Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نجات اتحادیۀ آفریقا

نجات اتحادیۀ آفریقا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لیبی، ساحل عاج، جنوب سودان، زیمباوه، طی ماههای اخیر جامعه بین الملل شاهد بحران های متعدد و عمیق در آفریقا بوده است. گاهی این جراحات با تاریخ آفریقا آمیخته شده و حتی اتحادیۀ افریقا را نیز متزلزل می کند. در گینه استوایی، هفدهمین اجلاس اتحادیه آفریقا برگزار شد.

حال به “سیپوپو” و محل این کنفرانس می رویم، جایی که حکومت گینه استوایی، به آن افتخار می کند. حکومتی که مدت ها به اتهام نقض حقوق بشر از طرف جامعۀ بین الملل طرد شده بود، اکنون به لطف این اجلاس راه دیپلماتیکی برای بازگشت پیدا کرده است.

این سه روز، برای بازسازی روابط تیره کشورهای آفریقایی بازده خوبی داشت، چرا که اتحادیۀ آفریقا اخیراَ در آستانۀ انحلال بود.

برای مثال در مورد ساحل عاج اختلاف نظرات شدید بود. “گودلاک جاناتان” رئیس جمهوری نیجریه می خواست تا از نیروهای آفریقایی برای سرنگونی “باگبو” استفاده شود. در حالی که “جاکوب زوما” رئیس جمهوری آفریقای جنوبی مذاکرات بی طرفانه را اساس کار قرار داده بود.

سه ماه بعد از این جریانات، ظاهراَ هر دو، رابطۀ دوستانه ای را از سر گرفته اند.

امری که باعث خشنودی “آلاسان واتارا” شد. او که از طرف اتحادیۀ آفریقا مورد پشتیبانی قرار گرفت، اکنون برای اولین بار به عنوان رئیس جمهوری به این اجلاس می آید.

“آلاسان واتار” به خبرنگار یورنیوز می گوید: «بله، به تدریج کارها درست خواهند شد. این اتحادیه جوان است و به زمان احتیاج دارد. ولی اوضاع خوبی است».

موضوع دیگر، شرایط بسیار حساس لیبی می باشد. اوضاع لیبی همواره بر این اجلاس سایۀ افکنده بود. برای اتحادیۀ افریقا، هم صدایی در این امر بسیار دشوار است. قذافی بخش عمده ای از بودجۀ این اتحادیۀ را تامین می کرد و همچنین به بسیاری از سران دولت های افریقایی کمک مالی می دهد. برخی از هیئت ها همچنان پشتیبانی قوی از رهبر لیبی می کردند. ولی برخی دیگر خواهان سر نگونی هر چه سریعتر وی می باشند.

“عبدلرحیم شَلقَم” رئیس شورای ملی انتقال لیبی می گوید : «نه اکثریت، بلکه بسیاری از کشورها با ما همسو هستند و پیشنهاد کناره گیری قذافی را مطرح کردند. در حال حاضر هیچ کشوری در اتحادیه از قذافی حمایت نمی کند. همه می گویند که قذافی باید برود. کسی از او حمابت نمی کند، نه در داخل نه در خارج».

پشت در های بستۀ سالن کنفرانس، گاهی، صداهای بلندتری به گوش می رسد. اتیوپی، نیجریه ، رواندا ، ساحل عاج خواستار اتخاذ لحن شدیدتری علیه سرهنگ قذافی از طرف اتحادیۀ آفریقا می باشند. ولی اصرار آنها بیهوده ماند چرا که در نهایت، و بعد از بحث هایی مفصل، یک توافق حداقلی به دست آمد. اما به قول “ژان پینگ” یکی از کمیسر های اتحادیۀ افریقا، مهم توافق است که به هر حال حاصل شد.

«بحرانی همچون بحران لیبی، بحرانی مانند ساحل عاج و بحران های سودان و سومالی، همۀ این بحران ها باید در یک زمان خاص بین کشورهای افریقایی مورد بحث قرار می گرفت. چرا که همانند قاره های دیگر اینجا نیز دیدگاه ها لزوماَ یکسان نیستند و به این ترتیب پس از گفتگو و مذاکره صدای مشترکی خواهیم داشت».

با این حال باید گفت که توافق فراگیری در این اجلاس به دست نیامد.اتحادیۀ افریقا پیشنهاد برگزاری مذاکرات صلح میان دولت لیبی و مخالفان را دوباره مطرح کرد ولی دربارۀ نقش آیندۀ رهبر لیبی سکوت پیشه کرد.

“محمدو ایسوفو“، رئیس جمهور نیجر :«این نشست، با اتحاد افریقا به پایان رسید. با توافق بر سرمسائل مهم به ویژه در مورد بحران لیبی که در این باره متنی هم به اتفاق آرا تصویب شد».

فقیر ترین قاره جهان، با حدود یک میلیارد نفر، یک هفتم از جمعیت جهان را در بر دارد. ساکنان آن یا با دولت های در حال تبدیل به دموکراسی روبرو هستند یا با دیکتاتوری های پایدار، و یا با نظام هایی که به ترویج پول شویی متهم هستند، دست و پنجه نرم می کنند. در این میان سوال این است که آیا وجود اتحادیۀ افریقا معنی دارد؟

یک مرد کامرونی می گوید :«اتحادیۀ افریقا، برای آفریقایی ها امر مهمی است. در سراسر دنیا، کشور ها متحد می شوند. چرا در آفریقا این اتفاق نیفتد».

و یک خانم از گینه استوایی، خواهان اتحاد با تمام آفریقایی ها است و می گوید همۀ کشورهای آفریقایی باید متحد شوند: «من می خواهم با تمام آفریقایی ها متحد شوم. نه فقط از گینه استوایی، بلکه با تمام کشورهای دیگر آفریقایی».

پس، اتحاد بالاتر از همه. چرا که برای بهبود آیندۀ آفریقا به نظر روشن می آید که این اتحادیۀ نقش بزرگی بر دوش دارد. اما برای رسیدن به این مهم، رهبران قارۀ آفریقا باید با شکست ها و چالش ها ی خود کنار بیایند و با استفاده ازنبوغ مردم آفریقا آینده نوینی بسازند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن