محمد رضا مدحی، عامل نفوذی حکومت ایران یا ضد انقلاب دستگیر شده؟

محمد رضا مدحی، عامل نفوذی حکومت ایران یا ضد انقلاب دستگیر شده؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به دنبال پخش برنامه “الماس فریب” از سیمای جمهوری اسلامی ایران در هفته گذشته، روز چهارشنبه امیر حسین جهانشاهی بنیانگذار سازمانی موسوم به “موج سبز“، از گروههای مخالف حکومت، و دکتر مهرداد خوانساری دبیرکل این گروه در یک کنفرانس مطبوعاتی در لندن به سئوالات خبرنگاران در این باره پاسخ دادند.

در برنامه “الماس فریب” محمدرضا مدحی، یکی از سرداران پیشین سپاه پاسداران ایران ادعا کرد که در رسانه ها و گروههای مخالف حکومت ایران در خارج از کشور از جمله گروه “موج سبز” به منظور کسب اطلاعات نفوذ کرده بود.

در این نشست مطبوعاتی که در محل انجمن رسانه های خارجی در لندن برگزار شد، امیر حسین جهانشاهی با اشاره به پخش فیلم “الماس فریب” در آستانه سالروز انتخابات 22 خرداد، با ساختگی خواندن این برنامه تلویزیونی، مدعی شد که تنها چند روز پس از آخرین ملاقاتش با آقای مدحی در ماه فوریه از طریق عوامل خود در ایران آگاه شدند که وی در دست جمهوری اسلامی قرار گرفته که بدلیل مسائل امنیتی برای سردار مدحی و خانواده اش آن را آشکار نکردند.

مهرداد خوانساری و امیر حسین جهانشاهی بر خلاف آنچه در برنامه سیمای جمهوری اسلامی مطرح شده بود، آقای مدحی را عامل نفوذی جمهوری اسلامی ندانستند و مدعی شدند که شبکه های نفوذی در درون مراکز کلیدی و حساس ایران با موج سبز همکاری دارند.

امیرحسین جهانشاهی گفت که این اولین بار نیست که سران جمهوری اسلامی از چنین شیوه هایی علیه “موج سبز” استفاده می کنند که بگفته او، نشان از نگرانی آنان ازفعالیتهای نفوذی موج سبز در حکومت دارد. آقای جهانشاهی شخصی را دراین باره مثال زد وگفت که این فرد، سال گذشته از سوی دست اندرکاران جمهوری اسلامی تحت پوشش جعلی فرستاده مهدی کروبی با وی ارتباط برقرار کرده بود. امیر جهانشاهی گفت: “ما از سیستم امنیتی قوی برخوردار هستیم و افراد ما پس از تحقیق دریافتند که آن شخص، مامور جمهوری اسلامی است. بدین جهت هم می دانیم که سخنان محمد رضا مدحی در فیلم باصطلاح مستند صدا و سیما تحمیلی و زیر فشار و شکنجه انجام شده است”.
![](http://www.euronews.net/media/download/articlepix/img article iran mahdi opposition 160611.jpg)
در میان جمع خبرنگاران در این جلسه نماینده ای از خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، هم حضور داشت. یکی از سئوالات این خبرنگار از امیرحسین جهانشاهی این بود که چرا باید صحبتهای رهبران موج سبز در مورد تحمیلی بودن مصاحبه مدحی و ساختگی بودن این فیلم قابل قبول باشد اما ادعاهای صدا و سیما بر مستند بودن فیلم و صحبتهای مدحی در آن غیر واقعی قلمداد شود.
تقریبا همزمان با پخش این فیلم در سیمای تلویزیون دولتی ایران که در آن ادعا شده که رضا مدحی از سوی جمهوری اسلامی ماموریت داشته تا در سازمان “موج سبز” و کسب اطلاعات برای حکومت نفوذ کند، روزنامه کیهان، نزدیک به حکومت، نوشت که او دستگیر شده و گفته هایش در واقع اعترافات اوست.
در برنامه پخش شده از تلویزیون دولتی ایران، محمد رضا مدحی مدعی میشود که با سران عالیرتبه کشورهای غربی از جمله جو بایدن، معاون ریاست جمهوری و هیلاری کلینتون، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا ملاقات و مذاکراتی در مورد سرنگونی جمهوری اسلامی داشته است. مقامات امریکایی پس از پخش این برنامه در تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی هرگونه ارتباط و ملاقاتی از سوی مقامات آمریکایی با وی را تکذیب کردند.

در گفتگوی کوتاهی با مهرداد خوانساری دبیر کل “موج سبز” پرسیدیم که آیا محمد رضا مدحی قادر شده که از طریق آنان با مقامات غربی ملاقات کند؟

ج: اولا از طریق سازمان ما که هیچکسی را ندیدند. بعد هم آن داستانی را که در آن برنامه تلویزیونی آمد افسانه ای بیش نبود و اگر ما باور بکنیم آقای مدحی که طبق گفته کیهان و ایرنا که اتفاقا نماینده اش امروز در کنفرانس مطبوعاتی حضور داشت، ایشان دستگیر شده و تحت آن شرایط اعتراف میکند خوب بدیهی است که هر سناریویی که جلوش بگذارند را بیان میکند و آن سناریو میتواند شامل همون افسانه هایی باشه که مثلا با مقامات عالیرتبه آمریکایی در ارتباط بوده است.

س: ولی از طریق شما با کسی ملاقات کرد؟

ج: به هیچ عنوان.

س: چطور آقای مدحی وارد ایران شد، اگر که با اپوزسیون همکاری داشتند؟ چگونه پایشان به ایران رسید؟

ج: خوب خیلی مشکل است که من راجع به این بتوانم قاطعانه صحبت بکنم جز اینکه بگویم که استنباط من این هست بر مبنای آنچه که در روزنامه کیهان خود ایران آمده که او را بعنوان یک عنصر ضد انقلاب قلمداد کردند و صحبت از دستگیری اش کردند که بنوعی آدم می تواند تصورات مختلف داشته باشه و بنوعی در دست مقامات جمهوری اسلامی افتاده ولی اینکه چگونه و چطور این عمل صورت گرفته، من نمی توانم بگویم چون نمی دانم.

س: آخرین باری که شما، آقای جهانشاهی یا کسی از سازمان شما با آقای مدحی در تماس بود، کی بود و در کجا بود؟

ج: آخرین باری که ما با هم حضورا در ارتباط بودیم در تاریخ سوم فوریه سال جاری در پاریس بود یعنی در روزی که ما یک کنفرانس مطبوعاتی در پاریس با ایشان داشتیم و مطابق آن من ایشان را دیدم و روز بعد ایشان برگشتند به محل اقامتشان.

س: در کجا بود محل اقامتشان؟

ج: ترجیح میدهم این را نگویم.

س: ایشان که دیگر در آنجا نیستند.

ج: آن موقع در تایلند بود محل اقامتشان ولی خوب میتونم این را بگویم که تا حدود یک هفته بعد از آن ایشان هر روز تماس تلفنی اش با من برقرار بود که بصورت ناگهانی قطع شد.

گفتگوی یورونیوز فارسی با مهرداد خوانساری را از اینجا گوش کنید:

محمد رضا مدحی چندی بود که از ایران خارج شده و بر اساس گزارش ها در تایلند تجارت الماس می کرد. داستانهای متفاوتی در مورد بازگشت او به ایران گفته شده از جمله ربودن او از تایلند ازسوی ماموران اطلاعاتی جمهوری اسلامی. بطور قطع مشخص نیست که او مامور جمهوری اسلامی برای نفوذ در گروههای مخالف بوده و یا خود، از مخالفان حکومت.

گزارش و گفتگو از فرنگیس محبی

فیلم الماس فریب در یوتیوب

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا جزیره سادو در ژاپن به «سرزمین طلا» معروف شد؟

برگزاری اجلاس «اسپکا»؛ کشورهای آسیای مرکزی به قطب ترابری منطقه تبدیل می‌شوند؟

احیای هاکی روی یخ در ازبکستان پس از چهار دهه