پایان عملیات به دام‌انداختن زندانی فراری؛ پلیس بریتانیا مظنون «جاسوسی برای ایران» را دستگیر کرد

پلیس لندن در محدوده چیزویک (تصویر راست) و متهم فراری (تصویر چپ)
پلیس لندن در محدوده چیزویک (تصویر راست) و متهم فراری (تصویر چپ) Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سه روز پس از اینکه یک سرباز پیشین ارتش بریتانیا که منتظر محاکمه خود به اتهامات تروریستی بود، توانست خیلی جسورانه طرح فرار از زندان لندن را مهندسی کند و متعاقب آن تعقیب و گریز شدیدی در سراسر کشور را بیاندازد، صبح شنبه تنها چند مایل آنطرف‌تر از محل فرار توسط پلیس دستگیر شد.

آگهی

پلیس متروپولیتن لندن اعلام کرد که این زندانی فراری که «دانیل عابد خلیفه» نام دارد را درست پیش از ساعت ۱۱ صبح در منطقه مسکونی «چیزویک» لندن دستگیر کرده است. 

به گفته مقامات دولتی، او صبح چهارشنبه با بستن خود به زیر یک خودروی حمل غذا توانست از زندان «واندس‌وُرث» خارج شود. او از آن روز به بعد متواری بود.

جست‌وجو برای یافتن این زندانی فراری به یکی از بزرگ‌ترین جستجوها در تاریخ اخیر بریتانیا تبدیل شد؛ به گونه‌ای که صدها افسر پلیس در همه جا؛ از فرودگاه‌ها و بنادر گرفته تا ایستگاه‌های راه‌آهن و تونل انگلیس (مانش) را به دنبال او بودند.

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا که برای شرکت در نشست گروه ۲۰ در هند بسر می‌برد از آنجا از زحمات پلیس در دستگیری این زندانی متواری تمجید کرد.

شب گذشته نیز بالگردهای پلیس بر فراز رودخانه تیمز گشت می‌زدند؛ تا اینکه در نهایت وی در منطقه چیزویک، یکی از مناطق مرفه غرب لندن و حدود هفت مایلی از زندان دستگیر شد.

مقامات پلیس اعلام کردند که احتمالا آموزش‌های نظامی این فرد باعث شده تا او بتواند برای مدت طولانی‌تر از حد انتظار خود را از انظار پنهان کند.

پلیس ضد ترور لندن پیش‌تر اعلام کرده بود که برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری این زندانی فراری شود، ۲۰ هزار پوند (۲۵ هزار دلار) جایزه تعیین کرده است.

پلیس اعلام کرد که علیرغم حدود ۵۰ تماس مردمی با سرنخ های احتمالی در مورد محل اختفای وی؛ اما تا روز جمعه یعنی بیش از ۴۸ ساعت پس از فرار وی، گزارش موثقی مبنی بر رویت عابد خلیفه  دریافت نکرده بود.

عابد خلیفه متهم است که در یکی از پایگاه‌های نظامی ارتش بریتانیا که در آنجا مشغول خدمت بوده، بمب‌های جعلی کار گذاشته است.

بی‌بی‌سی گزارش داده که در پرونده این فرد، اتهام «جمع‌آوری اطلاعاتی که ممکن است برای دشمن مفید باشد» وجود داشته و «دشمن» مورد اشاره در پرونده، ایران بوده است. 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

فرار او باعث شده بود تا فرودگاه‌های بریتانیا تدابیر امنیتی گسترده‌ای را در نظر بگیرند. این مساله موجب شد تا صف‌های طولانی در فرودگاه‌های لندن و به ویژه فرودگاه هیترو این شهر ایجاد شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قاتل سریالی نوزادان در بریتانیا بار دیگر به اتهام تلاش به قتل محاکمه می‌شود

نامه‌‌ دانش‌آموزی به مادرش در حدود ۴ هزار سال پیش؛ چرا لباس‌های من سال به سال بدتر می‌شود

مرگ نوجوان در چالش چیپس تند؛ چیپس‌های «پاکوئی» از فروشگاه‌های آمریکا جمع‌آوری می‌شوند