Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ژاپن: برد موشکی که کره شمالی پرتاب کرد برای اصابت به هر نقطه از آمریکا کافی است

یک موشک بالستیک قاره پیما در مانور پرتابی در فرودگاه بین المللی Sunan در پیونگ یانگ، کره شمالی در 16 مارس 2023
یک موشک بالستیک قاره پیما در مانور پرتابی در فرودگاه بین المللی Sunan در پیونگ یانگ، کره شمالی در 16 مارس 2023 Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کره شمالی روز دوشنبه یک موشک بالستیک قاره پیما آزمایش کرد که به گفته ژاپن «برد آن برای اصابت به هر نقطه از ایالت متحده کافی است.»

آگهی

همزمان با هشدار رهبران کره جنوبی و ژاپن درباره برنامه هسته‌ای کره شمالی، پیونگ یانگ طی چند ساعت اخیر دو موشک به سمت دریای ژاپن شلیک کرده است.

شینگو میاکه معاون پارلمانی وزیر دفاع ژاپن گفت: «این موشک می‌تواند بیش از ۱۵ هزار کیلومتر برد داشته باشد، این بدان معنی است که برد این موشک می‌تواند برای رسیدن به هر نقطه از ژاپن یا ایالات متحده کافی باشد.»

شورای امنیت ملی کره جنوبی نیز گفت که موشک پرتاب شده از نوع بالستیک قاره پیما با سوخت جامد (ICBM) است.

یون سوک یول، رئیس جمهوری کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد که دستور ارتقای عملیات موثر «بازدارندگی هسته‌ای» توسط کره جنوبی و ایالات متحده را صادر کرده است.

وزارت دفاع ژاپن گزارش داد که این موشک از منطقه نزدیک پیونگ یانگ، پایتخت به سمت دریا در سواحل شرقی کره شمالی شلیک شد و مسافتی حدود هزار متر را طی کرد که ۷۳ دقیقه طول کشید و در آب‌های غرب هوکایدو، دومین جزیره بزرگ ژاپن، سقوط کرد.

از سوی دیگر وانگ‌یی، وزیر خارجه چین، بر «حمایت قاطع» کشورش از کره شمالی تاکید کرد.

چین که مرز مشترکی با کره شمالی دارد، اصلی ترین پشتیبان سیاسی و اقتصادی این کشور است که تحت تحریم‌های شدید بین المللی است.

آقای وانگ گفت: «در مواجهه با آشفتگی‌های بین المللی، چین و کره شمالی همواره از یکدیگر حمایت کرده و به یکدیگر اعتماد کرده‌اند.»

خبرگزاری رسمی کره شمالی گزارش داد که پاک میونگ هو، معاون وزیر امور خارجه «در مورد تقویت روابط دوجانبه در سال ۲۰۲۴» با همتای چینی خود سون ویدونگ در پکن گفت‌وگو کرده است.

کره شمالی روز گذشته نیز یک موشک بالستیک کوتاه برد شلیک کرد که با طی کردن مسافتی حدود ۵۷۰ کیلومتر در اقیانوس سقوط کرد.

این کشور همزمان با پرتاب این موشک یک بیانیه نیز منتشر کرد که در آن ورود یک زیر دریایی هسته‌ای ایالات متحده به کره جنوبی محکوم شده است.

کره شمالی همچنین دیدار مقامات کره جنوبی و ایالات متحده در واشنگتن را به عنوان نشانه دیگری از تلاش‌ها برای آمادگی‌های جنگ و نمایش قدرت تحریک آمیز محکوم کرد.

به گفته کاخ سفید، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید با همتایان کره جنوبی و ژاپنی خود صحبت کرد و بر اهمیت به اشتراک گذاری داده‌هایشان تاکید کرد.

وزارت دفاع کره جنوبی نیز گفته است که این سه متحد برای راه اندازی یک سیستم اشتراک گذاری اطلاعات موشکی کار می‌کنند، اما هنوز «چند روز» تا عملیاتی شدن آن باقی مانده است.

روز جمعه، پس از نشست مقامات ایالات متحده و کره جنوبی در مورد استفاده از تسلیحات نظامی استراتژیک ایالات متحده برای جلوگیری از تهدید نظامی کره شمالی، واشنگتن هشدار داد که هرگونه حمله هسته‌ای به پایان رژیم منجر خواهد شد.

ایالات متحده و کره جنوبی در ماه‌های اخیر همکاری‌های نظامی خود را در برابر تهدیدهای فزاینده از سوی همسایه شمالی افزایش داده‌اند.

کره شمالی، سال گذشته اعلام کرد در صورت هرگونه تهدید علیه کشورش یک حمله اتمی پیشگیرانه انجام خواهد داد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

آگهی

کره شمالی در ماه نوامبر موفق شده بود یک ماهواره جاسوسی نظامی را در مدار قرار دهد که به گفته این سازمان، قادر به ارائه تصاویری از سایت‌های نظامی آمریکا و کره جنوبی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه: حضور نظامی آمریکا در ژاپن مانع صلح مسکو و توکیو است

آزمایش موشکی تازه کره شمالی؛ سئول: به همراه آمریکا اوضاع را رصد می‌کنیم

«طاق اتحاد» به فرمان کیم جونگ اون ویران شد