Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آزمایش موشکی تازه کره شمالی؛ سئول: به همراه آمریکا اوضاع را رصد می‌کنیم

تصاویر آزمایش موشکی تازه کره شمالی بر صفحه نمایشگرهایی در یک ایستگاه راه آهن در سئول
تصاویر آزمایش موشکی تازه کره شمالی بر صفحه نمایشگرهایی در یک ایستگاه راه آهن در سئول Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات نظامی کره جنوبی روز یکشنبه از اقدام تازه پیونگ‌یانگ در انجام آزمایش‌های موشکی تهدید‌آمیز در سواحل شرقی این کشور خبر دادند.

آگهی

رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی در همین راستا اعلام کرد که کره شمالی روز یکشنبه چندین موشک کروز از سواحل شرقی خود شلیک کرده است.

به گزارش رویترز، این دومین مورد از شلیک آزمایشی موشک توسط نیروهای ارتش کره شمالی در کم‌تر از یک هفته گذشته است.

ستاد مشترک ارتش کره جنوبی بدون اشاره به تعداد شلیک‌های انجام شده از سوی پیونگ‌یانگ در بیانیه‌ای اعلام کرد که این موشک‌ها حدود ساعت ۸ صبح پرتاب شدند و مقامات اطلاعاتی این کشور و ایالات متحده در حال تجزیه و تحلیل و بررسی جزئیات بیشتر این شلیک‌ها هستند.

در این بیانیه آمده است: «همزمان با تشدید نظارت و بالابردن هشیاری، از نزدیک با ایالات متحده همکاری می‌کنیم و علائم نگران‌کننده و فعالیت‌های بیشتر از سوی کره شمالی را زیر نظر داریم.»

آزمایش‌های موشکی تازه کره شمالی چند روز پس از آن انجام می‌شود که کره شمالی موشک کروز استراتژیک جدیدی به نام «پولهواسال-۳-۳۱» را که گفته می‌شود دارای قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای است شلیک کرده بود.

وزارت دفاع کره شمالی اوایل ماه ژانویه گذشته نیز اعلام کرده بود در واکنش به رزمایش‌های دریایی مشترک آمریکا، کره‌جنوبی و ژاپن اقدام به آزمایش یک سامانه تسلیحات هسته‌ای در دریای ژاپن کرده است.

کره شمالی به تازگی اقداماتی که حاکی از تشدید تنش و تهدید به رویارویی با ایالات متحده و متحدانش است را در پیش گرفته اما مقامات واشنگتن و سئول می‌گویند که هیچ نشانه‌ای از قصد پیونگ یانگ برای اقدام نظامی قریب الوقوع مشاهده نکرده‌اند.

به گفته تحلیلگران، دولت کیم جونگ اون پس از گام برداشتن در مسیر توسعه موشک‌های بالستیک، تقویت همکاری با روسیه و کنار گذاشتن هدف چند دهه اخیر خود برای اتحاد صلح آمیز دوباره با کره جنوبی، احتمالاً به اقدامات تحریک آمیز خود ادامه داده و یا حتی بر شدت آنها خواهد افزود.

رسانه‌های دولتی کره شمالی روز یکشنبه تمرین‌های نظامی مشترک هفته‌های اخیر نیروهای آمریکایی و کره جنوبی را محکوم کردند و نسبت به تبعات «سهمگین» آنها هشدار دادند.

خبرگزاری مرکزی کره در همین راستا با انتشار گزارشی اعلام کرد: «این واقعیت که رزمایش‌های جنگ هسته‌ای علیه ما از آغاز سال جدید میلادی دیوانه‌وار ادامه داشته، ایجاب می‌کند که برای یک جنگ مرگبار آمادگی کامل داشته باشیم.»

کره شمالی اولین آزمایش موشک کروز با قابلیت احتمالی حمل تسلیحات هسته‌ای را در دسامبر ۲۰۲۱ انجام داده بود.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برای اولین بار از دختر کیم جونگ اون به عنوان «رهبر ارشد» نام برده شد

ژاپن: برد موشکی که کره شمالی پرتاب کرد برای اصابت به هر نقطه از آمریکا کافی است

کره شمالی مدعی پیشرفت در توسعه موشک‌های مافوق صوت برای حمله به اهداف دوردست آمریکا شد