Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اکسیوس: آمریکا به اسرائیل هشدار داد که جنگ محدود با لبنان ایران را به مداخله می‌کشاند

حمله اسرائیل به روستایی در نقطه مرزی جنوب لبنان
حمله اسرائیل به روستایی در نقطه مرزی جنوب لبنان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دو مقام آمریکایی و یک مقام اسرائیلی که نامشان فاش نشده به پایگاه خبری آمریکایی اکسیوس گفته‌اند با توجه به بالا گرفتن دوباره تنش میان اسرائیل و نیروهای حزب‌الله مورد حمایت ایران در امتداد مرز با لبنان، آمریکا به اسرائیل درباره مداخله ایران هشدار داده است.

آگهی

طبق این گزارش که روز پنجشنبه ۶ ژوئن (۱۷ خرداد) منتشر شد، دولت بایدن در هفته‌های اخیر به مقامات اسرائیلی هشدار داده و گفته است که «یک جنگ محدود» در لبنان ممکن است ایران را مجبور به مداخله مستقیم در نبرد کند.

اکسیوس نوشت ایالات متحده و فرانسه در تلاش برای یافتن راه حلی دیپلماتیک برای کاهش تنش در مرز اسرائیل و لبنان هستند، اما هنوز در این زمینه پیشرفتی نداشته‌اند.

دولت بایدن همچنین هشدار داده است که یک «عملیات نظامی زمینی» در لبنان، حتی محدود به مناطق نزدیک مرز با اسرائیل، می‌تواند «ایران را وادار به مداخله کند».

تبادل آتش بین اسرائیل و حزب‌الله که از زمان حمله تروریستی ۷ اکتبر توسط حماس ادامه داشته در دو هفته گذشته به طور چشمگیری تشدید شده است و برخی از افراد در داخل نیروهای دفاعی و کابینه اسرائیل را بر آن داشته تا خواهان گسترش جبهه مبارزه با حزب الله شوند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جلوگیری از جنگ همه جانبه بین اسرائیل و حزب‌الله که می‌تواند منجر به ویرانی گسترده در لبنان و اسرائیل شود، هدف اصلی دولت بایدن در تلاش‌هایش برای جلوگیری از گسترش جنگ در غزه به یک درگیری منطقه‌ای بسیار گسترده‌تر بوده است. اما دولت بایدن معتقد است که بازگرداندن آرامش به مرز اسرائیل و لبنان بدون آتش بس در غزه غیرممکن خواهد بود.

مقامات آمریکایی به اکسیوس گفتند دولت بایدن به اسرائیل گفته «جنگ محدود» یا «درگیری کوچک منطقه‌ای» گزینه واقع‌بینانه‌ای نیست زیرا اگر از کنترل خارج شود، جلوگیری از گسترش آن دشوار خواهد بود. مقامات آمریکایی و اسرائیلی گفتند، دولت بایدن به اسرائیل هشدار داد که تهاجم زمینی به لبنان، حتی اگر فقط در مناطق نزدیک به مرز باشد، احتمالا ایران را به مداخله سوق خواهد داد.

آتش‌سوزی در جنگل‌های شمال اسرائیل بر اثر حمله حزب‌الله
آتش‌سوزی در جنگل‌های شمال اسرائیل بر اثر حمله حزب‌اللهAP Photo

یکی از سناریوهایی که دولت با اسرائیل مطرح کرده این است که لبنان ممکن است مملو از شبه نظامیان طرفدار ایران در سوریه، عراق و حتی یمن شود که بخواهند به صف جنگ با اسرائیل بپیوندند.

درگیری‌ها بین اسرائیل و حزب‌الله در امتداد مرز به طور پیوسته در هشت ماه گذشته تشدید شده است و بسیاری از روستاها و شهرهای اسرائیلی در نزدیکی مرز از سکنه خالی شده‌اند.

بیش از ۶۰ هزار اسرائیلی که پس از آغاز حمله حزب‌الله به شمال اسرائیل در ۸ اکتبر از منطقه خارج شدند، هنوز نتوانسته‌اند به خانه‌های خود بازگردند.

هر دو طرف در هفته‌های اخیر دامنه حملات خود را افزایش داده‌اند و حزب‌الله پهپادها و موشک‌هایی را علیه اهداف ارتش اسرائیل تا فاصله ۵۰ کیلومتری از مرز پرتاب کرد.

در اوایل هفته جاری، حملات حزب‌الله در هوای بسیار گرم، باعث ایجاد آتش‌سوزی‌های بزرگ در جنگل‌های شمال اسرائیل شد که خاموش کردن آن بیش از ۴۸ ساعت طول کشید.

به نوشته اکسیوس، یک مقام ارشد ارتش اسرائیل گفته است که وضعیت از ماه مه به این سو تشدید شده زیرا حزب‌الله حملات پهپادی موفق‌تری را علیه اهداف اسرائیلی انجام داده که اسرائیل نتوانسته آنها را رهگیری کند. از ۷ اکتبر، دستور ارتش اسرائیل از سوی رهبران سیاسی تمرکز بر شکست حماس در غزه و پرهیز از جنگ در لبنان بوده است، ولی این مقام مسئول می‌گوید که تغییر این سیاست می‌تواند عواقب گسترده‌ای داشته باشد.

او همچنین گفت که جنگ با حزب‌الله یا عملیات محدود در لبنان «پیامدهای بزرگی برای اسرائیل» خواهد داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از برخاستن کاوشگر چینی از نیمه تاریک ماه تا سفر باقری کنی به لبنان و سالگرد سرکوب میدان تیان‌آن‌من

آیا حزب‌الله لبنان به دنبال افزایش تنش با ارتش اسرائیل است؟ 

تداوم وضعیت آماده باش در اسرائیل؛ حمله به تاسیسات نظامی حزب‌الله در جنوب لبنان