دیدار مقامات ارشد اقتصادی مسکو و پیونگ‌یانگ؛ سئول: اعزام کارگران کره شمالی به روسیه نقض تحریم‌هاست

دیدار مقامات کره شمالی و روسیه
دیدار مقامات کره شمالی و روسیه Copyright Cha Song Ho/AP
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات ارشد مسکو و پیونگ‌یانگ در راستای گسترش همکاری‌های اقتصادی در پیونگ‌یانگ با هم دیدار کردند. این درحالی است که کره جنوبی از احتمال اعزام کارگران کره شمالی به روسیه ابراز نگرانی کرد.

آگهی

مقامات عالی‌رتبه اقتصادی کره شمالی با هیاتی روسی به رهبری فرماندار منطقه پریمورسکی روسیه با هدف ارتقای همکار‌ی‌های اقتصادی میان دو کشور دیدار کردند.

کره جنوبی پیش‌تر نگرانی فزاینده خود را مبنی بر احتمال اعزام کارگران کره شمالی به روسیه در جهت کمک به اقتصاد بحران‌زده پیونگ‌یانگ و کمک به برنامه تسلیحات هسته‌ای کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، ابراز کرده بود.

به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، مقامات این کشور به رهبری یون جونگ هو، وزیر روابط اقتصادی خارجی کره شمالی با هیاتی به رهبری اولگ کوژمیاکو، فرماندار منطقه پریمورسکی بخش خاور دور روسی در پیونگ‌یانگ، پایتخت کره شمالی دیدار کرد. این دیدار با هدف ارتقای همکاری میان دو کشور در «سطحی بالاتر» صورت گرفته است.

آقای کوژمیاکو پیش‌تر در گفتگو با رسانه‌های روسی گفته بود که قصد دارد در این دیدار با طرف کره‌ای در رابطه با گسترش همکاری‌ها در زمینه کشاورزی، گردشگری و تجارت صحبت کند.

کیم جونگ اون و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در دیدار ماه سپتامبر خود بر افزایش همکاری‌های فی‌ما‌بین تاکید کرده بودند و این سفر آقای کوژمیاکو نیز در راستای همین موضوع است.

ایالات متحده و کره جنوبی در ماه‌های گذشته کره شمالی را به ارسال گلوله‌های توپخانه و دیگر تسلیحات به روسیه در جهت تقویت نیروی نظامی این کشور در جنگ اوکراین متهم کرده‌اند. این درحالی است که پیونگ‌یانگ و مسکو این مساله را انکار می‌کنند.

همچنین نگرانی‌های مبنی بر اعزام کارگران اهل کره شمالی به روسیه با هدف تقویت ارزش پول ملی وجود دارد.

ایالات متحده روز سه‌شنبه از اعمال تحریم بر ۲۵۰ شخص و نهاد روسی در رابطه با جنگ اوکراین خبر داد. بنابر اعلام وزارت خارجه آمریکا، این تحریم‌ها همچنین چندین شرکت را که در انتقال تسلیحات از کره شمالی به روسیه نقش دارند، شامل می‌شود.

سرویس اطلاعاتی کره جنوبی روز سه‌شنبه در پیامی به رسانه‌ها گفت که نشانه‌هایی مبنی بر اقدامات کره شمالی برای ارسال کارگران به روسیه در دست دارد. این سرویس اطلاعاتی جزئیاتی از این نشانه‌ها ارائه نداد.

کیم یونگ هو، وزیر اتحاد کره جنوبی روز سه‌شنبه در کنفرانس خبری با اشاره به این که دولت متبوعش اقدامات روسیه مبنی بر پذیرش کارگران کره شمالی را تحت نظر دارد، گفت: «اعزام کارگران کره شمالی به روسیه نقض قطعنامه‌های سازمان ملل است. روسیه به عنوان عضو دائم شورای امنیت مسئول اجرای تحریم‌های این نهاد است.»

کره شمالی سال گذشته از علاقه این کشور برای ارسال کارگران ساختمانی برای بازسازی مناطق جدایی‌طلب تحت حمایت روسیه در شرق اوکراین خبر داد. این ایده مورد تایید آشکار مقامات و دیپلمات‌های روس قرار گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جدال لفظی کم‌سابقه نمایندگان کره شمالی و ایالات متحده در نشست شورای امنیت

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند

پیروزی اعتصابیون در آلمان؛ دولت با لوکوموتیورانان در مورد افزایش حقوق و کاهش ساعت کار توافق کرد