کره شمالی یک موشک بالستیک میان‌برد جدید با سوخت جامد را آزمایش کرد

آزمایش موشکی کره شمالی
آزمایش موشکی کره شمالی Copyright عکس: آسوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کره شمالی روز سه‌شنبه ۲ آوریل (۱۴ فروردین) یک موشک بالستیک میان‌برد جدید با استفاده از موتور سوخت جامد را آزمایش کرد.

آگهی

ارتش کره جنوبی اعلام کرده است که این موشک روز سه‌شنبه ساعت ۶:۵۳ صبح به وقت محلی از منطقه‌ای در پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی شلیک شده و پس از طی یک مسافت در دریا در سواحل شرقی این کشور سقوط کرده است.

برآورد سئول این است که این موشک قبل از سقوط در دریا حدود ۶۰۰ کیلومتر را طی کرده، این در حالی است که وزارت دفاع ژاپن تخمین زده موشک بالستیک شلیک‌شده مسافتی ۶۵۰ کیلومتری را طی کرده و به حداکثر ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری از سطح زمین رسیده است.

رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی نوع دقیق موشک یا نوع کلاهکی که ممکن است حمل کرده باشد را مشخص نکرده، با این حال گفته است که کره شمالی در حال آزمایش یک موشک مافوق صوت میان‌برد جدید با موتور سوخت جامد بوده است.

قبل از این در ماه مارس رسانه‌های دولتی کره شمالی گزارش داده بودند که کیم جونگ اون، رهبر این کشور بر آزمایش زمینی «یک موتور سوخت جامد برای نوع جدیدی از موشک‌های مافوق صوت میان‌برد برای توسعه قابلیت دفاع ملی» نظارت کرده است.

کره جنوبی، ژاپن و ایالات متحده آزمایش موشک جدید را محکوم کرده‌اند. فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن شلیک این موشک بالستیک را برای صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی مضر دانسته است.

واحد فرماندهی هند و اقیانوسیه ارتش ایالات متحده نیز گفته است که این آزمایش موشکی خطری فوری را برای سربازان یا متحدان آمریکا ایجاد نمی‌کند، اما آن را به عنوان یک اقدام «غیرقانونی و بی‌ثبات کننده» محکوم می‌کند.

از سوی دیگر یون سوک یول، رئیس‌ جمهوری کره جنوبی، گفت که کره شمالی می‌تواند در آستانه انتخابات پارلمانی این ماه در کشورش تنش ایجاد کند. وی اضافه کرد که چنین تلاشی بیهوده خواهد بود و پاسخ به هرگونه تجاوز کره شمالی قاطعانه داده خواهد شد.

آزمایش موشکی کره شمالی
آزمایش موشکی کره شمالیعکس: آسوشیتد پرس

با افزایش نگرانی‌ها پیرامون توسعه روابط نظامی نزدیک‌تر روسیه و کره شمالی، کشورهای آمریکا، ژاپن و کره جنوبی در حال گسترش همکاری‌های امنیتی با یکدیگر هستند.

کره جنوبی روز سه‌شنبه گفت که هواپیماهای این سه کشور در یک رزمایش هوایی شرکت کرده‌اند که در آن یک بمب‌افکن استراتژیک «بی‌۵۲ اچ» آمریکا برای تقویت بازدارندگی و مقابله با تهدیدات موشکی و هسته‌ای از سوی کره شمالی مشارکت داشته است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پیش‌تر مقامات ایالات متحده، کره جنوبی و اوکراین، کره شمالی را به ارائه تسلیحاتی مانند موشک به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین متهم کرده بودند. پیونگ یانگ و مسکو این اتهامات را رد کرده‌اند.

روز سه‌شنبه وزارت خارجه کره جنوبی اعلام کرد تحریم‌هایی را علیه دو سازمان و دو کشتی روسی که در جابجایی مهمات بین کره شمالی و روسیه نقش داشته‌اند، اعمال کرده است.

در همین حال رسانه‌های ژاپنی گزارش داده‌اند که دولت ایالات متحده در حال ترتیب دادن نشستی میان جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و همتایان ژاپنی و کره جنوبی خود در ماه ژوئیه در حاشیه نشست ناتو در واشنگتن است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره شمالی مدعی پیشرفت در توسعه موشک‌های مافوق صوت برای حمله به اهداف دوردست آمریکا شد

رهبر کره شمالی با یک تانک در رزمایش نظامی رانندگی کرد و خواستار آماده شدن برای جنگ شد

کره شمالی چندین موشک جدید کروز به سمت دریا شلیک کرد