این هدف برساند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن