کامالا هریس در بحبوحه نگرانی‌ها درباره سن بایدن: آماده خدمت به عنوان رئیس‌جمهور هستم

Vice President Kamala Harris
Vice President Kamala Harris Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا هفته گذشته در جریان مصاحبه‌ با وال‌استریت ژورنال و در پاسخ به نگرانی‌های رای‌دهندگان در مورد ۸۱ سالگی جو بایدن گفت که آماده است در صورت لزوم به عنوان رئیس‌جمهور خدمت کند.

آگهی

خانم هریس در پاسخ به این پرسش که آیا آماده است در دفتر بیضی‌شکل کاخ سفید بنشیند، گفت: «من آماده خدمت هستم و هیچ شکی در این باره وجود ندارد.»

او همچنین گفت همه کسانی که ناظر عملکرد شغلی او بوده‌اند، از ظرفیت او برای رهبری «کاملا آگاه هستند».

این سخنان دو روز پیش از آن بیان شد که رابرت هور، بازپرس ویژه، گزارشی را پس از پایان تحقیقات یک ساله درباره ادعای سوءاستفاده بایدن از اسناد طبقه‌بندی شده منتشر کرد و به این نتیجه رسید که بایدن با هیچ اتهامی روبرو نخواهد شد.

با این وجود، او بایدن را «یک سالخورده خوب با حافظه ضعیف» توصیف کرد. او در این گزارش همچنین ادعا کرد که بایدن فراموش کرده است چه زمانی معاون رئیس‌جمهور آمریکا بوده یا اینکه چه زمانی پسرش «بو بایدن» درگذشته است.

بایدن با عصبانیت به این گزارش واکنش نشان داد و در جریان یک سخنرانی گفت: «حافظه من خوب است. به کارهایی که از زمانی که رئیس جمهور شدم انجام شده، نگاهی بیندازید.»

نتایج نظرسنجی‌ها

با این وجود نگرانی‌ها درباره سن جو بایدن آنهم در حالی که او بار دیگر برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نامزد شده، همچنان وجود دارد.

پیش از این در ماه اکتبر نظرسنجی انجام شده توسط دانشگاه مونموث نشان داده بود که ۷۶ درصد از رای دهندگان معتقدند بایدن «پیرتر از آن است» که دوباره رئیس جمهور آمریکا شود.

نظرسنجی شبکه خبری «ای‌بی‌سی» پس از انتشار گزارش رابرت هور نیز بار دیگر نشان داد که ۸۶ درصد از آمریکایی‌ها فکر می‌کنند بایدن برای خدمت در این مقام «بسیار پیر» است. البته بیش از نیمی از پاسخ دهندگان به این نظرسنجی نیز فکر می‌کردند که هم بایدن و هم ترامپ ۷۷ ساله، هردو برای این مقام بسیار پیر هستند.

به همین دلیل بسیاری از رای دهندگان بر این باورند که رأی آنها به جو بایدن در انتخابات سال جاری، در واقع به معنای رای به ریاست‌جمهوری خانم هریس است. 

انتشار گزارش رابرت هور نیز باعث شد که موضوع ریاست جمهوری احتمالی کامالا هریس به یک «مسأله» برای رأی دهندگان آمریکایی تبدیل شود.

عملکرد هریس در مقام معاون رئیس جمهور

به نوشته وال استریت ژورنال، رای دهندگان ایالات متحده با توجه به عملکرد خانم هریس در مقام معاون رئیس جمهور در سه سال گذشته، چندان به ثمربخش بودن او در جایگاه رئیس جمهور آمریکا خوشبین نیستند.

این روزنامه، یکی از نگرانی‌های مهم مردم آمریکا در حال حاضر را «ناامنی در مرزها» دانسته و به این موضوع اشاره کرده که خانم هریس تا کنون به عنوان معاون رئیس جمهور، کار موثری در قبال این مشکل انجام نداده و در جریان مناظره‌ها نیز عمدتا فقر و بی‌قانونی در آمریکای مرکزی را عامل ناامنی مرزها معرفی کرده است.

کامالا هریس فعالیت در مشاغل متعددی را در کارنامه خود دارد؛ از جمله دادستان سابق منطقه سانفرانسیسکو، دادستان کل ایالت کالیفرنیا و سناتور ایالات متحده از کالیفرنیا. او همچنین اولین زن رنگین‌پوست با تبار هندی است که در تاریخ ایالات متحده به مقام معاونت رئیس جمهور این کشور می‌رسد. 

با این وجود در ۱۸ ماه گذشته، عمدتا به عنوان فرستاده جو بایدن در کمپین‌های حق رای، حق سقط جنین و امثال آن ایفای نقش کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اشتباه جنجالی رئیس جمهوری آمریکا؛ بایدن، ماکرون را با فرانسوا میتران فقید اشتباه گرفت

هوش مصنوعی و انتخابات آمریکا؛ تحقیق درباره تماس جعلی بایدن با هدف دلسرد کردن رای دهندگان آغاز شد

محاکمه تاریخی رئیس جمهوری سابق؛ دادستان پرونده: ‌ترامپ دست به توطئه‌چینی مجرمانه زده است