فرصت ها و دشواری های سرمایه گذاری در اتحادیه اروپا

فرصت ها و دشواری های سرمایه گذاری در اتحادیه اروپا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرمایه گذاران چگونه برای سرمایه گذاری های خود تصمیم می گیرند و اکنون پس از پشت سر نهادن دوران حاد بحران اقتصادی در اروپا، سرمایه گذاران خارجی و بازارهای بین المللی چگونه به اروپا می نگرند؟

میزان خطر پذیری سرمایه گذاران، تابع درجه تمایل یا عدم تمایل آنها به سرمایه گذاری است. برخی با ریسک کمتر حرکت می کنند و برخی با اطلاع از امکان سود بیشتر، سطح بالاتری از خطر را می پذیرند. اما خطر باخت همواره یک اصل طبیعی است.

میزان جبران خسارت سرمایه گذاری روی یک دارایی پر خطر، “حداقل بازده مورد انتظار” نامیده می شود که از یک طرف به میزان خطردار بودن آن دارایی مربوط می شود و از سوی دیگر به سطح ریسک سرمایه گذار. هرچه رغبت برای ریسک بالاتر باشد، “حداقل بازده مورد انتظار” پایین تر خواهد بود.

به نظر می رسد با وجود احتیاط شرکت ها در حفظ پول نقد، تمایل به ریسک به بازارهای اروپا بازگشته است. برای مثال، بازارهای سهام در سال ۲۰۱۳ جهشی تازه یافتند و اکنون در سال ۲۰۱۴ بهبودی هرچند شکننده دارند. سرمایه گذاران مالی در حالی که نرخ جهانی بهره در پایین ترین سطح است، به بهره اوراق قرضه اروپا چشم دوخته اند.

“سیجیرو تاکشیتا“، مدیر شرکت ژاپنی خدمات مالی و بانکی “میزوهو” درباره سرمایه گذاری در اروپا می گوید: “فکر می کنم ریسک پذیری اروپا کمی به سر جایش برگشته است. اروپا اکنون با مسئله برنامه های ریاضتی روبرو است. اما قطعا روشن است که وضع اروپا دست کم نسبت به سه چهار سال گذشته بهتر است و گرایش به سمت احیا و تقویت اقتصاد است.”

با این حال او اضافه می کند: “بزرگترین تفاوت بین ژاپن و اروپا در این است که ژاپن یک ملت واحد است با یک بانک مرکزی. در حالی که وضعیت در اروپا پیچیده تر است. از نظر من این یک سردرگمی است. اروپا از انعطاف و قدرت مانور روی نرخ تبادل ارز برای خروج از این سردرگمی برخوردار نیست. بنابراین یک وضعیت منفی دوگانه دارد که تلاش برای رها شدن از تقلیل قیمت ها و یا از تورم، بسیار دشوارتر از تجربه هایی است که اروپا تا کنون پشت سر نهاده است.”

بررسی مفصل تر این مسئله در برنامه اقتصاد واقعی.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران یونان؛ چالش ها و راه حل های دولت برای ثبات و رشد اقتصادی

بنگاه‌های تجاری، برندگان تقویت طرح صندوق سرمایه‌گذاری راهبردی اروپا؟

تحولات فناوری و اقتصاد دیجیتال؛ آیا ربات‌ها بهره‌وری را افزایش خواهند داد؟