Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

محمد عمره، زندانی فرانسوی که با حمله مرگبار همدستانش به ماموران گریخت، کیست؟

محمد عمره، زندانی فراری فرانسوی
محمد عمره، زندانی فراری فرانسوی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi با استفاده از  BFMTV, Le Monde, Le Parisien, Europe 1
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مردان مسلح روز سه‌شنبه ۱۵ مه با حمله مرگبار به خودروی انتقال زندانیان در شمال پاریس، محمد عمره، زندانی ۳۰ ساله را فراری دادند. در این حمله سه مامور زندان کشته و چند نفر نیز مجروح شدند. محمد عمره کیست و به چه دلیل این‌ چنین از زندان گریخت؟

آگهی

وقتی که ماموران روز سه‌شنبه محمد عمره، مشهور به «مگس» را از دادگاه به سوی زندان شهر روآن در نزدیکی پاریس می‌بردند، در ایستگاه عوارضی خودرویی مشکی رنگ از روبرو خود را به خودروی حامل زندانی کوفت و سرنشینانش به روی ماموران آتش گشودند.

به گفته دادستانی، این زندانی در روز ۱۰ مه به یک فقره دزدی محکوم شده و دادستانی مارسی نیز او را در پرونده آدم‌ربایی منجر به مرگ، متهم دانسته بود.

او در زندان «ول دو روی» در نزدیکی «روآن» محبوس بود و بنابر گزارش‌ها پیش از این حمله در دادگاهی در همان نزدیکی حاضر شده بود.

به گفته لورا بوکو، دادستان اگر چه آقای عمره از جمله زندانیان «تحت نظر» نبود و جزء رده زندانیان بسیار خطرناک به حساب نمی‌آمد، اما انتقال او مستلزم «اسکورت سطح سه» بود، یعنی پنج افسر پلیس باید او را همراهی می‌کردند.

محمد عمره پیش از حمله تلاش کرده بود میله‌های سلولش را ببرد

به گزارش «لو موند» آقای عمره نام‌های مستعار دیگری از جمله «یانیس»، «مومو» و «اشترومف» هم داشته است و در شهر «سنت-اتین رووری» به «اقدام به قتل از طریق باندهای جنایت‌کار سازماندهی شده» نیز متهم است.

آقای عمره همچنین در هفتم مه در شهر «اورو» به اتهام ارتکاب به هفت فقره سرقت در سال ۲۰۱۹ محاکمه شد و به تحمل ۱۸ ماه زندان محکوم شد. او پیش از این که به زندان اورو برده شود، مدتی را در زندان «بومت» در مارسی و سپس در زندان «لا سانته» پاریس محبوس بود.

به گزارش روزنامه «لو پاریزین»، این زندانی دو روز پیش از حمله تلاش کرده بود که میله‌های سلولش را ببرد و به همین خاطر به سلول انفرادی منتقل شده بود.

به گزارش «لو پاریزین»، به نقل از منابعی در پلیس، «مگس» احتمالا در صدر یک شبکه قاچاق مواد مخدر نیز قرار دارد.

به گزارش «اروپا ۱»، این زندانی فراری از ۱۱ تا ۱۴ سالگی ۱۹ بار مرتکب اعمال خشونت‌آمیز، سرقت و اخاذی شده است.

شراکت در اقدام به قتل در اسپانیا

به گزارش «لو پاریزین»، نام محمد عمره در پرونده اقدام به قتل یک مرد فرانسوی در ماربلای اسپانیا به چشم می‌خورد. ماجرا به ۱۸ ژوئیه ۲۰۲۳ باز می‌گردد. در ساعات آغازین عصر آن روز مردی که صورتش را با کلاه و پارچه مشکی رنگ پوشانده بود، با یک اسلحه خودکار در خیابان ظاهر شد و چندین بار تیراندازی کرد و سپس سوار اتوموبیلی با یک راننده مسلح شد و فرار کرد. بقایای سوخته اتوموبیل کمی بعد کشف شد.

عنصر مهمی که توجه کاراگاهان را در این اقدام به قتل به خود جلب کرد این بود که ضارب لباس تیم فوتبال المپیک لیون را برتن کرده بود. بنابر اطلاعات دادستانی روآن، این عملیات مسلحانه با هدف حذف یک مرد فرانسوی به نام «مهدی» و اهل «اورو» انجام شده است. مهدی قاچاقچی مواد مخدر بود. پس از این سوء قصد، بازرسان در نهایت به محمد عمره رسیدند. او در آن زمان در زندان «لا سانته» پاریس محبوس بود. به گفته بازرسان درگیری میان مهدی و محمد عمره به یک معامله عمده ماری‌جوانا باز می‌گردد.

دو هفته بعد، دو مرد در اورو به ضرب گلوله کشته شدند. یک از آن دو از نزدیکان محمد عمره بود. تحقیقات پلیس نشان داد که انگیزه این دو قتل به مهدی و ماجرای اقدام به قتل نافرجامش در اسپانیا باز می‌گردد.

مادر و وکیل محمد عمره از خشونت حمله حیرت‌زده‌اند

هیو ویژیه، وکلی آقای عمره با تایید اقدام به فرار نافرجام موکلش از راه بریدن میله‌های زندان در آخر هفته گذشته گفت که خشونت «توجیه‌ ناپذیر» و «جنون آمیز» فرار او، برای شوکه کننده است و افزود: «این با تصویری که من از او داشتم به هیچ‌وجه مطابقت ندارد.»

آقای ویژیه با اشاره به این که دستیارش در صبح روز حمله با محمد عمره ملاقات داشته است، گفت: «دستیار من طی یک جلسه یک ساعت با آقای عمره ملاقات کرد و او کاملا عادی به نظر می‌آمد. همچنین از انتقال سه‌شنبه مطلع بود و با بقیه هم درباره‌اش حرف زده بود.»

به نظر می‌رسد که همدستان «مگس» از برنامه انتقال او کاملا باخبر بودند، زیرا برای حمله به خودروی زندان کمین کرده بودند.

مادر محمد عمره گفت که هیچ نشانه‌ای حتی مبنی بر احتمال انجام چنین اقدامی مشاهده نکرده بود.

مادر آقای عمره گفت: «او با من حرف نمی‌زند، پسر من است، اما راجع‌ به هیچ‌چیزی با من حرف نمی‌زند. من چندین بار برای ملاقات با او به زندان‌های مختلف رفتم، اما او هیچ نگفت.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بسیج پلیس فرانسه برای یافتن افراد مسلحی که دو مامور را کشتند و یک زندانی را فراری دادند

پایان عملیات به دام‌انداختن زندانی فراری؛ پلیس بریتانیا مظنون «جاسوسی برای ایران» را دستگیر کرد

پایان اختفای ۵ ساله در سواحل تایلند؛ رئیس فراری باند تبهکاری بریتانیایی دستگیر شد