Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

نوآوری و رابطه آن با اقتصاد و بازار در حال تغییر

نوآوری و رابطه آن با اقتصاد و بازار در حال تغییر
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بازار جهانی در حال تغییر است، در چنین شرایطی سیاست های نوآورانه چگونه می تواند در تماس با این تغییرات موفق باشد؟ این یکی از مسائل اصلی در دستور دومین همایش و نمایشگاه بین المللی دو روزه “نوآوری باز” در مسکو بود که توسط موسسه توسعه روسیه برگزار شد.

اما برتری نوآوری چیست و چه مهارت هایی نوآوران را از غیر نوآوران مشخص می کند؟ پرفسور باب متکالف، از دانشگاه تکزاس در این همایش گفت:

“برای من تفاوت اصلی نوآوری در توجه و گوش سپردن دقیق به مشتری است. این چیزی است که ما در کلاس های خود در مورد چگونگی اداره شرکت ها تدریس می کنیم. مهمترین چیز اینست که از دفتر کار بیرون بیایید و به مشتری های خود گوش کنید.”

گوش کردن به مشتریان بویژه در زمان بحران که تقاضا در بازار کاهش می یابد و رقابت بالا می گیرد مهم است. پنج سال پیش بحران جهانی، اقتصاد را به طور جدی تحت تاثیر قرار داد که با سطح جدیدی از رقابت در بازار توام شد. طبق معمول نیاز مادر اختراع است.

پیتر لیندهولم، مشاور بانک جهانی در امور نوآوری گفت: “دوران های بحرانی دورانی برای نوآوری نیز هست. زیرا هر کس برای بقای خود تلاش می کند و سرمایه گذاری برای نوآوری ناگهان توسعه می یابد. اگر پول داشته باشید، زمان درستی برای سرمایه گذاری است، بویژه که از نظر روانی نیز در شرایط تلاش برای بقا، ناگزیر از پیدا کردن راه حل ها هستید.”

دمیتری مدودوف نخست وزیر روسیه نیز در این همایش سخنرانی کرد و به حاضران درباره انجام تعهدات دولت روسیه در حمایت از نوآوری و پژوهش اطمینان داد. اما با وجود افزایش سرمایه گذاری دولت روسیه در زمینه نوآوری به 5 میلیارد و 400 میلیون یورو بین سال های 2001 تا 2010، نوآوری در زندگی مردم روسیه نمود چندانی ندارد.

تقریبا 60 درصد مردم روسیه، از صرف بودجه عمومی در زمینه نوآوری بهره ای نمی گیرند. اولگ فومیچوو، معاون اول نخست وزیر روسیه در امور توسعه اقتصادی نیز در این همایش گفت که تا زمان سقوط بهای نفت شاهد توسعه جدی نوآوری نخواهیم بود:

“این حقیقتی است که برای کشوری که به خاطر صدور نفت و گاز از منابع دائمی درآمد برخوردار است، توسعه نوآوری دشوارتر است، اما این به معنای اینکه ما نوآوری نخواهیم داشت نیست. در بخش تولید کالا و بخش هایی که ارتباطی با تولید نفت و گاز ندارند و به طور مستقیم با بازار جهانی کار می کنند، بیش از قبل نیاز به نوآوری را درک می کنند. برای نمونه بخش فنآوری اطلاعات که در سال های اخیر از رشد دو رقمی برخوردار بوده است.”

در کشور فنلاند طی چند سال گذشته، نوآوری و فنآوری اطلاعات به 20 بخش اقتصادی کمک کرد تا از صنایع سنگین متکی بر منابع، به صنایعی مبتنی بر اطلاعات و ارتباطات تبدیل شوند و فنلاند اکنون به این خاطر در جهان شناخته شده است. اگرچه بحران و تغییرات اخیر بازار از جمله در صنایع مدرن نوکیا، موجب زیان و از دست رفتن بسیاری از مشاغل شد.

پکا سوینی، رئیس اجرایی موسسه فنآوری و نوآوری بر این نظر است که بحران نوکیا فرصت بزرگی برای تغییر، نه تنها برای این شرکت بلکه برای خود فنلاند است.

او گفت: “نوکیا تعداد زیادی از فرصت های شغلی خود در زمینه پژوهش و توسعه را کاهش داد، اما حدود ده هزار نفر از کسانی که شغل خود را از دست دادند اکنون مشاغل جدید به دست آورده و شرکت های خودشان را در زمینه فنآوری اطلاعات و ارتباطات تاسیس کرده اند که قابل رقابت با بقیه صنایع است. بنابراین فرصت بزرگی برای فنلاند در جهت تغییر خود در مسیری جدید است.

ناتالیا مارشالکویچ، گزارشگر یورونیوز در این همایش می گوید: “در دوران های سخت اقتصادی، نوآوری نه تنها هزینه ای غیر ضرور نیست، بلکه راهی برای ادامه بقا و حفظ برتری است. به قول بیل گیتز، پایه گذار مایکروسافت: نوآوری یا مرگ.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن