Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دادستان ویژه آمریکا بایدن را متهم کرد که «حتی یادش نیست چه زمانی معاون اوباما بوده»

جو بایدن
جو بایدن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک دادستان در آمریکا می‌گوید که جو بایدن، رئیس جمهوری این کشور به خاطر خارج کردن اسناد طبقه‌بندی شده در دوران معاونت ریاست جمهوری باراک اوباما تحت پیگرد قرار نمی‌گیرد چرا که به گفته او، بایدن مردی «خوش‌نیت، مسن و همچنین با حافظه ضعیف» است.

آگهی

رابرت هور، بازرس ویژه در گزارشی که پس از تحقیقات ۱۵ ماهه صورت گرفته با اعلام این مطلب تاکید کرد که جو بایدن همکاری خوبی با او داشته و به دلیل حافظه ضعیفش پرونده کیفری برای او باز نخواهد شد. آقای هور همچنین اضافه کرده که بایدن به خاطر نمی‌آورد که پسرش چه زمانی درگذشته است. بر اساس تحقیقات این دادستان با وجود اینکه آقای بایدن اسناد محرمانه را عمدا نگه داشته اما اتهامی علیه او وارد نخواهد شد. 

این اظهارات هور با خشم جو بایدن رو به رو شد و در سخنانی خود در کاخ سفید با انتقاد از هور تاکید کرد که از حافظه خوبی برخوردار است. او همچنین درباره تاریخ مرگ فرزندش گفت: «اصلا او با چه جراتی این موضوع را مطرح می‌کند؟ وقتی از من این سوال را پرسید با خودم فکر می‌کرد که این موضوع هیچ ربطی به این پرونده ندارد. من نیازی ندارم کسی به من یادآوری کند که پسرم چه زمانی درگذشته است.» 

هور همچنین اضافه کرده که در زمان مصاحبه با بایدن دریافته که او درست یادش نیست که معاونت ریاست جمهوری او برای باراک اوباما در چه سالی شروع و چه زمانی پایان یافته است.  

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که بایدن در هفته‌های اخیر اشتباهات عجیبی در اماکن عمومی داشته است. از جمله یک بار نام امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه را با فرانسوا میتران، رئيس جمهوری درگذشته این کشور و همچنین  نام آنگلا مرکل را با هلموت کهل، صدراعظم آلمان در دهه ۹۰ اشتباه گرفته است. 

نتیجه این پرونده هرچند می‌تواند برای کازار انتخاباتی بایدن خوشحال‌کننده باشد و او می‌تواند بدون نگرانی به فعالیت خود ادامه دهد اما اظهارات رابرت هور به ویژه در خصوص حافظه ضعیف رئیس جمهوری ۸۱ ساله آمریکا می‌تواند ضربه دیگری به جایگاه او که مسن‌ترین رئيس جمهور تاریخ این کشور است به شمار رود. آقای بایدن تلاش می‌کند رای دهندگان آمریکایی را متقاعد کند که برای یک دوره چهار ساله دیگر به او رای دهند اما به نظر می‌رسد کار برای او دشوار باشد و انتقادات نسبت به هوشیاری او و همچنین سن بالایش یکی از اصلی‌ترین چالش‌هایی است که بایدن با آن دست و پنجه نرم می‌کند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در حالی ماجرای اسناد طبقه‌بندی شده بایدن مختومه اعلام شده که دونالد ترامپ با چهار پرونده کیفری رو به رو است و یکی از آنها هم به اسناد طبقه بندی شده مربوط است. ترامپ مدعی است که این پرونده‌ها با انگیزه سیاسی مطرح شده‌اند. او پس از اعلام نتیجه پرونده بایدن بار دیگر این ادعای خود را تکرار کرد و در حساب خود در شبکه اجتماعی تروث مدیا بار دیگر به سیستم قضایی ایالات متحده حمله کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رمزگشایی از چالش بایدن در پاسخ قاطع به کشته شدن سربازان؛ آمریکا نسبت به آغاز جنگ با ایران محتاط است

زنی که از سقوط آسانسور از طبقه ۷۵ یک آسمان‌خراش جان سالم به در برد

باز شدن قفل بسته تسلیحاتی ۱۸ میلیارد دلاری آمریکا؛ ۵۰ جنگنده اف-۱۵ در اختیار اسرائیل قرار می‌گیرد