Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اخراج پناهجویان غیرقانونی؛ بریتانیا بازداشت «مسافران رواندا» را آغاز کرد

کمپ پناهجویان رواندا
کمپ پناهجویان رواندا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات بریتانیا روز چهارشنبه اعلام کردند که برای آماده سازی اعزام مهاجران به رواندا در طی ۹ تا ۱۱ هفته آینده، بازداشت این پناهجویانی که به صورت غیرقانونی خود را به این کشور رسانده‌اند، آغاز کرده‌اند.

آگهی

 این اقدام یکی از برنامه‌های اصلی دولت ریشی سوناک برای کنترل آمار گسترده ورود پناهجویان غیرقانونی به این کشور است. 

در آوریل قانونی برای هموار کردن مسیر فرستادن متقاضیان پناهندگی به رواندا در صورت ورود غیرمجاز به بریتانیا، به تصویب پارلمان رسید. سوناک می‌خواهد اولین پروازها در ماه ژوئیه انجام شود.

تاکنون در سال جاری، بیش از ۷۵۰۰ مهاجر با قایق‌های کوچک از فرانسه وارد انگلستان شده‌اند و دولت می‌گوید این سیاست، پناهجویان را از انجام سفر خطرناک از طریق کانال منصرف می‌کند. در همین رابطه هفته گذشته پنج نفر در تلاش برای عبور از این مسیر جان خود را از دست دادند.

انتظار می‌رود سازمان‌های خیریه حقوق بشر و اتحادیه‌های مخالف این سیاست، پس از اعلام غیرقانونی بودن این طرح توسط دادگاه عالی بریتانیا در سال گذشته، برای متوقف کردن پروازها، اقدامات قانونی جدیدی را آغاز کنند.

تصاویر منتشر شده توسط وزارت کشور بریتانیا در روز چهارشنبه، مردی را نشان می‌دهد که توسط مقامات اجرایی مهاجرت سوار بر یک ون می‌شود و فرد دیگری را که با دستبند از خانه بیرون هدایت می‌شود.

جیمز کلورلی، وزیر کشور بریتانیا در بیانیه‌ای در روز چهارشنبه گفت: «تیم‌های اجرایی اختصاصی ما با سرعت در حال کار هستند تا افرادی را که حق ماندن در اینجا را ندارند، بازداشت کنیم تا بتوانیم پروازها را راه‌اندازی کنیم.»

گروه خیریه Care4Calais که از پناهندگان حمایت می‌کند، می‌گوید بازداشت‌ها از روز دوشنبه آغاز شده است.

سخنگوی این گروه گفت که خط تلفن راهنمای آنها تماس‌هایی از «ده‌ها نفر» دریافت کرده است و افزود که آنها هنوز نمی‌دانند چه کسی برای اولین پرواز اخراج در نظر گرفته می‌شود یا چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد.

روزنامه سان روز سه‌شنبه گزارش داد که بریتانیا با استفاده از یک برنامه داوطلبانه، اولین متقاضی پناهندگی را تحت برنامه‌ای مجزا از سیاست اخراج، به رواندا فرستاده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ناتاشا تسانگاریدس، معاون مدیر بخش حمایت از قربانیان در مؤسسه خیریه «آزادی از شکنجه» گفت: «مردم بسیار می‌ترسند.» او اضافه کرد که ترس از بازداشت و فرستاده شدن به رواندا، برخی از افراد را به سمت مخفی شدن و دور شدن از سیستم حمایتی‌شان سوق می‌دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیا بیش از ۵ هزار پناهجو را تا پایان سال جاری میلادی به رواندا می‌فرستد

جمهوری ایرلند می‌خواهد پناهجویان را به بریتانیا باز گرداند؛ لندن نمی‌پذیرد

پارلمان اروپا در دوره‌ای که گذشت؛ از طلاق بریتانیا تا رسوایی قطرگیت و سکس پارتی