Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

در گرجستان چه خبر است؟

اعتراض‌ها به لایحه جنجالی«عوامل خارحی» در گرجستان
اعتراض‌ها به لایحه جنجالی«عوامل خارحی» در گرجستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اعتراض‌ها در گرجستان به لایحه «عوامل خارجی» در پی تصویب دومین قرائت از این طرح جنجالی در پارلمان شدت گرفته و ده‌ها هزار معترض را به خیابان‌های پایتخت کشانده است.

آگهی

پارلمان گرجستان جلسه روز پنجشنبه خود را پس از اعتراضات گسترده علیه یک لایحه پیشنهادی و بحث‌برانگیز که کلیات آن پیش‌تر به تصویب رسیده است، لغو کرد.

لایحه جنجالی موسوم به «عوامل خارجی» که معترضان معتقدند از قوانین استبدادی روسیه، کشور همسایه گرجستان الهام گرفته شده، نگرانی‌ها نسبت به محدود شدن آزادی رسانه‌ها در این کشور را افزایش داده است.

معترضان گرجی همچنین بیم‌ آن دارند که تصویب جزئیات این لایحه و تبدیل شدن آن به قانون تلاش کشورشان برای عضویت در اتحادیه اروپا را به خطر بیاندازد.

پارلمان گرجستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که تصمیم برای لغو نشست روز پنجشنبه در پی وارد آمدن خساراتی به ساختمان این نهاد قانون‌گذار در جریان اعتراضات چهارشنبه شب اتخاذ شده است.

در این اعتراضات که رسانه‌ها وسعت آن را بسیار گسترده توصیف کردند، پلیس برای متفرق کردن ده‌ها هزار تظاهرکننده از ماشین آب‌پاش، گاز اشک آور و اسپری فلفل استفاده کرد.

این لایحه پس از آنکه کلیاتش مورد تایید اکثر نمایندگان پارلمان قرار گرفت در دو قرائت دیگر باید به تصویب برسد تا زمینه تبدیل شدن به قانون و اجرایی‌ شدن آن فراهم شود.

هشدار اتحادیه اروپا: گرجستان هنوز فرصت دارد مسیر خود را تغییر دهد

پارلمان گرجستان در همین راستا روز چهارشنبه این لایحه را که از پیش هشدار مسئولان اتحادیه اروپا را به همراه داشته، در دومین قرائت یا شور مربوط به بررسی آن به تصویب رساند.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، یک مقام رسمی اتحادیه اروپا در گرجستان لایحه پیشنهادی «عوامل خارجی» را غیرقابل قبول خواند و تاکید کرد که تصویب این لایحه مانع بسیار جدی برای پیوستن گرجستان به اتحاد خواهد بود.

گرت یان کوپمن، مدیر کل بخش توسعه کمیسیون اروپا، در این خصوص تصرح کرد که دولت گرجستان هنوز فرصت دارد تا مسیر خود را تغییر دهد.

وی همچنین پیش‌تر با انتشار توییتی اعلام کرده بود که در تفلیس است و به گفتگو با رئيس جمهوری، رئیس پارلمان و احزاب مخالف ادامه می‌دهد.

مدیر کل بخش توسعه کمیسیون اروپا در ادامه این پیام آورده است که اتحادیه اروپا از هیچ تلاشی (برای متوقف کردن این طرح) دریغ نخواهد کرد اما توپ اکنون در زمین گرجستان است.

در همین راستا، اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا نیز پیش‌ترضمن محکوم کردن خشونت‌های خیابانی در گرجستان، خواهان پایبند ماندن این کشور به مسیر وعده داده شده در جهت رسیدن به یک آینده اروپایی شده است.

از سوی دیگر، مدیر اجرایی یک نهاد غیردولتی مستقر در گرجستان که برای تحقق دموکراسی چند حزبی در شرق اروپا فعالیت می‌کند در آخرین به روز رسانی از وقایع تفلیس، شمار معترضان در روز چهارشنبه را از زمان آغاز اعتراض‌ها به لایحه «عوامل خارجی» تاکنون بسیار زیاد و بی‌سابقه خواند.

وی روز پنجشنبه با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس یاداور شد: «اعتراضات در حال افزایش است. دیروز شاهد بسیج خودجوش و جمع آوری کمک‌های مالی بی سابقه از شهرهای مختلف برای برپایی تجمعات و رسیدن دیگر معترضان به تفلیس برای شرکت در اعتراضات بودیم.»

بر اساس آنچه در این لایحه آمده، آندسته از رسانه‌ها و سازمان‌های غیرتجاری که بیش از ۲۰ درصد بودجه خود را از خارج کشور دریافت می‌کنند، ملزم خواهند بود به عنوان نهاد، سازمان یا شرکتی که «منافع یک قدرت خارجی» را نمایندگی می‌کند، ثبت نام کنند.

آگهی

آیا این طرح سرانجام در ماه مه به قانون تبدیل می‌شود؟

قرائت سوم و نهایی این لایحه برای اواسط ماه مه پیش‌بینی شده و مشخص نیست که لغو جلسه روز پنجشنبه بر روند از پیش تعیین شده تصویب این لایحه تأثیری خواهد گذاشت؟ یا خیر.

حزب حاکم در گرجستان موسوم به «رویای گرجستان» که منشا ارائه لایحه «عوامل خارجی» از سوی دولت است سال گذشته پس از اعتراضات گسترده مردم، طرح مشابهی را پس از پیشنهاد، پس گرفته بود.

معترضان این لایحه را به عنوان قانونی ملهم از قوانین روسیه محکوم می کنند، و معتقدند کشور همسایه با اجرای چنین قوانینی در پی انگ زدن به رسانه‌های خبری مستقل و سازمان‌های منتقد کرملین است.

هشتاد و سه نفر از ۱۵۰ نماینده پارلمان گرجستان در قرائت دوم به این لایحه رای موافق دادند، در حالی که ۲۳ تن از نمایندگان با تصویب آن مخالفت کردند.

آگهی

سالومه زورابیشویلی، رئیس جمهوری گرجستان که اختلافات او با حزب حاکم رو به افزایش گذاشته است، ضمن انتقاد از این لایحه وعده داده است که در صورت تصویب آن توسط پارلمان، آن را وتو کند.

این در حالیست که به گزارش آسوشیتدپرس، حزب حاکم طبق قوانین گرجستان می تواند وتو را رد و از رئیس پارلمان بخواهد این لایحه را به قانون تبدیل کند.

بازوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا اوایل ماه جاری از تصمیم حزب حاکم «رویای گرجستان» برای طرح دوباره پیشنهاد بحث‌برانگیز خود به منظور بررسی لایحه «عوامل خارجی» در پارلمان انتقاد کرد و گفت که این طرح در صورت تبدیل شدن به قانون به «نگرانی‌های جدی» در خصوص آزادی رسانه ها در این کشور که «شرطی حیاتی در روند الحاق گرجستان به اتحادیه اروپا» است، دامن می‌زند.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قانون محدود کننده آزادی رسانه‌ها در گرجستان؛ زد و خورد و دعوای دو نماینده در پارلمان خبرساز شد

لایحه‌ سختگیرانه علیه منتقدان دولت روند پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا را به خطر انداخت

تفلیس، اوکراین را به طراحی و حمایت از یک کودتا در گرجستان متهم کرد