کره شمالی یک سامانه تسلیحات هسته‌ای زیر آب با قابلیت پرتاب پهپاد را آزمایش کرد

underwater weapon test by drone named Haeil, held between March 25 and March 27, 2023
underwater weapon test by drone named Haeil, held between March 25 and March 27, 2023 Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کره شمالی روز جمعه اعلام کرد که در اعتراض به مانورهای نظامی مشترک کره جنوبی، ایالات متحده و ژاپن در منطقه، سیستم تسلیحات هسته‌ای زیر آب خود را آزمایش کرده است.

آگهی

بنا بر گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، آزمایش سیستم «Haeil-5-23» که در واقع یک پهپاد تهاجمی زیر آب با قابلیت حمل سلاح هسته‌ای است، توسط اتاق فکر وزارت دفاع در آب‌های سواحل شرقی این کشور انجام شده است.

در این گزارش تاریخ انجام این آزمایش اعلام نشده است.

سخنگوی این وزارتخانه نیز همزمان با انتشار این خبر، درباره «عواقب فاجعه‌بار» تمرینات نظامی ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن هشدار داد.

نیروی دریایی این سه کشور، در چهارچوب تلاش‌ها برای بهبود پاسخ‌های خود به تهدیدات هسته‌ای و موشکی رو به افزایش کره شمالی، تا روز چهارشنبه رزمایش مشترک سه‌روزه‌ای را اجرا کردند که در آن ناو هواپیمابر کارل وینسون آمریکا نیز حضور داشت.

سخنگوی وزارت دفاع کره شمالی در بیانیه‌ای گفت: «قدرت مقابلۀ موشک‌های هسته‌ای زیر آب ارتش ما در حال تکمیل است و می‌تواند واکنش‌های مختلف دریایی و زیرآبی را با هدف بازدارندگی مانورهای نظامی خصمانه نیروی دریایی آمریکا و متحدانش انجام دهد».

پهپاد تهاجمی زیرآبی جدید «Haeil» که به معنای سونامی است، اولین بار در مارس ۲۰۲۳ میلادی آزمایش شد و در آن زمان رسانه‌های دولتی این کشور اعلام کردند که این سیستم با هدف انجام حملات مخفیانه در آب‌های دشمن و نابودی حملات دریایی گروهی همچنین عملیات بندری ساخته شده است و برای این کار نیز از طریق انفجار زیر آب، یک موج بزرگ رادیواکتیو ایجاد می‌کند.

کره شمالی همچنین به تازگی یک موشک مافوق صوت میان‌برد با سوخت جامد را آزمایش کرده که واکنش شدید واشنگتن، سئول و توکیو را در پی داشته است. هر سه کشور، این آزمایش را نقض جدی قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل خوانده و محکوم کردند.

نمایندگان هر سه کشور همچنین پنج‌شنبه گذشته در سئول گرد هم آمدند و ضمن برررسی آخرین تحولات منطقه، تجارت تسلیحاتی پیونگ‌یانگ با روسیه و لفاظی‌های خصمانه فزاینده این کشور را محکوم کردند.

این نشست، همزمان با بازدید وزیر خارجه کره شمالی از مسکو و دیدارش با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برگزار شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره شمالی چندین موشک جدید کروز به سمت دریا شلیک کرد

کره شمالی هشدار داد در پاسخ به اقدامات تحریک‌آمیز در انجام «حمله اتمی» تردید نخواهد کرد

ژاپن: برد موشکی که کره شمالی پرتاب کرد برای اصابت به هر نقطه از آمریکا کافی است