Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پس‌لرزه‌های شکست در مناظره؛ گزینه‌های دموکرات‌ها برای جانشینی جو بایدن چه کسانی هستند؟

جو بایدن
جو بایدن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جو بایدن در اوایل سال جاری در انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها پیروز شد، اما تا زمانی که در کنوانسیون ملی این حزب در سال ۲۰۲۴ که از ۱۹ تا ۲۲ اوت برگزار می‌شود، تایید نشود، به طور رسمی نامزد ریاست جمهوری این حزب نخواهد بود.

آگهی

روزنامه گاردین در تحلیلی با اشاره به عملکرد آقای بایدن در نخستین مناظره با دونالد ترامپ که انتقادات بسیاری را به همراه داشته به جانشنیان احتمالی او پرداخته است. البته فرآیند انتخاب فردی به جای بایدن چندان ساده نیست و هیچ ساز و کار رسمی و مشخصی برای جایگزینی او به عنوان نامزد احتمالی وجود ندارد.

در واقع تنها گزینه این است که بایدن با کناره‌گیری موافقت کند و به نمایندگانی که در انتخابات مقدماتی پیروز شدند اجازه دهد شخص دیگری را در کنوانسیون حزب انتخاب کنند. این نمایندگان در جریان انتخابات مقدماتی با پیروزی بایدن تعیین و طبق قاعده باید در شیکاگو رای به نامزدی جو بایدن دهند، مگر اینکه او خود چنین قصدی نداشته باشد.

در صورت کناره گیری بایدن، او ممکن است از فردی که به احتمال زیاد معاونش، کامالا هریس خواهد بود، نام ببرد. اما این برای نمایندگان الزامی را ایجاد نخواهد کرد.

همچنین جدی‌ترین اقدامی که پیش روی بایدن قرار دارد استعفا از ریاست جمهوری است که هریس را به رئیس جمهوری جدید تبدیل خواهد کرد. اما این به طور خودکار او را به عنوان نامزد دموکرات‌ها برای سال ۲۰۲۴ تبدیل نمی‌کند.

به صورت معمول در کنوانسیون حزبی اتفاق چندان عجیبی رخ نمی‌دهد و در یک فرآیند کاملا از پیش طراحی شده نامزد حزب که از پیش مشخص است به صورت رسمی معرفی می‌شود. اما اگر قرار باشد بایدن در این فرآیند حضور نداشته باشد آن‌وقت شرایط پیچیده خواهد بود.

در چنین شرایطی حدود ۷۰۰ نفر از اعضای حزب که ممکن است نظر مشابهی نداشته باشند می‌توانند نامزد جدیدی تعیین کنند. آنها تنها سه ماه فرصت خواهند داشت تا قبل از انتخابات ماه نوامبر با یکدیگر متحد شدند و گزینه جدیدی را انتخاب کنند.

هرچند هیچ گزینه مشخصی وجود ندارد اما چند نفر بیش از سایرین بخت دارند:

کامالا هریس

واضح‌ترین گزینه معاون رئیس جمهور بایدن خواهد بود. او به دلیل عدم نقش‌آفرینی جدی در دولت بایدن به طور گسترده مورد انتقاد قرار گرفته و از محبوبیت پایینی در نظرسنجی‌ها برخوردار است که نشان می‌دهد کار سختی برای رقابت با دونالد ترامپ خواهد داشت. با این حال او می‌تواند راحت‌ترین و در دسترس‌ترین گزینه باشد. علاوه بر این اگر بایدن اکنون استعفا دهد هریس به طور خودکار رئیس جمهوری می‌شود.

گاوین نیوسام

فرماندار ۵۶ ساله کالیفرنیا یکی دیگر از گزینه‌ها است. او البته گمانه‌زنی‌ها در خصوص انتخاب جانشین برای بایدن را بی‌معنی دانسته است. او سال گذشته مناظره‌ای با ران دسانتیس فرماندار فلوریدا و نامزد پیشین جمهوری‌خواهان داشت که در آنجا نشان داد از توانایی خوبی برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی برخوردار است.

جی بی پریتزکر

فرماندار ۴۹ ساله ایلینوی یکی از ثروتمندترین گزینه‌های ممکن خواهد بود. او می تواند اعتبار خود را مبنی بر تدوین حق سقط جنین در ایلینویز و اعلام آن به عنوان یک «ایالت پناهگاه» برای زنانی که به دنبال سقط جنین هستند، شکوفا کند. او همچنین در کنترل اسلحه قوی بوده و مصرف تفریحی ماریجوانا را قانونی کرده است.

گرچن ویتمر

فرماندار ۵۲ ساله میشیگان، در فهرست نهایی برای انتخاب معاون بایدن در سال ۲۰۲۰ قرار داشت. خانم ویتمر که از طرفداران اعمال قوانین سختگیرانه بر کنترل اسلحه و همچنین لغو ممنوعیت سقط جنین بوده از دیگر گزینه‌های محتمل برای جاشنینی بایدن به شمار می‌رود.

شرود براون

این پیرمرد ۷۱ ساله مسن‌ترین گزینه جایگزین خواهد بود، اما هنوز هفت سال از ترامپ جوان‌تر است. وقتی او در سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که تمایلی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ندارد بسیاری را شگفت‌زده کرد. او در آن زمان گفته بود ترجیح می‌دهد به عنوان سناتور ایالت اوهایو به مردم خدمت کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اگر قرار باشد دموکرات‌ها به سراغ یک گزینه باتجربه بروند، شاید شرود براون انتخاب بدی نباشد.

دین فیلیپس

او که در جریان انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها در اوایل سال جاری نامزد شد، برخی از حامیان خود را انتخاب کرد، اما نتوانست حمایت‌های گسترده‌تری جذب کند. در نتیجه بعید است در صورت کناره‌گیری بایدن هم گزینه چندان قابل توجهی باشد اما در برخی از محافل نام او را هم مطرح کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مناظره ضعیف بایدن؛ دموکرات‌ها چگونه می‌توانند فرد دیگری را جایگزین او کنند؟

راند اول به نفع نامزد جمهوریخواه؛ در نخستین مناظره انتخاباتی بایدن و ترامپ چه گذشت؟

همه آنچه باید در مورد نخستین مناظره بایدن و ترامپ بدانیم؛ چرا نامزد مستقل امکان حضور ندارد؟