Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سازمان ملل: کشتار غیرنظامیان در عملیات اسرائیل برای نجات گروگان‌ها در غزه ممکن است جنایت جنگی باشد

ویرانه‌های بمباران اسرائیل در اردوگاه پناهندگان نصیرات (راست) و استقبال از بالگرد حامل گروگان‌های اسرائیلی (چپ) هر دو در تاریخ ۸ ژوئن 2024
ویرانه‌های بمباران اسرائیل در اردوگاه پناهندگان نصیرات (راست) و استقبال از بالگرد حامل گروگان‌های اسرائیلی (چپ) هر دو در تاریخ ۸ ژوئن 2024 Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته مقامات غزه، بر اثر عملیات اسرائیل برای آزاد کردن چهار گروگان از دست گروه‌های مسلح فلسطینی که روز شنبه در مناطق پرجمعیت انجام شد، دست‌کم ۲۷۴ فلسطینی کشته شدند.

آگهی

دفتر حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که در جریان حمله مرگبار نیروهای اسرائیلی که منجر به آزادی چهار گروگان شد و در عوض صدها فلسطینی کشته شدند؛ ممکن است نیروهای اسرائیلی و گروه‌های مسلح فلسطینی مرتکب جنایات جنگی شده باشند.

جرمی لارنس سخنگوی این دفتر، نسبت به نقض احتمالی سه اصل «تناسب، تفکیک و احتیاط» توسط نیروهای اسرائیلی در حمله روز شنبه به اردوگاه آوارگان شهری نصیرات ابراز نگرانی کرد.

مقامات بهداشتی فلسطینی می‌گویند که در عملیات اسرائیل برای آزاد کردن آن ۴ گروگان‌، دست کم ۲۷۴ فلسطینی از جمله ده‌ها زن و کودک کشته شدند.

آقای لارنس گفت که گروه‌های مسلح فلسطینی نیز که این گروگان‌ها را در مناطق پرجمعیت نگه می‌دارند، جان غیرنظامیان مجاور و گروگان‌ها را در معرض خطرات مضاعفی قرار می‌دهند.

او روز دوشنبه در یک نشست توجیهی عادی سازمان ملل در ژنو گفت: «جمیع این اقدامات از سوی دو طرف ممکن است آنقدر شدید بوده باشد که جنایات جنگی تلقی شود.»

ویرانی‌های به جا مانده از حمله اسرائیل به اردوگاه نصیرات
ویرانی‌های به جا مانده از حمله اسرائیل به اردوگاه نصیراتآسوشیتدپرس

این مقام حقوق بشری افزود: «فاجعه‌بار بود، روشی که این کار انجام شد منجر به گرفتار شدن دوباره غیرنظامیان در وسط یک درگیری شد.»

وی در عین حال درباره گروگان‌های اسرائیلی و خانواده‌های آن‌ها گفت: «این واقعیت که اکنون چهار گروگان آزاد شده‌اند، به وضوح خبر بسیار خوبی است. آنها از اول هم نباید گروگان گرفته می‌شدند. این نقض قوانین بین المللی بشردوستانه است. آن‌ها باید آزاد شوند. همه آن‌ها. بی درنگ.»

جنگ اسرائیل علیه نوار غزه پس از عملیات طوفان‌ الاقصی حماس در هفتم اکتبر (۱۵ مهر ۱۴۰۲) آغاز شد، عملیاتی که در آن شبه نظامیان فلسطینی توانستند به جنوب اسرائیل یورش برده و حدود ۱۲۰۰ نفر که بیشتر آن‌ها غیرنظامی بودند را کشتند و حدود ۲۵۰ نفر را ربودند.

فلسطینیان با گرسنگی گسترده روبرو هستند چرا که جنگ تا حد زیادی جریان غذا، دارو و سایر منابع را قطع کرده است.

به گفته آژانس‌های سازمان ملل، بیش از یک میلیون نفر در باریکه تحت محاصره غزه ممکن است تا اواسط ژوئیه بالاترین سطح گرسنگی را تجربه کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه حملات اسرائیل در نوار غزه به رغم حکم دیوان کیفری بین‌المللی برای توقف عملیات نظامی

اسرائیل در نهادهای قضایی بین‌المللی؛ درخواست نیکاراگوئه برای توقف کمک‌های آلمان به تل‌آویو رد شد

آمریکا پنج یگان امنیتی اسرائیل را ناقض حقوق بشر خواند؛ کمک‌های نظامی اما متوقف نمی‌شود