Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رویترز به نقل از ۷ مقام آمریکایی از گزینه مدنظر دموکرات‌ها برای جایگزینی جو بایدن رونمایی کرد

کامالا هریس، معاون اول رئیس جمهوری آمریکا
کامالا هریس، معاون اول رئیس جمهوری آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده که پیش‌تر برای به دست گرفتن ریاست کاخ سفید اعلام آمادگی کرده بود گزینه اصلی دموکرات‌ها در رقابت‌های انتخاباتی پیش رو در صورت کناره‌گیری جو بایدن است.

آگهی

رویترز در گزارشی با استناد به اظهارات هفت عضو ارشد کارزار انتخاباتی جو بایدن، کاخ سفید و کمیته ملی دموکرات‌ها، از کامالا هریس بهترین گزینه جایگزینی رئیس جمهوری ایالات متحده در صورت انصراف از ادامه رقابت‌های انتخاباتی نام برده است.

بنا به این گزارش، منابعی که چنین گمانه‌زنی‌ را در اختیار رویترز قرار دادند نسبت به بحث‌های جاری در خصوص احتمال کناره‌گیری جو بایدن به ویژه پس از نخستین مناظره با دونالد ترامپ که در آن رئیس جمهوری ایالات متحده با مشکلات کلامی و ارتباطی روبرو بود و در کل دور از انتظار ظاهر شد، اشراف کامل داشتند.

سخنان پراکنده و گاه نامفهوم جو بایدن در نخستین مناظره انتخاباتی برابر دونالد ترامپ در هفته گذشته موجی از هراس و نگرانی را در میان مسئولان و هواداران حزب دموکرات به راه انداخت تا جایی که این گمانه‌زنی را تقویت کرد که وی ممکن است به اندازه کافی برای تصدی دوره دوم ریاست جمهوری مناسب نباشد.

کارشناسان و تحلیل‌گران پس از آن،دونالد ترامپ را پیروز نخستین مناظره خواندند؛ برخی از دموکرات‌ها نیز ضمن ابراز ناامیدی نسبت به عملکرد جو بایدن در نخستین مناظره، بر لزوم کناره‌گیری وی از رقابت انتخاباتی و انتخاب سریع جایگزین برای او تاکید کردند.

از سوی دیگر، برخی از دموکرات‌های پرنفوذ، جایگزین‌هایی غیر از کامالا هریس برای بایدن مطرح کرده‌اند.

برخی اعضای مورد اقبال کابینه و نیز تنی چند از فرمانداران دموکرات مانند گوین نیوسام، گرچن ویتمر و جاش شاپیرو، به ترتیب فرمانداران کالیفرنیا، میشیگان و پنسیلوانیا، از جمله این گزینه‌ها هستند.

با این حال، منابع آگاهی که نخواستند نامشان فاش شود، به رویترز گفتند که تلاش برای کنار زدن هریس از این رقابت برای جایگزینی یک امید واهی و تقریبا غیرممکن است.

به گفته این منابع، اگر کامالا هریس ۵۹ ساله به عنوان نامزد حزب دموکرات در انتخابات نوامبر معرفی شود، پول جمع آوری شده توسط کارزار بایدن را به دست می‌گیرد و از زیرساخت‌های مبارزات انتخاباتی وی به خوبی استفاده خواهد کرد.

این منابع همچنین تصریح کردند که او همچنین از آوازه و شهرت بیشتری نسبت به دیگر گزینه‌های جایگزینی بایدن برخوردار است و بیشترین اقبال را در میان دموکرات‌ها به وی خود جلب خواهد کرد.

نتایج یک نظرسنجی مشترک توسط رویترز و ایپسوس که روز سه‌شنبه منتشر شد، نشان داد که کامالا هریس با ۴۲ تا ۴۳ درصد و تنها یک درصد اختلاف از ترامپ عقب است، اختلافی که به‌خوبی در محدوده خطای ۳.۵ درصدی نظرسنجی قرار داشت و از نظر آماری وی را به اندازه بایدن قوی نشان می‌داد.

علاوه بر این، به گفته منابعی که رویترز با آنها گفتگو کرده، کامالا هریس قبلاً برای مناصب ملی مورد ارزیابی قرار گرفته و از نظارت شدید و سخت‌گیرانه جمهوری‌خواهان عبور کرده است.

از سوی دیگر، جیم کلایبرن، نماینده کنگره آمریکا که نقش کلیدی در پیروزی جو بایدن در انتخابات ۲۰۲۰ داشت، به ان‌بی‌سی گفته است که در صورت کناره‌گیری بایدن، از هریس برای نامزدی دموکرات‌ها حمایت خواهد کرد.

کارین ژان-پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه گفت که بایدن در نخستین مناظره «شب بدی» را سپری کرد اما به تلاش‌های خود برای جلب حمایت مردم آمریکا به منظور انتخاب مجدد ادامه خواهد داد. کمپین بایدن هرگونه اظهار نظر در خصوص جایگزینی وی توسط کامالا هریس را به تیم معاون رئیس جمهوری ارجاع داده‌اند.

دستیاران معاون رئیس جمهوری ایالات متحده هرگونه سخن از یک بلیط انتخاباتی دموکرات‌ها که شامل بایدن و هریس، نباشد را رد کردند. دفتر کامالا هریس در بیانیه‌ای اعلام کرد: «معاون رئیس جمهوری مشتاق است که برای دور دوم ریاست جمهوری جو بایدن نیز در خدمت او باشد.»

این در حالیست که کامالا هریس پیش‌تر در پی افزایش نگرانی‌ها نسبت به کهولت سن جو بایدن و مشکلاتی که وی ممکن است در ادامه دوران ریاست جمهوری با آن روبرو شود، اعلام کرده بود که در صورت کناره‌گیری وی آماده است به عنوان رئیس جمهوری خدمت کند.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راند اول به نفع نامزد جمهوریخواه؛ در نخستین مناظره انتخاباتی بایدن و ترامپ چه گذشت؟

همه آنچه باید در مورد نخستین مناظره بایدن و ترامپ بدانیم؛ چرا نامزد مستقل امکان حضور ندارد؟

نخستین واکنش یک مقام کاخ سفید به پرونده‌های قضایی ترامپ؛ هریس: اگر برای بایدن اتفاقی رخ دهد من هستم