Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

استعفای فرستاده گرجستان در فرانسه؛ تفلیس: معترضان به لایحه «عوامل خارجی» «جوانانی گمراه» هستند

عکس آرشیوی از معترضان به لایحه «عوامل خارجی» در گرجستان
عکس آرشیوی از معترضان به لایحه «عوامل خارجی» در گرجستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایراکلی کوباخیدزه، نخست وزیر گرجستان می‌گوید که لایحه جنجالی و بحث‌برانگیز «عوامل خارجی» را به رغم اعتراض‌ها در کشورش تا انتها پیش خواهد برد.

آگهی

نخست وزیر گرجستان معترضان را عده‌ای «جوان گمراه» در کشورش توصیف کرد که به گفته وی نسبت به روسیه احساس نارضایتی دارند.

این طرح قانونی سازمان‌هایی را که بیش از ۲۰ درصد از بودجه خود را از خارج دریافت می‌کنند، ملزم به ثبت نام به عنوان عوامل نفوذ خارجی می‌کند.

لایحه جنجالی موسوم به «عوامل خارجی» که معترضان معتقدند از قوانین استبدادی روسیه، کشور همسایه گرجستان الهام گرفته شده، نگرانی‌ها نسبت به محدود شدن آزادی رسانه‌ها در این کشور را افزایش داده است.

این در حالیست که کرملین هرگونه ارتباط با لایحه ارائه شده از سوی دولت گرجستان به پارلمان این کشور را رد کرده است.

معترضان گرجی همچنین بیم‌ آن دارند که تصویب جزئیات این لایحه و تبدیل شدن آن به قانون تلاش کشورشان برای عضویت در اتحادیه اروپا را به خطر بیاندازد.

دامنه اعتراض‌ها به این لایحه بحث برانگیز دامن برخی سیاستمداران گرجستان را نیز گرفته است به نحوی که فرستاده این کشور در فرانسه روز پنجشنبه استعفا داد.

فرستاده گرجستان در فرانسه نخستین مسئول ارشد دولت گرجستان بود که در اعتراض به لایحه یاد شده از سمت خود کنار رفت.

دولت می‌گوید این لایحه قانونی که به‌شدت مورد انتقاد اتحادیه اروپا و ایالات متحده قرار گرفته، برای اطمینان از شفافیت بودجه خارجی سازمان‌های غیر دولتی تهیه و تدوین شده و لذا اجرایی شدن آن به عنوان قانون ضروری است.

انتظار می‌رود قانونگذاران در پارلمان گرجستان از روز دوشنبه بحث و بررسی در خصوص قرائت سوم و نهایی این لایحه را آغاز کنند.

هشتاد و سه نفر از ۱۵۰ نماینده پارلمان گرجستان در قرائت دوم به این لایحه رای موافق دادند، در حالی که ۲۳ تن از نمایندگان با تصویب آن مخالفت کردند.

نخست وزیر: جوانان به اشتباه افتاده‌اند

ایراکلی کوباخیدزه، نخست وزیر گرجستان در نامه‌ای سرگشاده‌ خطاب به «جوانان صمیمی و صادق» کشورش که در صفحه‌ی فیسبوک وی منتشر شد، به شکل ضمنی این ایده را القا کرد که گویا معترضان به این لایحه نسبت به «هر آنچه احساس می‌کنند روسی است» باید خشمگین باشند و «به اشتباه فکر می‌کنند» که پیش‌نویس لایحه ارائه شده به پارلمان شبیه به قوانین مشابه در روسیه است که برای سرکوب مخالفان به کار رفته است.

آقای کوباخیدزه در ادامه این نامه آورده است: «ما به خواسته‌های بیش از ۶۰ درصد از رای‌دهندگان گرجستانی که قاطعانه و متفکرانه از شفافیت حمایت می‌کنند و در نتیجه، آینده‌ای صلح‌آمیز را برای گرجستان متصورند، توجه خواهیم کرد.»

نخست وزیر گرجستان می‌افزاید: «خرد و بصیرت جمعی آنها منعکس کننده آرزوهای اکثریت است و اقدامات ما را بر این اساس هدایت خواهد کرد.»

انتقاد غرب نسبت به برخورد خشونت‌آمیز با معترضان

گرجستان به دلیل رفتارش با معترضان در تظاهرات شبانه طی ماه گذشته مورد انتقاد کشورهای غربی قرار گرفته است.

یک مقام رسمی اتحادیه اروپا در گرجستان پیش‌تر لایحه پیشنهادی «عوامل خارجی» را غیرقابل قبول خواند و تاکید کرد که تصویب این لایحه مانع بسیار جدی برای پیوستن گرجستان به اتحاد خواهد بود.

رسانه های گرجستان روز جمعه گزارش دادند که سه تن از اعضای احزاب مخالف گرجستان در طول شب گذشته توسط عده‌ای از افراد ناشناس مورد حمله خشونت قرار گرفتند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز روز پنجشنبه گفته بود: «ما از افزایش گزارش‌های آزار و اذیت و حمله فیزیکی به اعضای جامعه مدنی، فعالان اپوزیسیون و روزنامه‌نگاران آگاه هستیم. ما این خشونت‌ها را محکوم می‌کنیم و خواستار تحقیقات کامل و مستقل و به موقع در خصوص آن هستیم.»

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات بزرگ در تفلیس؛ حامیان اتحادیه اروپا «لایحه اقتباسی از قوانین استبدادی روسیه» را نمی‌خواهند

پرونده پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا و لایحه‌ای جنجالی؛«غرب با تفلیس مثل گوشت دم توپ رفتار می‌کند»

رویای عضویت گرجستان در اتحادیه اروپا؛ چرا تفلیس از چشم بروکسل افتاد؟