Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گسترش تنش‌ها در منطقه؛ اسرائيل اهدافی را در خاک لبنان مورد هدف قرار داد

تصویر آرشیوی از حمله اسرائيل به لبنان
تصویر آرشیوی از حمله اسرائيل به لبنان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسرائیل صبح زود روز یکشنبه حملات هوایی را به شرق لبنان انجام داد و بخشی از تاسیسات گروه حزب‌الله در دره بقاع را مورد هدف قرار داد.

آگهی

در حالی‌که تنش‌های منطقه‌ای در حال افزایش است دو طرف به تبادل آتش در هفته‌های اخیر ادامه داده‌اند و نگرانی‌ها از گسترش جغرافیای منازعه در منطقه شدت یافته است. 

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور یک مجتمع نظامی و سه سایت زیرساختی دیگر متعلق به حزب الله را در نزدیکی شهر بعلبک هدف قرار داده‌اند.

اسرائیل اعلام کرد که این حمله در پاسخ به سرنگونی یک هواپیمای بدون سرنشین در حریم هوایی لبنان توسط حزب الله  انجام شده است. حزب الله پیشتر اعلام کرده بود که شامگاه شنبه یک هواپیمای بدون سرنشین اسرائيلی از نوع هرمس ۹۰۰ را بر فراز خاک لبنان سرنگون کرده است. 

حزب الله از روز هشتم اکتبر، یعنی یک روز پس از حمله گروه فلسطینی حماس به اسرائیل که منجر به جنگ اسرائیل در غزه و تشدید تنش‌های منطقه ای شد، با اسرائیل در سراسر مرز جنوبی لبنان درگیری داشته است.

گلوله باران اسرائیل تاکنون باعث کشته شدن حدود ۲۷۰ نیروی حزب‌الله و حدود ۵۰ غیرنظامی شده است. در جنوب لبنان همچنین حدود ۹۰ هزار نفر آواره شده اند، در حالی که بیش از ۹۶ هزار اسرائیلی  مجبور شده‌اند در شمال این کشور خانه و کاشانه خود را رها کنند.

ایالات متحده و سایر کشورها خواستار راه حل دیپلماتیک برای تبادل آتش بین حزب‌الله و اسرائیل شده‌اند. حزب الله اعلام کرده تا قبل از اجرای آتش بس در غزه، به حملات خود به اهداف اسرائيلی ادامه خواهد داد. 

خبرگزاری رویترز به نقل دو منبع امنیتی لبنانی اعلام کرده که اسرائیل در حمله روز یکشنبه یک اردوگاه آموزشی متعلق به حزب‌الله را در روستای جنتا در نزدیکی مرز لبنان با سوریه هدف قرار داده است.

این منابع به رویترز گفتند که یک هدف دیگر این حملات، شهر صفری در نزدیکی شهر بعلبک در شرق بوده است. بر اساس این گزارش تاکنون تلفات جانی از این حملات به ثبت نرسیده است. 

در روزهای اخیر و بعد از حمله منتسب به اسرائيل به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق که به کشته شدن چندین نفر از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انجامید، نگرانی‌ها درباره گسترش منازعه در خاورمیانه و درگیری بیشتر و مستقیم میان ایران و اسرائيل افزایش یافته است. مقام‌های جمهوری‌ اسلامی در این مدت بارها تهدید کرده‌اند که از اسرائيل انتقام خواهند گرفت و ارتش اسرائيل هم به حالت آماده‌باش در آمده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

گروه حزب‌الله که نزدیک‌ترین متحد غیردولتی جمهوری اسلامی در منطقه است به عنوان یکی از ابزارهایی که می‌تواند انتقام جمهوری اسلامی از اسرائيل را عملی کند در نظر گرفته می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جلسه کابینه امنیتی اسرائیل: پاسخ حمله سپاه را می‌دهیم؛ ایران: پاسخ متقابل تهران در ثانیه خواهد بود

اقدامات اسرائیل برای تقویت و آمادگی ارتش در سایه تهدید انتقام‌جویانه ایران و حزب‌الله

ارتش اسرائیل می‌گوید یک فرمانده «مهم» حزب‌الله را در حمله هوایی کشته است