Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمریکا: ایران از طریق مالزی تحریم‌های نفتی را برای تامین مالی نیروهای نیابتی دور می‌زند

توقیف نفتکش ایرانی در آب‌های اندونزی
توقیف نفتکش ایرانی در آب‌های اندونزی Copyright AP/BAKAMLA
Copyright AP/BAKAMLA
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنابر اعلام یکی از مقامات وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، آمریکا دریافته است که جمهوری اسلامی ایران با استفاده از شرکت‌های مستقر در مالزی نفت خود را به جنوب شرقی آسیا و نزدیکی سنگاپور منتقل می‌کند.

آگهی

وزارت خزانه‌داری آمریکا تمرکز خود را بر گروه‌های شبه‌نظامی که از منطقه جنوب شرقی آسیا، به ویژه از طریق جمع‌آوری کمک‌های مالی و فروش نفت جمهوری اسلامی ایران تامین مالی می‌شوند افزایش داده است.

این مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا افزود که ایالات متحده در تلاش است تا از تبدیل شدن مالزی به مکانی که گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی و حماس بتوانند به جمع‌آوری کمک‌های مالی و سپس انتقال آن بپردازند، جلوگیری کند.

او افزود: «ما نگران ظرفیت حماس برای جمع‌آوری کمک‌های مالی در منطقه، از جمله مالزی هستیم. به همین منظور قصد داریم تا [با مقامات کشورهای منطقه] مستقیما در این‌باره صحبت کنیم.»

این مقام آمریکایی گفت که نگرانی‌های فزاینده‌ای مبنی بر تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران و گروه‌های شبه‌نظامی وابسته آن برای جمع‌آوری کمک‌های مالی به ویژه از طریق خیریه‌ها وجود دارد.

او همچنین بدون نام بردن از خیریه‌های مظنون تصریح کرد: «این که آن‌ها می‌خواهند از کمک‌هایی مالی که برای فلسطینیان فرستاده می‌شود سوءاستفاده کرده و به تامین مالی فعالیت‌های خشونت‌آمیز و بی‌ثبات‌کننده خود بپردازند، وحشتناک است.»

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی و نیل مک‌براید، مشاور ارشد وزارت خزانه‌داری آمریکا از دوشنبه تا پنجشنبه در سنگاپور و مالزی حضور دارند.

این وزارت‌خانه در بیانیه‌ای اعلام کرد که حضور این دو مقام ارشد در جهت پیش‌برد اهداف وزارتخانه مبنی بر جلوگیری از کسب درآمد جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی آن است.

به گفته مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا، ایالات متحده شاهد انتقال نفت جمهوری اسلامی ایران به نزدیکی سنگاپور و کل منطقه بوده است.

این مقام آمریکایی افزود: «ظرفیت انتقال نفت جمهوری اسلامی ایران وابسته به نوعی از ارائه‌دهندگان خدمات مستقر در مالزی است. به همین دلیل هم می‌خواهیم با مقامات مالزی در این رابطه صحبت کنیم.»

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در دسامبر گذشته تحریم‌هایی را بر چهار شرکت مستقر در مالزی به اتهام پشتیبانی از برنامه تولید پهپاد جمهوری اسلامی وضع کرد.

این مقام وزارت خزانه‌داری همچنین گفت که اثرگذاری تحریم‌ها و کنترل صادرات از روسیه در حال پیشرفت است و کاهش سقف قیمت نفت روسیه در عین حفظ ثبات بازارهای جهانی انرژی ظرفیت بهره‌برداری مسکو از فروش نفت را کاهش داده است.

سنگاپور یکی از مراکز اصلی حمل و نقل دریایی است. شرکت‌های بیمه و سایر ارائه‌دهندگان خدمات کشتیرانی نسبت به کاهش سقف قیمت نفت روسیه هشدار داده و می‌گویند که صحت‌سنجی اسناد معاملاتی نفت با سقف ۶۰ دلار بسیار مشکل شده است و مشخص نیست که آیا اسناد با قیمت بالاتر معتبرند و یا پایین‌تر.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اقدام هماهنگ آمریکا و بریتانیا در تحریم کشتی‌ها، شرکت‌ها و افراد مرتبط با برنامه پهپادی ایران

تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه؛ نفتکش‌ها و کشتی‌های حامل تسلیحات هدف گرفته می‌شوند

آمریکا دو شرکت و چهار فرد ایرانی مرتبط با سپاه را به اتهام «فعالیت‌های سایبری» تحریم کرد