Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

زمزمه صدور حکم جلب برای نتانیاهو؛ رسانه‌های اسرائیل: تلاش برای مقابله با دیوان لاهه در جریان است

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رسانه‌های اسرائیل همزمان با انتشار گزارش‌هایی مبنی بر احتمال صدور قریب‌الوقوع حکم جلب شماری از مقام‌های این کشور از سوی دیوان کیفری بین‌المللی از افزایش تلاش‌ها برای جلوگیری از اتخاذ چنین تصمیمی در دادگاه لاهه خبر می‌دهند.

آگهی

پایگاه اینترنتی «تایمز آو ایزرائل» گزارش داد که شورای امنیت ملی اسرائيل همراه با وزارت خارجه این کشور هدایت این تلاش‌ها را برعهده دارند. 

این در حالی است که در برخی از گزارش‌های رسانه‌های اسرائیلی آمده است که دیوان کیفری بین‌المللی برای صدور حکم جلب بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر، یوآو گالانت، وزیر دفاع و هرتزی لوی، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل طی روزهای آینده آماده می‌شود. 

بنا به همین گزارش‌ها تمرکز اصلی دادستانی دیوان کیفری بین‌المللی بر روی اتهام «گرسنگی دادن عمدی به فلسطینی‌های ساکن نوار غزه» قرار دارد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در گزارش روزنامه هاآرتص آمده است که پیش‌فرض اصلی مقام‌های دولت اسرائیل این است که کریم احمد خان، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی طی هفته جاری ممکن است حکم جلب بنیامین نتانیاهو، یوآو گالانت و هرتزی لوی را صادر کند. 

یسرائیل کاتس، وزیر خارجه اسرائیل احتمال صدور قرار بازداشت برای مقام‌های عالی‌رتبه کشورش را «کاملا ریاکارانه» خواند. وی افزود: «اگر لازم باشد از کشورمان به خارج سفر نمی‌کنیم.»

بنیامین نتانیاهو نیز روز جمعه گفته بود که اسرائیل تحت رهبری او اجازه نخواهد داد تا دیوان کیفری بین‌المللی «حق دفاع از خود» برای اسرائیل را زیر سوال ببرد.

نخست‌وزیر اسرائیل افزوده بود که تصمیم‌های دیوان لاهه تاثیری بر اقدام‌های کشورش نخواهد گذاشت.

اسرائیل همزمان با مذاکرات فشرده برای برقراری آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها بر لزوم انجام عملیات نظامی در رفح، واقع در جنوب نواز غزه تاکید می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حماس: پاسخ اسرائیل به پیشنهاد آتش‌بس را دریافت کردیم

آیا اونروا به حماس برای حمله ۷ اکتبر به اسرائیل کمک کرده بود؟

از گردان اسرائیلی «نتزاه یهودا» چه می‌دانیم؟ چرا آمریکا به دنبال تحریم آن است؟