Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اسرائیل: دیوان کیفری بین‌المللی حکم بازداشت دهد، با مجازات تشکیلات خودگردان فلسطین تلافی می‌کنیم

بایدن در دیدار با نتانیاهو در تل آویو در ۱۸ اکتبر ۲۰۲۳ با حضور آنتونی بلینکن (چپ) و یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل (راست دوم) و بنی گانتس (راست اول).
بایدن در دیدار با نتانیاهو در تل آویو در ۱۸ اکتبر ۲۰۲۳ با حضور آنتونی بلینکن (چپ) و یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل (راست دوم) و بنی گانتس (راست اول). Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رسانه‌های اسرائیلی در روزهای اخیر گزارش داده‌اند که نتانیاهو «به طرز غیرمعمولی مضطرب» به نظر می‌رسد و دولت او به آمریکا اطلاع داده است که در صورت صدور حکم جلب مقامات اسرائیلی از سوی دیوان لاهه، آن وقت تشکیلات خودگردان فلسطینی را مقصر خواهد دانست.

آگهی

وبسایت خبری آکسیوس روز پنجشنبه دوم مه (۱۳ اردیبهشت) به نقل از دو مقام اسرائیلی و آمریکایی گزارش داد که دولت اسرائیلی بنیامین نتانیاهو به دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است که اگر دیوان کیفری بین‌المللی (ICC) حکم بازداشت رهبران اسرائیلی را صادر کند، تشکیلات خودگردان فلسطین را «مجازات» خواهد کرد.

دیوان کیفری بین‌المللی از سال ۲۰۲۱ در حال تحقیق درباره جنایات جنگی احتمالی پیکارجویان اسرائیلی و فلسطینی است و این تحقیقات به جنگ غزه در سال ۲۰۱۴ بازمی‌گردد.

اخیراً گزارش‌هایی منتشر شده مبنی بر اینکه دیوان کیفری بین‌المللی به عنوان یکی از دو نهاد عالی قضایی سازمان ملل که مقر آن در شهر لاهه هلند است، در آستانه صدور حکم بازداشت برای بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و دیگر شخصیت‌های ارشد سیاسی و نظامی از جمله یوآو گالانت، وزیر دفاع این کشور است.

دو مقام آمریکایی به آکسیوس گفتند که دولت بایدن به طور خصوصی به مقامات دیوان کیفری بین‌المللی گفته است که «صدور حکم جلب برای رهبران اسرائیل اشتباه است و آمریکا از این اقدام حمایت نمی‌کند.»

یکی از این دو مقام آمریکایی به آکسیوس گفت: «ما سربسته دیوان کیفری بین‌المللی را تشویق می‌کنیم که این کار را انجام ندهد. چنین تصمیمی همه چیز را منفجر خواهد کرد. اسرائیل علیه تشکیلات خودگردان فلسطینی تلافی خواهد کرد.»

دو مقام اسرائیلی به آکسیوس گفتند که در چند هفته گذشته، اسرائیل به ایالات متحده گفته است که اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می دهد مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی در حال فشارآوردن بر دادستان دیوان کیفری بین المللی برای صدور حکم بازداشت علیه رهبران اسرائیلی هستند.

در نتیجه، در صورت صدور حکم بازداشت، اسرائیل «تشکیلات خودگردان فلسطینی را مسئول می‌داند و با اقدامی قوی که می‌تواند منجر به فروپاشی آن شود، مقابله به مثل خواهد کرد.»

یکی از راه‌های «مجازات» تشکیلات خودگردان فلسطین، که مسئولیت اداره امور جزئی مدنی بخش‌هایی از کرانه باختری اشغالی را دارد، این است که اسرائیل انتقال درآمدهای مالیاتی را که برای دولت در رام‌الله جمع‌آوری می‌کند متوقف کند و آن را با ورشکستگی روبرو کند.

نتانیاهو در تلاش برای لابی‌گری در لاهه

تهدیدها علیه تشکیلات خودگردان فلسطینی در حالی مطرح می شود که همزمان شخصیت‌های بلندپایه اسرائیل هم به دنبال لابی‌کردن با دیوان کیفری بین‌المللی برای عدم صدور حکم بازداشت هستند.

رسانه‌های اسرائیلی گزارش داده‌اند که نتانیاهو از احتمال صدور حکم بازداشت «ترسیده و به‌طور غیرمعمولی مضطرب» است و در نتیجه او مانند «فیل دستپاچه در مغازه چینی‌فروشی» عمل می‌کند، مدام تلفن‌ها را چکش می‌کند و به دنبال آن است که به هر وسیله ای که لازم باشد بر دیوان کیفری بین‌المللی فشار بیاورد.

کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل گزارش داد که در بخشی از این تلاش‌ها، نتانیاهو با انجمن گروگان‌ها و خانواده‌های گروگان‌های ربوده شده توسط حماس تماس گرفته و از آنها درخواست کرده که از ظرفیت خود در دیوان کیفری بین‌المللی برای لابی‌کردن به نفع او و دیگر شخصیت‌های اسرائیلی استفاده کنند.

در ماه فوریه بود نزدیک به ۱۰۰ نفر از اعضای خانواده‌های افراد گروگان گرفته شده به دست حماس برای طرح شکایت علیه مقامات ارشد حماس به لاهه سفر کردند. کانال ۱۲ گزارش داد که از آن زمان به بعد آنها روابط «دوستانه‌ای» با کریم خان، دادستان بریتانیایی دیوان کیفری بین‌المللی برقرار کرده‌اند. بنا بر گزارش‌ها، نتانیاهو امیدوار است از این رابطه برای تغییر نظر دادگاه به نفع او استفاده شود.

دیگر مقامات اسرائیلی فاش کرده‌اند که آن‌ها با این وجود نگران این هستند که مبادا دیوان کیفری بین‌المللی حکم‌های جلب را به صورت مخفیانه صادر کرده باشد و این که شخصیت‌های ارشد اسرائیلی تنها زمانی متوجه این موضوع می‌شوند که به خاک اروپا آمده و با احتمال دستگیری مواجه شوند.

سفر خانواده گروگان‌های اسرائیلی ربوده شده توسط حماس به شهر لاهه در ۱۴ فوریه ۲۰۲۴
سفر خانواده گروگان‌های اسرائیلی ربوده شده توسط حماس به شهر لاهه در ۱۴ فوریه ۲۰۲۴آسوشیتدپرس

آمریکا با تحقیقات دیوان مخالف است اما تهدید و ارعاب را هم نمی‌پذیرد

یکی از مقام‌های آمریکایی که با آکسیوس صحبت کرده می‌گوید که درست است که بر دادستان دیوان کیفری بین‌المللی برای صدور حکم جلب فشارهایی وجود دارد، اما دولت بایدن معتقد نیست این اقدام آنقدر قریب الوقوع باشند که اسرائیلی‌ها فکرش را می‌کنند.

موضوع احکام احتمالی بازداشت دیوان کیفری بین‌المللی در جریان تماس نتانیاهو و رئیس جمهور بایدن در یکشنبه گذشته نیز مطرح شد و نتانیاهو از بایدن درخواست کمک کرد.

آگهی

دو مقام آمریکایی در این رابطه به آکسیوس گفتند که بایدن در جریان این تماس به نتانیاهو گفت که گزارش کانال ۱۲ اسرائیل که نشان می‌داد آمریکا ممکن است به دیوان کیفری بین‌المللی برای صدور حکم بازداشت علیه رهبران اسرائیل «چراغ سبز» نشان داده باشد، صحت ندارد.

بایدن در طول این تماس تاکید کرد که ایالات متحده با تحقیقات دیوان کیفری بین‌المللی علیه اسرائیل مخالف است.

جان کربی، سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه اعلام کرد که ایالات متحده با تحقیقات دیوان کیفری بین‌المللی علیه اسرائیل مخالف است، اما تاکید کرد که با تهدید و ارعاب قضات این دادگاه نیز مخالف است.

کاخ سفید، دفتر نخست وزیر اسرائیل و مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی از اظهار نظر رسمی در این مورد خودداری کردند.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به بیش از هفت دهه روابط ویژه آمریکا و اسرائیل؛ از تشکیل اولین دولت یهود تا به امروز

اسرائیل در نهادهای قضایی بین‌المللی؛ درخواست نیکاراگوئه برای توقف کمک‌های آلمان به تل‌آویو رد شد

چگونه روابط ایران و اسرائیل بر ژئوپلیتیک خاورمیانه سایه افکنده است؟