Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تکرار «تجربه موفق» سوریه در لبنان؛ هزاران شبه‌نظامی نیابتی ایران برای جنگ با اسرائیل آماده‌اند

تمرین نیروهای گروه شبه‌نظامی حزب الله لبنان به تاریخ ۲۱ مه ۲۰۲۳ (۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲) در جنوب لبنان.
تمرین نیروهای گروه شبه‌نظامی حزب الله لبنان به تاریخ ۲۱ مه ۲۰۲۳ (۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲) در جنوب لبنان. Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات گروه‌های مورد حمایت ایران و همچنین تعدادی از تحلیلگران گزارش دادند که هزاران جنگجو از گروه‌های نیابتی تهران در سراسر خاورمیانه آماده‌اند تا با عزیمت به لبنان به شبه‌نظامیان حزب‌الله در نبرد با اسرائیل بپیوندند.

آگهی

از زمانی که جنگجویان فلسطینی در نوار غزه تحت فرماندهی حماس در اوایل اکتبر سال گذشته عملیات طوفان الاقصی را در جنوب اسرائیل به اجرا گذاشتند و جرقه درگیری با اسرائیل زده شد؛ در امتداد مرز لبنان با شمال اسرائیل نیز تقریبا هر روز شاهد تبادل آتش بوده‌ایم.

اما به نظر می‌رسد که اوضاع در این ماه یعنی پس از حمله هوایی اسرائیل که منجر به کشته شدن یک فرمانده ارشد نظامی حزب الله در جنوب لبنان شد،‌ بدتر شده است. حزب الله نیز با شلیک صدها موشک و پهپادهای انتحاری خود به سمت شمال اسرائیل پاسخ متقابل داد.

مقام‌های اسرائیلی تهدید کرده‌اند که اگر حزب‌الله از مرز دور نشود، به لبنان حمله خواهد کرد.

تکرار «تجربه موفق» سوریه در لبنان

در دهه گذشته، جنگجویان تحت حمایت ایران شامل گرو‌هایی از لبنان، عراق، افغانستان و پاکستان در کنار هم در درگیری ۱۳ ساله سوریه جنگیدند و به تغییر موازنه به نفع بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه کمک کردند. حالا مقامات گروه‌های مورد حمایت ایران می‌گویند که دوباره می توانند این اتحاد را علیه اسرائیل به کار گیرند.

حسن نصرالله، دبیرکل  حزب‌الله در سخنرانی روز چهارشنبه خود گفت که رهبران شبه‌نظامی از ایران، عراق، سوریه، یمن و دیگر کشورها از قبل پیشنهاد داده‌اند که ده‌ها هزار جنگجوی خود را برای کمک به حزب‌الله بفرستند، اما او گفت که این گروه تا همین جای کار هم بیش از ۱۰۰ هزار جنگجو دارد. نصرالله خاطرنشان کرد که «ما از آن‌ها تشکر کردیم و گفتیم که همین تعداد نیرویی که داریم هم [برای نبرد با اسرائیل] زیادی است.»

نصرالله در ادامه اشاره کرد که اگر نبرد به شکل کنونی آن باقی بماند، تنها به بخشی از نیروی انسانی حزب‌الله نیاز هست. این یعنی اینکه حزب‌الله تا کنون صرفا از نیروهای تخصصی خود در حوزه موشکی و پهپادی استفاده کرده است. اما در صورت وقوع یک جنگ همه جانبه ممکن است این شرایط تغییر کند.

نصرالله در سخنرانی خود در سال ۲۰۱۷ هم گفته بود که در صورت وقوع جنگ با اسرائیل، جنگجویانی از ایران، عراق، یمن، افغانستان و پاکستان نیز در آن «مشارکت» خواهند داشت.

حالا مقامات گروه‌های لبنانی و عراقی مورد حمایت ایران می‌گویند که در صورت وقوع جنگ در مرز لبنان و اسرائیل، جنگجویان مورد حمایت ایران از سراسر منطقه به آن خواهند پیوست. کما اینکه هزاران جنگجو از این دست در حال حاضر در سوریه مستقر هستند و می‌توانند به راحتی از مرزهای متخلخل و بی‌نشان عبور کنند.

برخی از این گروه‌ها از زمان آغاز جنگ اسرائیل و حماس در هفتم اکتبر تاکنون حملاتی را علیه اسرائیل و متحدانش ترتیب داده‌اند و آن‌ها گفته‌اند که تنها زمانی جنگ را متوقف می‌کنند که اسرائیل به حمله خود در غزه علیه متحد آنها یعنی حماس، پایان دهد.

تمرین نیروهای حزب‌الله به تاریخ ۲۱ مه ۲۰۲۳
تمرین نیروهای حزب‌الله به تاریخ ۲۱ مه ۲۰۲۳ آسوشیتدپرس

نیروهای حشد شعبی عراق، فاطمیون افغانستان، زینبیون پاکستان و انصارالله یمن

یکی از مقامات یک گروه تحت حمایت ایران در عراق به آسوشیتدپرس در بغداد گفت: اگر جنگی همه‌جانبه آغاز شود، «ما شانه به شانه حزب‌الله خواهیم جنگید». وی که ترجیح داد نامی از او در این گزارش برده نشود، از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

این مقام به همراه یکی دیگر از عراق گفت که برخی از مستشاران عراقی در حال حاضر هم در لبنان حضور دارند.

یکی از مقامات یک گروه لبنانی تحت حمایت ایران، که او نیز خواست نامش فاش نشود، گفت: جنگجویان نیروهای حشد شعبی عراق، فاطمیون افغانستان، زینبیون پاکستان و انصارالله یمن (حوثی‌ها) ممکن است برای شرکت در جنگ به لبنان بیایند.

قاسم قصیر، کارشناس حزب الله تایید کرد که نبردهای کنونی عمدتا مبتنی بر فناوری پیشرفته مانند شلیک موشک است و به جنگجویان زیاد نیاز ندارد. اما این را هم افزود که اگر جنگی شروع شود و برای مدت طولانی ادامه یابد، حزب الله ممکن است به حمایت خارج از لبنان نیاز داشته باشد.

او گفت: «اشاره به این موضوع می‌تواند (پیامی) باشد که این‌ها کارت‌هایی هستند که می‌توان از آنها استفاده کرد.»

نیروهای حوثی یمن در ۲۲ ژانویه ۲۰۲۴
نیروهای حوثی یمن در ۲۲ ژانویه ۲۰۲۴آسوشیتدپرس

مبارزه اسرائیل با «محور شرارت ایران» در منطقه

اسرائیل هم نیک می‌داند که محلق شدن احتمالی جنگجویان خارجی یک امر ممکن است.عیران عتصیون، مدیر سابق سیاستگذاری در وزارت امور خارجه اسرائیل، در میزگردی که روز پنجشنبه توسط اندیشکده آمریکایی «موسسه خاورمیانه» در واشنگتن برگزار شد، گفت که به نظر او «احتمال وقوع یک جنگ چند جانبه» زیاد است.

آگهی

او گفت که ممکن است حوثی‌ها و شبه‌نظامیان عراقی مداخله کنند و «جریان عظیمی از جهادی‌ها از (مکان‌هایی) از جمله افغانستان، پاکستان» به لبنان و مناطق سوریه در مرز اسرائیل به راه افتد.

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل هفته گذشته در بیانیه‌ای تلویزیونی گفت که از زمان آغاز حملات حزب الله به اسرائیل در ۸ اکتبر (۱۶ مهر ‍۱۴۰۲)، بیش از ۵ هزار راکت، موشک ضد تانک و هواپیماهای بدون سرنشین به سمت اسرائیل شلیک شده است.

هاگاری گفت: «تجاوزات روزافزون حزب‌الله ما را به آستانه تشدید تنش‌های گسترده‌تر می‌رساند که می‌تواند پیامدهای ویرانگری برای لبنان و کل منطقه داشته باشد. اسرائیل به مبارزه با محور شرارت ایران در همه جبهه‌ها ادامه خواهد داد.»

رژه حشد الشعبی عراق در روز قدس سال ۲۰۱۸
رژه حشد الشعبی عراق در روز قدس سال ۲۰۱۸آسوشیتدپرس

حزب‌الله: به دنبال جنگ تمام عیار نیستیم ولی آماده‌ایم

مقامات حزب الله گفته‌اند که خواهان جنگ همه جانبه با اسرائیل نیستند، اما اگر این اتفاق بیفتد، آماده هستند.

آگهی

نعیم قاسم، معاون رهبر حزب‌الله لبنان در سخنرانی هفته گذشته خود گفت: «ما تصمیم گرفته‌ایم که به هرگونه اقدام تهاجمی اسرائیل، صرف نظر از مقیاس آن، با یک اقدام متقابل قوی پاسخ دهیم که هم از چنین اقدامی جلوگیری ‌کند و هم خسارات سنگینی به اسرائیل وارد ‌کند.»

آخرین درگیری گسترده بین اسرائیل و حزب الله در تابستان ۲۰۰۶ رخ داد، زمانی که این دو در یک جنگ ۳۳ روزه با یکدیگر جنگیدند که در آن حدود ۱۲۰۰ نفر در لبنان و ۱۴۰ نفر در اسرائیل کشته شدند.

از زمان آغاز آخرین درگیری‌های اخیر در غزه نیز، بیش از ۴۰۰ نفر در لبنان کشته شده‌اند که اکثریت قریب به اتفاق آنها جنگجو و ۷۰ نفرشان غیرنظامی بوده‌اند. در طرف اسرائیل نیز ۱۶ سرباز و ۱۱ غیرنظامی کشته شده‌اند. ده ها‌هزار نفر نیز در دو طرف مرز آواره شده اند.

قاسم قصیر، کارشناس حزب الله گفت که «اگر جنگجویان خارجی به درگیری بپیوندند، تجربه قبلی آنها از جنگ با یکدیگر در سوریه سودمند خواهد بود.»

آگهی

وی گفت: «نوعی زبان نظامی مشترک بین نیروهای محور مقاومت وجود دارد و این در نبرد مشترک بسیار مهم است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش تازه نهاد اطلاعاتی آمریکا:حملات حوثی‌ها در دریای سرخ گریبان ۶۵ کشور از جمله ایران را گرفته است

حوثی‌ها تنها گروه مورد حمایت ایران با توان بالقوه موشکی تا خاک اسرائیل نیستند

هفت دهه درگیری بین اسرائیل و فلسطینی‌ها بر سر چیست؟