Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اتحادیه اروپا برای مهار ایران دست به دامن چین شد

امانوئل ماکرون به همراه شی جین‌پینگ و اورزولا فن درلاین
امانوئل ماکرون به همراه شی جین‌پینگ و اورزولا فن درلاین Copyright Christophe Ena/Copyright 2024 The AP. All rights reserved.
Copyright Christophe Ena/Copyright 2024 The AP. All rights reserved.
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اورزولا فن‌ درلاین، رئیس کمیسیون اروپا در پی دیدار با رئيس جمهوری چین در پاریس در بیانیه‌ای گفت که معتقد است چین می‌تواند نقشی موثر در مهار برنامه موشکی و پهپادی ایران ایفا کند.

آگهی

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین در نخستین سفر اروپایی از همه‌گیری کرونا روز یکشنبه وارد فرانسه شد. او روز دوشنبه با اورزولا فن‌درلاین، رئیس کمیسیون اروپا و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در کاخ «الیزه» در پاریس دیدار کرد.

خانم فن‌ درلاین پس از این دیدار در بیانیه‌ای اعلام کرد که همراه با آقای ماکرون در رابطه با وضعیت خاورمیانه و جنگ اوکراین با آقای شی به گفتگو پرداخته است.

در این بیانیه آمده است: «ما روی چین برای استفاده از همه نفوذش در روسیه برای پایان دادن به جنگ اوکراین حساب می‌کنیم. آقای شی نقش بسیار مهمی در کاهش تنش‌های ناشی از تهدید هسته‌ای غیرمسئولانه روسیه ایفا کرده است. ما همچنین در مورد تعهد چین به عدم تهیه تسلیحات و تجهیزات مرگبار برای روسیه صحبت کردیم. برای جلوگیری از ارسال تجهیزات با کاربرد دوگانه به روسیه که امروز به میدان جنگ اوکراین راه پیدا کرده، نیاز به اتخاذ اقدامات بیشتری است و با توجه به ماهیت وجودی تهدیدات ناشی از این جنگ برای اوکراین و اروپا، این اقدامات بر روابط اتحادیه اروپا و چین تاثیر می‌گذارند.»

اورزولا فن درلاین با اشاره به این که نباید از هیچ تلاشی برای کاهش تنش‌ها در خاورمیانه و جلوگیری از وقوع جنگ منطقه‌ای گسترده‌تر دریغ کرد، افزود: «ما بار دیگر درخواست خود مبنی بر آتش‌بس فوری و آزادی همه گروگان‌ها را تکرار کردیم و همزمان با کار بر روی راه حل دو کشوری [برای درگیری فلسطینیان و اسرائیل] به تلاش برای فراهم کردن کمک‌های بشردوستانه ادامه می‌دهیم.»

خانم فن درلاین درباره نقش چین برای مهار برنامه موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی ایران گفت: «ما صراحتا نگرانی خود را درباره تهدید مستقیم ایران برای ثبات در منطقه ابراز کردیم. ما بر این باوریم که چین می‌تواند نقش مهمی در محدود کردن تولید موشک‌ها و پهپادهای ایرانی ایفا کند.

همچنین روسای جمهوری چین و فرانسه طی بیانیه مشترکی بر تعهد خود برای ارائه یک «راه حل سیاسی و دیپلماتیک» برای «مسئله هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران» تاکید کردند.

در این بیانیه آمده است: «برجام که در سال ۲۰۱۵ منعقد شد، نتیجه اصلی دیپلماسی چندجانبه است. دو کشور با ابراز نگرانی از خطرات افزایش تنش‌ها، ضمن تاکید بر اهمیت همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تسهیل تلاش‌های دیپلماتیک بر تعهد خود در حفاظت از معاهده بین‌المللی منع گسترش و ارتقای صلح و ثبات در خاورمیانه تاکید می‌کنند.»

مذاکرات تجاری

اورزولا فن درلاین و امانوئل ماکرون همچنین تلاش کردند تا شی جین‌پینگ را برای تضمین برقراری روابط متوازن‌تر با اتحادیه اروپا تحت فشار قرار دهند.

رئیس جمهوری فرانسه در جریان این نشست سه‌‌جانبه گفت: «آینده قاره ما صراحتا بسیار به ظرفیت ما برای گسترش متوازن روابط با چین وابسته است.»

خانم فن درلاین پس از این دیدار گفت: « رابطه فی‌مابین اتحادیه اروپا و چین به علت دسترسی ناعادلانه به بازار و یارانه‌های دولتی چین ضربه خورده است. اتحادیه اروپا قادر به جذب مازاد تولید گسترده چین در بازارهای خود نیست.»

او افزود: «اروپا از اتخاذ تصمیمات سختگیرانه لازم برای حفاظت از بازار خود دریغ نمی‌کند.»

به گزارش رسانه‌ دولتی چین، رئیس جمهوری این کشور در جریان این دیدار سه جانبه با رد ادعای رئیس کمیسیون اروپا گفت: «چه از منظر مزیت رقابتی و چه از منظر تقاضای جهانی مشکل مازاد ظرفیت تولید چین اصلا وجود ندارد. چین و اروپا باید از طریق گفتگو و مشاوره به اختلافات تجاریشان رسیدگی و نگرانی‌های یکدیگر را برطرف کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا: ایران از طریق مالزی تحریم‌های نفتی را برای تامین مالی نیروهای نیابتی دور می‌زند

چینی‌های ساکن فرانسه درباره سفر شی جین‌‎پینگ به پاریس چه نظری دارند؟

اروپا میان چین و آمریکا؛ آیا سفر شی جین‌پینگ شکاف‌ میان غربی‌ها نسبت به راهبرد پکن را آشکار می‌کند؟