Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

توافقنامه تجارت آزاد میان ایالات متحده آمریکا و اروپا و نگرانی های پیرامون آن

توافقنامه تجارت آزاد میان ایالات متحده آمریکا و اروپا و نگرانی های پیرامون آن
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مواد غذایی، خودرو، انرژی، امور مالی و مواد شیمیایی برخی از حوزه هایی هستند که تحت تاثیر مذاکرات تجارت آزاد بین اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا

آگهی

مواد غذایی، خودرو، انرژی، امور مالی و مواد شیمیایی برخی از حوزه هایی هستند که تحت تاثیر مذاکرات تجارت آزاد بین اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا (TTIP) قرار دارند. قراردادی بحث انگیز که کمیته مناطق اتحادیه اروپا در طول جلسه عمومی ۱۲ فوریه خود به آن پرداخته است.

این توافقنامه که از سوی بروکسل و واشنگتن مورد مذاکره قرار گرفته، هدفش حذف تعرفه های گمرکی برای هماهنگ کردن مقررات واردات است. حامیان این توافقنامه ادعا می کنند که اقتصاد اروپا می تواند با ادغام در بازاری با ۸۰۰ میلیون مصرف کننده، سالانه ۱۲۰ میلیارد یورو درآمد کسب کند اما منتقدان می گویند این توافقنامه می تواند به کاهش کیفیت و استانداردهای بهداشتی مواد غذایی و تهدید حقوق اجتماعی کارگران بیانجامد.

تعرفه ها در حال حاضر با متوسط ۳ درصد پایین است، بنابراین برآورد می شود که ۸۰ درصد سود بالقوه با حذف مقررات و کاهش هزینه ها بدست آید. مواد شیمیایی، بخش اصلی تجارت میان اتحادیه اروپا و آمریکاست که بیشتر از ۲۰ درصد صادرات و واردات میان دو طرف را شامل می شود که نیمی از آن به دارو اختصاص دارد. لابی اروپایی در بخش دارو می گوید حذف تعرفه ها هیچ آسیبی به این صنعت و مصرف کنندگان نمی زند.

ریچارد برگستروم، مدیر کل فدراسیون اروپایی صنایع دارویی می گوید: «امروزه استاندارها در همه جا مشابه اند. این توافقنامه برای حذف دوباره کاریهاست. بزرگترین حسن این کار این است که ما می توانیم داروهای جدید را با آسان کردن مقررات نظارتی و بدون پایین آوردن استانداردها، سریعتر به بیماران برسانیم. دومین مزیت آن برای شرکتهای کوچکتر است چراکه شرکتهای بزرگ قادرند همه این مقررات بوروکراتیک را حل کنند اما اگر مسیر روشنی برای دسترسی به بازارهای ایالات متحده آمریکا و اروپا وجود داشته باشد، شرکت های کوچک با کاستن از مقررارت، راحت تر می توانند به پول و سرمایه گذاری دسترسی داشته باشند.»

کیفیت و سلامت مواد غذایی موضوعی بحث انگیز در افکار عمومی است، اگرچه این بخش حدود ۵ % تجارت دوجانبه را شامل می شود. بیشتر زنجیره تامین مواد غذایی محلی و پایدار از سوی گروههای محیط زیستی در اروپا حمایت می شوند. این گروهها نسبت به خطر استانداردهای پایین تر در آمریکا هشدار می دهند.

مارکو کونتیرو، مشاور امور کشاورزی در سازمان صلح سبز اروپا می گوید: «اتحادیه اروپا ۸۲ نوع آفت کش و سمومی که هنوز هم در آمریکا استفاده می شود را ممنوع کرده است. اگر مواد غذایی از آمریکا وارد شود، این مواد حاوی مقداری از مواد سمی ناشی از آفت کش ها خواهد بود. مقررات اتحادیه اروپا صد برابر سخت تر از آمریکاست. شرکت های مواد شیمیایی همواره از اتحادیه اروپا و مقامات آمریکایی خواسته اند تا اطمینان حاصل کنند که اروپا این مقررارت و محدودیت ها را کنار می گذارد.»

میزان آفت کش ها و مواد افزودنی تنها موضوع نگرانی ها نیست. این توافقنامه ممکن است راهی برای ورود محصولات غذایی مانند گوشت گاو هورمونی و یا ذرت های ژنتیکی اصلاح شده باز کند که اکنون در بازار اروپا فروش آنها ممنوع است. نمایندگان صنایع می گویند که آنها از کمیسیون اروپا تضمیمن هایی گرفته اند که این موارد در توافقنامه مطرح نباشد.

میلا فریون، مدیر کل صنایع غذایی و نوشیدنی اروپا می گوید: «به غیر از مسئله تغییرات ژنتیکی بعضی مواد غذایی و هورمون ها که در اروپا ممنوع شده اند و این ممنوعیت حفظ خواهد شد، در موضوعات دیگر می توان راه حلی برای توافق پیدا کرد. در پایان باید بگویم که این توافقنامه به سود مصرف کنندگان است بخاطر اینکه آنها با انتخاب های بیشتر و قیمت ارزان تری روبرو خواهند بود.»

بیش از ۹۹ درصد شرکت های اروپایی، شرکتهای با سایز کوچک و متوسط هستند، آیا آنها با توجه به استراتژی های شرکتهای چندملیتی قدرتمند می توانند سودی کسب کنند؟ کمیته مناطق اتحادیه اروپا نگران توافقنامه میانجیگری میان سرمایه گذاران و دولت هاست.

مارکوس تونز، گزارشگر کمیته مناطق اتحادیه اروپا در ارتباط با توافق تجارت آزاد میان آمریکا و اروپا می گوید: «به نظر من کمیسیون اروپا باید چنین مکانیسمی از میانجیگری را رد کند بویژه در مورد روابط ایالات متحده آمریکا و اروپا که هر دو نظام قضایی و دادگاههای خوبی دارند. ما به چنین مکانیسمی از میانجیگری نیاز نداریم.»

این مسئله یکی از موضوعاتی است که از سوی پارلمان های آلمان و فرانسه، دو اقتصاد بزرگ منطقه یورو مورد مخالفت قرار گرفته است. این موضوع در جلسه عمومی کمیته مناطق مورد بحث قرار خواهد گرفت و کمیسر اتحادیه اروپا در امور تجارت گفته است توافقنامه تا پایان سال نهایی نخواهد شد.

سیسیلیا مالمستروم، کمیسر اتحادیه اروپا در امور تجاری می گوید: «هدف ما در صورت امکان، نهایی کردن این توافقنامه در دوره ریاست جمهوری باراک اوباماست. می دانیم که تردیدهای زیادی وجود دارد اما داده های اخیر یوروبارومتر نشان می دهد که در کل، شهروندان اتحادیه اروپا موافق این توافقنامه اند زیرا آنها می بینند که این توافقنامه تجاری می تواند ما را در اتحادیه اروپا مرفه تر کند و این چیزی است که ما برای رشد و اشتغال نیاز داریم.»

کمیسیون همچنین برای عدم پذیرش طومار ابتکاری شهروندان علیه توافقنامه تجارت آزاد میان اروپا و آمریکا در دادگاه به چالش کشیده شده است. این کمپین با جمع آوری ۱.۵ میلیون امضا از ۲۱ کشور عضو اتحادیه شکل گرفته است. سازمان های جامعه مدنی وعده داده اند که بحث در این زمینه را زنده نگاه خواهند داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن