شرکت هواپیمایی رایان ایر و ابرهایی در چشم انداز

شرکت هواپیمایی رایان ایر و ابرهایی در چشم انداز
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چشم انداز احتیاط آمیز سود شرکت هواپیمایی رایان ایر، موجب تردید و احتیاط سرمایه گذاران در بازار لندن شد. ارزش سهام این شرکت در ساعات اولیه روز دوشنبه 6 درصد سقوط کرد اما این سقوط در پایان به 0.25 درصد محدود شد.

با این حال انتشار گزارش سال مالی رایان ایر، سود خالص و نیز شمار مشتریان آنرا بیش از انتظار و دارای سیر صعودی نشان می دهد. یک نکته نادر اینکه این شرکت همچنان سود ویژه سهام می پردازد.

اما آنچه این شرکت را نگران کرده، هزینه سوخت است که برای رایان ایر در سال مالی منتهی به ماه مارس، 360 میلیون یورو افزایش یافته و این ناشی از افزایش بهای نفت خام است که همچنان بالا خواهد ماند. سال گذشته هزینه کمتر، باعث متعادل کردن کرایه ها بود، اما این راه حل امسال به خاطر سیاست های ریاضتی اروپا عملی نخواهد بود.

رایان ایر سال آینده با بیست درصد یعنی معادل چهارصد میلیون یورو کاهش سود روبروست.

چنین زیانی می تواند زیاد فاجعه آمیز نباشد اگر در نظر بگیریم که بنا به پیش بینی موسسه بین المللی حمل و نقل هوایی، تمام خطوط هوایی اروپا امسال چهارصد و پنجاه میلیون یورو زیان خواهند کرد.

بسیاری از تحلیل گران، رایان ایر را بسیار محتاط می دانند و به 8.5 درصد افزایش ارزش سهام آن از آغاز ژانویه امسال اشاره می کنند. البته این افزایشی به مراتب کمتر از شاخص سهام رقیب مستقیم رایان ایر یعنی ایزی جت است، اما قطعا می تواند بهتر از وضع خطوط هوایی سنتی باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیلان مثبت "کارفور" در پایان سال ۲۰۱۲

بازگشت موفق آلکاتل به بازار بورس

تاثیر بحران اقتصادی بر فعالیتهای "اچ اند ام"