افزایش تنش در روابط مسکو و پاریس؛ معاون دوما: همه سربازهای فرانسوی در اوکراین را می‌کشیم

تظاهرات مخالفان رئیس‌جمهوری روسیه در پاریس در روز ۱۷ مارس
تظاهرات مخالفان رئیس‌جمهوری روسیه در پاریس در روز ۱۷ مارس Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیوتر تولستوی، نایب رئیس دومای روسیه به پاریس هشدار داد که کشورش «همه سربازان فرانسوی» را که به اوکراین اعزام شوند از پای درخواهد آورد.

آگهی

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه طی هفته‌های گذشته به دفعات تاکید کرده است که گزینه اعزام سربازان کشورش به اوکراین منتفی نیست. 

پیوتر تولستوی که نتیجه لئو تولستوی، نویسنده مشهور روس و نویسنده رمان «جنگ و صلح» در قرن نوزدهم است در مصاحبه با یک رسانه فرانسوی گفت که پاریس در آستانه «برانگیختن جنگ جهانی سوم» است. نایب رئیس دوما (مجلس سفلی روسیه) از نزدیکان ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه محسوب می‌شود. 

کاخ الیزه اظهارات منتسب به امانوئل ماکرون مبنی بر احتمال اعزام سربازان فرانسوی به بندر اودسا در جنوب اوکراین را تکذیب کرده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نایب رئیس دوما در بخشی دیگری از مصاحبه‌اش با شبکه تلویزیونی «ب اف ته و» مدعی شد که ۱۳ هزار نیروی مزدور در اوکراین حضور دارند که «۳۶۷ نفر» از آنها فرانسوی هستند. وی افزود که تاکنون «۱۴۷ نفر» از این نیروهای مزدور فرانسوی کشته شده‌اند. 

سرگئی ناراشکین، رئیس اداره اطلاعات خارجی روسیه روز سه‌شنبه گفته بود که فرانسه برای اعزام دو هزار سرباز به اوکراین آماده می‌شود. وزارت نیروهای مسلح (دفاع) فرانسه با تکذیب این ادعا، آن را به عنوان «پخش گسترده اطلاعات جعلی» محکوم کرد. 

فرانسه از زمان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تنها عضو این اتحادیه محسوب می‌شود که سلاح هسته‌ای در اختیار دارد. بسیاری از تحلیلگران بر این باور هستند که رئیس‌جمهوری فرانسه با عدم تعیین خط قرمز مشخص به دنبال ایجاد «ابهام راهبردی» پیرامون سیاست کشورش در قبال جنگ اوکراین است. 

کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه در پی تاخیر در تصویب کمک نظامی آمریکا به اوکراین در کنگره ایالات متحده و چشم‌انداز بازگشت دونالد ترامپ به کاخ سفید، برای شرایطی متفاوت در جنگ اوکراین در سال ۲۰۲۵ آماده می‌شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین پس از پیروزی در انتخابات:حضور غرب در اوکراین می‌تواند جهان را در آستانه جنگ جهانی سوم قرار دهد

فرانسه: گزینه اعزام نیروی رزمی به اوکراین روی میز نیست، در آنجا اسلحه می‌سازیم

تور اروپایی زلنسکی؛ اوکراین و فرانسه پیمان امنیتی ۱۰ ساله امضا کردند