Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

وال‌استریت ژورنال: اسرائيل و حزب‌الله در آستانه جنگی تمام‌ عیار قرار دارند

درگیری اسرائيل و حزب‌الله
درگیری اسرائيل و حزب‌الله Copyright Mohammad Zaatari/Copyright 2024 The AP. All rights reserved.
Copyright Mohammad Zaatari/Copyright 2024 The AP. All rights reserved.
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

درگیری اسرائیل و حزب‌الله لبنان پس از گذشت ما‌ه‌‌ها از آغاز آن اکنون تشدید و به یک جنگ تمام عیار نزدیک شده است. همین موضوع اسرائيل را بر آن داشته که به‌رغم درگیری در غزه، با هدف تقویت امنیت در مرزهای شمالی مجبور به گسیل نیروهای بیشتری به این منطقه باشد.

آگهی

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائيل، روز چهارشنبه پنجم ژوئن طی بازدید از مرز‌های شمالی این کشور با لبنان، گفت که اسرائیل برای اقدامی قوی در مناطق شمالی آماده است.

نتانیاهو گفت: «هرکسی فکر می‌کند که آن‌ها می‌توانند به ما آسیب بزنند و ما بی‌کار بنشینیم، اشتباه بزرگی مرتکب شده است. ما برای انجام اقدامی بسیار قوی در شمال آماده‌ایم. ما به هر طریقی امنیت را به مناطق شمالی باز می‌گردانیم.»

حزب‌‌الله لبنان در هشتم اکتبر، درست یک روز پس از حملات حماس به اسرائیل، جبهه جنگ در مرز‌های جنوبی لبنان با اسرائیل را گشود و اعلام کرد که این حملات را با هدف حمایت از فلسطینیان انجام می‌دهد و تا زمانی که جنگ در غزه متوقف نگردد، دست از آن نمی‌کشد.

اسرائيل که تمایلی به گشودن یک جبهه دیگر جنگ در شمال نداشت، در ابتدا به صورتی موردی به حملات حزب‌الله پاسخ می‌داد و سعی می‌کرد که از گسترش درگیری به جنگی تمام عیار اجتناب کند.

با این حال در هفته‌های اخیر هر دو طرف می‌گویند که شدت درگیری‌ها افزایش یافته است. حزب‌الله با افزایش حملات پهپادی و موشکی، چندین تاسیسات نظامی مهم اسرائيل را هدف قرار داده و اسرائيل هم با گسترش حملاتش، مقرهای نظامی حزب‌الله در دره «بقاع» در جنوب لبنان و همچنین مقامات ارشد این گروه شبه‌نظامی را هدف قرار داده است.

به گفته مقامات اسرائیلی بدون حصول آتش‌بس در غزه و رسیدن به توافقی با حزب‌الله که الزامات مورد نظر اسرائيل را نیز برآورده کند، انجام حملات گسترده اجتناب ناپذیر است.

حملات پهپادی و موشکی حزب‌الله به مناطق شمالی اسرائيل، روز یکشنبه منجر به آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌های این مناطق شد. این آتش‌سوزی که تعدادی مجروح برجای گذاشت، روز سه‌شنبه تقریبا مهار شد. با این حال تصاویر منتشر شده از این آتش‌سوزی‌ها منجر شد که راست‌گرایان افراطی اسرائیل خواستار اقدام عاجل دولت و حملات شدید این کشور به مقرهای حزب‌الله شوند.

آتش‌سوزی جنگل‌ها در مناطق شمالی اسرائيل در نتیجه حملات پهپادی و موشکی حزب‌الله
آتش‌سوزی جنگل‌ها در مناطق شمالی اسرائيل در نتیجه حملات پهپادی و موشکی حزب‌اللهAriel Schalit/Copyright 2024 The AP. All rights reserved.

درگیری‌های میان حزب‌الله و اسرائیل باعث شده که نزدیک به ۶۰ هزار نفر از ساکنان مناطق شمالی این کشور از جمله بسیاری از ساکنان شهر «کریات‌شمونا» که تحت‌تاثیر آتش‌سوزی‌های اخیر نیز قرار گرفت، خانه‌های خود را ترک کنند.

ایتامار بن‌گویر، وزیر امنیت ملی راست‌گرای افراطی اسرائيل روز سه‌شنبه در جریان بازدید از این شهر گفت: «این‌ها اینجا می‌سوزند و ما باید همه مقرهای حزب‌الله را بسوزانیم و نابودشان کنیم. جنگ!»

با این حال، به نظر می‌رسد که همه اعضای کابینه جنگ اسرائیل همچنان بر سر اغاز یک جنگ تمام عیار با حزب‌الله اتفاق نظر ندارند.

بنی گانتز، وزیر کابینه جنگ اسرائیل گفت که «چه از راه حصول یک توافق و چه از طریق تشدید درگیری‌‌ها»، تا باز شدن مجدد مدارس در روز نخست سپتامبر ساکنان را به مناطق شمالی اسرائیل باز می‌گردانیم.

از سوی دیگر، بسیاری از ساکنان مناطق شمالی اسرائیل که مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند می‌گویند که صرف برقراری یک آتش‌بس نمی‌تواند آن‌ها را به این مناطق باز گرداند.

گیورا زالتز، رئیس شورای ناحیه‌ای در منطقه هم‌مرز لبنان اسرائیل می‌گوید که هراس ساکنان این مناطق از دو تهدید عمده است؛ یکی یورش نیروهای رضوان حزب‌الله به سکونتگاه‌هایشان به سبک حملات هفتم اکتبر حماس و دیگری موشک‌های دوش‌پرتاب این شبه‌نظامیان است که اسرائيل قادر نیست آن‌ها را به سادگی رهگیری کند.

زالتز می‌گوید که کاهش هراس ساکنان مستلزم این است که نیروها و تسلیحات حماس چندین مایل به داخل خاک لبنان رانده شود و این امر یا از طریق راه حل دیپلماتیک محقق می‌شود و یا نیازمند اقدام نظامی است.

او می‌‌‌افزاید که بدون این دو موضوع شهروندان به خانه‌های خود باز نمی‌گردند و «مرز بیشتر و بیشتر به سمت جنوب حرکت می‌کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا حزب‌الله لبنان به دنبال افزایش تنش با ارتش اسرائیل است؟ 

تداوم وضعیت آماده باش در اسرائیل؛ حمله به تاسیسات نظامی حزب‌الله در جنوب لبنان

گسترش تنش‌ها در منطقه؛ اسرائيل اهدافی را در خاک لبنان مورد هدف قرار داد