Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

داووس و آرمانهای بلندپروازانه اروپا

داووس و آرمانهای بلندپروازانه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نخبگان جهان برای شرکت در مهمترین و تاثیرگذارترین رویداد اقتصادی سال، باردیگر در داووس سوییس گرد هم آمده اند. مجمع اقتصاد جهانی تحت تاثیر موضوعات بلند پروازانه ای نظیر تغییر وضعیت اقتصادی دنیا، تشکیل جلسه داده است.

برای بسیاری از حاضرین، سال 2014 عجین شده است با «امیدی» فزاینده به قدرت های اقتصادی دنیا.

در نخستین گزارش ویژه خود، به اروپا و گامهای اولیه ای که برای خروج از بحران اقتصادی برداشته است، می پردازیم.

قله های مرتفعی که بر داووس سایه افکنده اند شاید در عین حال استعاره مناسبی باشند از آرمان های بلند اتحادیه اروپا، آرمانهایی که به اعتقاد برخی تا واقعیت فاصله زیادی دارند.

علیرغم چشم انداز رو به رشد منطقه یورو در سال جاری میلای، لی هاول، مدیر مجمع جهانی اقتصاد نگران تثبیت اوضاع بعد از احیای اقتصادی است.

او می گوید: «بحران موجب اتحاد مقطعی می شود اما به اعتقاد من امسال، سالی است که اروپا باید به معنای واقعی متحد شود. شروع، جهش و طراوت بخشی. این چیزی است که امیدوارم بتوانند در داووس در مورد آن به نتیجه برسند.»

نرخ بالای بیکاری، بزرگترین معضل منطقه یورو در سال جاری میلادی است. در اسپانیا و یونان تقریبا از هر چهار نفر، یک نفر بیکار است و نرخ بیکاری جوانان هم به حدی رسیده که باید نسل فعلی را «نسلی از دست رفته» توصیف کرد.

سارا چاپل، فرستاده ویژه یورونیوز به داووس: «بازسازی جهان»،عنوانی است تلویحی برای نشست امسال مجمع جهانی اقتصاد. با اینکه موتور اقتصاد منطقه یورو دوباره به حرکت درآمده است، سران سیاسی و اقتصادی اروپا باید برای رویارویی با چالش های جدید در سال جدید آماده باشند.

البته بیکاری تنها دغدغه اصلی نیست. سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در حال مطالعه تاثیرات ناشی از بحران اقتصادی اروپاست. برای اطلاع بیشتر از این موضوع با آنگل گوریا، دبیرکل این سازمان گفتگو می کنیم.

یورونیوز: با آغاز سال 2014 و خروج نسبی اروپا از بحران، جه احساسی پیدا کرده اید؟

گوریا: «مخلوطی از احساسات متفاوت است. اول از همه، میراث این بحران هنوز بر دوش ما سنگینی می کند. نرخ پایین رشد، نرخ بالای بیکاری و عمیق ترشدن نابرابری ها همچنان با ما هستند که مسائل مهمی بشمار می روند و از طرف دیگر از بین رفتن اعتماد به نهادها، روسای جمهور، نخست وزیران، پارلمانها، سازمانهای چند ملیتی، نظام های بانکی و احزاب سیاسی را هم داریم.»

یورونیوز: از مجموعه اصلاحات اقتصادی اروپا در سال 2013 رضایت نسبی دارید؟

گوریا: «از اینکه برخی کشورهایی که باید تلاش بیشتری می کردند، این کار را کردند راضی هستم. اصلاحات یک طرز تفکر است و هیچوقت روند آن متوقف نمی شود. نگرانی من این است که موضوع اصلاحات در اروپا، موضوعی بشدت نامتوازن است. خیلی از کشورها کارهای زیرساختی لازم را انجام نداده اند، برای اینکه تحت فشار بازار قرار نگرفته اند. بنابراین آیا واقعا باید تحت فشار بازار بسمت یک الزام جدی پیش رفت، همینطور برای اتخاذ تصمیمات مشکل؟»

یورنیوز: وقتی این حرف را می زنید به چه کشورهایی فکر می کنید؟

گوریا: «به کشورهای بزرگتری که سهم بیشتری می پردازند و موفق تر بوده اند. مثل فرانسه و همینطور آلمان فکر می کنم. فرانسه معدود تصمیمات جالبی طی روزها و هفته های اخیر اتخاذ کرده که توسط رییس جمهوری این کشور اعلام شدند و در مسیر درستی قرار گرفته است. پایین آوردن هزینه کارآفرینی و همینطور کاهش هزینه های شرکت های تجاری. اینها مواردی بودند که در جریان توصیه هایی که طی 18 ماه گذشته به دولت فرانسه داشتیم، مطرح شده بودند. و الان خوشحالیم که این کشور در مسیر درستی قرار گرفته.»

یورونیوز: اگر بخواهیم به موضوع اصلاحات برگردیم می دانید که انتخابات اروپا در راه است که می تواند روند اصلاحات را قطع کند که از سوی دیگر نگرانی بزرگی هم هست برای اینکه نمی توان اینگونه هم به حرکت ادامه داد.

گوریا: «فکر نمی کنم بشود بطور ناگهانی روند اصلاحات را متوقف کرد فقط برای اینکه انتخاباتی در پیش است. اگر به رهبران موفق نگاه کنید می بینید که برعکس توپ را تحت کنترل خود درآورده اند و همراه با آن حرکت می کنند. آنها الهام بخش ملت خود هستند و کشورهایشان را اداره می کنند و با شجاعت از لزوم اصلاحات می گویند.»

یورونیوز: اگر به این نابرابری هایی که موجب رشد و تقویت احزاب پوپولیستی اروپا شده نگاه کنیم بازهم مسئله انتخابات پیش رو، اهمیت پیدا می کند. روند ادغام را چگونه ارزیابی می کنید. روند ادغام اقتصادی اروپا با قدرت یافتن یک راست رادیکالتر توام شده است.

آگهی

گوریا: «راست و چپ رادیکال، هر دو به نظر من نتیجه این حقیقت هستند که مردم از شرایط رضایت ندارند. من «دوستدار» اروپا هستم و همیشه می گویم که اروپا مثل یک «داربست» است. همیشه یک داربست وجود دارد. به کلیسای نترودام هم که بروید همیشه یک داربست برای بازسازی آن وجود دارد که از زیبایی آن می کاهد. ولی برای حفظ آن لازم است. ساختار اروپا هم دقیقا همینگونه است. دائم تغییر می کند و نیاز به بازسازی دارد. نهادها، بانکها و موسسات مالی از این قاعده مستثنی نیستند و مرمت آنها زمانبر است. می توان در مورد همه چیز اروپا را متهم کرد، به جز سرعت کار. برای اینکه زمان می برد. اما سئوال اصلی زمانی پیش می آید که داربست ها را حذف می کنید و ترس بوجود می آید. اروپا این است.»

درحالیکه آنگل گوریا با آمارهای خود و با هدف آگاهی بخشی در مورد برخی مسائل اقتصادی حاد به داووس آمده است، برخی دیگر بیشتر دنبالِ سود بیشتر، پیدا کردن شرکای تجاری و مطلع شدن از آخرین تحولات اقتصادی دنیا هستند. با برخی از شرکت کنندگان هم صحبت شدیم و از دلیل حضورشان در داووس پرسیدیم.

لورا لیزوود، بنیانگذار شورای رهبران زن جهان: «چیزی که مرا چند سال پی در پی به داووس کشانده، در وهله اول درک «روح حاکم بر زمانه» است. اینکه امسال مردم درباره چه حرف می زنند؟ درباره تعهدات آمریکا خواهد بود یا درباره بحران مالی؟ نقش زنان در این نشست هم موضوع مورد علاقه من است.»

لرد گاس اُ دونل، رییس فرانتیر اکونومیکس: «من بعنوان رییس یک گروه فعال در زمینه رفاه و سلامت روانی در این نشست حضور دارم و سعی می کنم از طریق رایزنی با شرکت کنندگان اهمیت احیای اقتصادی را برای آنها روشن کنم. فکر می کنم احساس همه این باشد که بحران یورو بطور کامل مرتفع نشده و حالا که وارد مرحله احیا
شده ایم باید مطمئن شویم که این مرحله به نفع همه است و تنها به فکر افزایش تولید ناخالص داخلی نباشیم بلکه به بالابردن رفاه مردم هم توجه کنیم.»

مهد امیر ماوانی عبدالله، از گروه اف جی وی: «هیچکس نمی تواند انکار کند که اینجا محلی برای گسترش شبکه کاری است. نکته ای که بیشتربن اهمیت را دارد، تبادل افکار و عقاید است. داووس برای من حکم محلی را دارد که سران، بیشتر می توانند برای تغییر دادن جهان و تبدیل آن به مکانی بهتر، با هم همفکری داشته باشند.»

آگهی

در ادامه برنامه های ویژه نشست مجمع جهانی اقتصاد، به قدرت های نوظهور اقتصادی و همینطور تاثیرات اجتماعی بر بحران اقتصادی جهانی می پردازیم.

گزارش های داووس را می توانید روی سایت یورونیوز دنبال کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجمع جهانی اقتصاد: چهارمین انقلاب صنعتی

شیوع ویروس ابولا و اثرات اقتصادی آن یکی از موضوعات همایش اقتصادی داوس

بدبینی شرکت کنندگان در همایش اقتصادی داوس نسبت به اوضاع اقتصادی روسیه