Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کره شمالی هشدار داد در پاسخ به اقدامات تحریک‌آمیز در انجام «حمله اتمی» تردید نخواهد کرد

رهبر کره شمالی در رزمایش آزمایش بالستیک
رهبر کره شمالی در رزمایش آزمایش بالستیک Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی روز ۲۱ دسامبر (۳۰ آذر) گفت در صورتی که «دشمن» با تسلیحات هسته‌ای اقدامی تحریک‌آمیز انجام دهد در انجام یک «حمله اتمی» تردید نخواهد کرد.

آگهی

کیم جونگ اون این اظهارات را در دیدار با سربازان و درجه‌داران حاضر در دفتر موشکی ارتش کره شمالی بیان کرده است.

بنابر گزارش رسانه‌های دولتی کره شمالی، وی با تبریک اقدام اخیر ارتش این کشور برای پرتاب یک موشک بالستیک قاره‌پیما گفت این رزمایش «توضیح روشنی از شیوه مقابله تهاجمی، تکامل استراتژی و دکترین هسته‌ای کره شمالی است که اگر دشمن زمانی با تسلیحات هسته‌ای دست به تحریک بزند در مورد حمله هسته‌ای تردید نخواهیم کرد.»

کره شمالی این هفته اعلام کرد که جدیدترین موشک قاره‌پیمای خود را روز دوشنبه آزمایش کرده تا آمادگی جنگی نیروهای هسته‌ای خود را در برابر «خصومت فزاینده» ایالات متحده ارزیابی کند.

این موشک از منطقه‌ای در نزدیکی پیونگ‌یانگ به سمت دریا در سواحل شرقی کره شمالی شلیک شد و پس از طی مسافتی در حدود هزار کیلومتر در ۷۳ دقیقه، در آب‌های غرب هوکایدو دومین جزیره بزرگ ژاپن سقوط کرد.

توکیو اعلام کرده است که برد این موشک با سوخت جامد «برای اصابت به هر نقطه از ایالات متحده کافی است.»

دیپلمات‌های ارشد ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای مشترک، پرتاب موشک‌های بالستیک اخیر کره شمالی را محکوم کردند و از پیونگ یانگ خواستند تا به «گفتگوی اساسی بدون پیش‌شرط» وارد شود.

رهبر کره شمالی گفت پرتاب روز دوشنبه «تحرک بالای ارتش و توانایی حمله سریع» را نشان داد و خواستار تلاش برای تقویت بیشتر کارایی رزمی آن شد.

خواهر وی، کیم یو جونگ، نیز در اظهاراتی جداگانه شورای امنیت سازمان ملل متحد را به دلیل برگزاری نشستی درباره پرتاب موشک بالستیک کره شمالی محکوم کرد و گفت که اقدام پیونگ‌یانگ در چارچوب «حق دفاع از کشور خود» بوده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی گفت شورای امنیت سازمان ملل باید مسئولیت سنگین را برعهده رفتار و اقدامات غیرمسئولانه ایالات متحده و کره جنوبی بگذارد که با انواع تحریکات نظامی در تمام طول سال تنش در شبه‌جزیره کره را تشدید کرده‌اند.

ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن روز چهارشنبه رزمایش هوایی مشترکی را با حضور یک بمب‌افکن راهبردی آمریکا در نزدیکی شبه‌جزیره کره برگزار کردند.

ایالات متحده می‌گوید استقرار این بمب‌افکن، بخشی از تعهد واشنگتن به سئول برای تقویت آمادگی دفاعی نیروها در شبه‌جزیره کره است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره شمالی خواستار آمادگی نظامی در برابر «هرگونه تحریک دشمن» شد

جدال لفظی کم‌سابقه نمایندگان کره شمالی و ایالات متحده در نشست شورای امنیت

«نظم نوین عادلانه و چندقطبی در جهان» در پیدا و پنهان توافقنامه مشارکت راهبردی روسیه و کره شمالی