ماکرون: گزینه حضور نظامی غرب در اوکراین فعلا مطرح نیست

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه
امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، با تکرار موضع خود در مورد منتفی نبودن اعزام نیروهای غربی به اوکراین، به قدرت‌های غربی نسبت به نشان دادن هرگونه نشانه‌ای از ضعف به روسیه هشدار داد.

آگهی

وی در عین حال گفت که در شرایط فعلی نیازی به گزینه حضور نظامی نیست.

امانوئل ماکرون ماه گذشته علناً اظهاراتی را درباره گزینه اعزام نیروهای نظامی غرب به جبهه اوکراین مطرح کرد که مخالفت سایر رهبران اروپایی را برانگیخت و آنها تأکید کردند که هیچ برنامه‌ای برای این کار ندارند. روز پنجشنبه ۱۴ مارس (۲۴ اسفند) در مصاحبه‌ای تلویزیونی از ماکرون در مورد چشم‌انداز اعزام نیروهای غربی به اوکراین سؤال شد و او گفت: «امروز در آن وضعیت نیستیم» و افزود: «همه این گزینه‌ها ممکن است».

ماکرون که فرمانده کل نیروهای مسلح فرانسه است، از توضیح این که فرانسه در چه موقعیتی آماده اعزام نیرو خواهد بود، خودداری کرد. او گفت که مسئولیت برانگیختن چنین اقدامی بر عهده مسکو خواهد بود و تصریح کرد که فرانسه حمله به اوکراین علیه روسیه را رهبری نخواهد کرد.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

وی همچنین گفت: «امروز برای برقراری دوباره صلح در اوکراین، ما نباید ضعیف باشیم.»

رئیس جمهوری فرانسه جنگ روسیه و اوکراین را برای فرانسه و اروپا «حیاتی» توصیف کرد و گفت: «اگر قرار شود جنگ به اروپا سرایت کند، مسئولیت آن تنها به انتخاب روسیه برمی‌گردد. اما اینکه امروز تصمیم بگیریم ضعیف باشیم، امروز تصمیم بگیریم که جواب ندهیم، اندیشه‌ای شکست خورده است و من این را نمی‌خواهم».

مصاحبه تلویزیونی ماکرون پس از آن صورت گرفت که پارلمان فرانسه در این هفته استراتژی کشور درباره اوکراین را مورد بحث قرار داد. هم مجلس ملی و هم سنا با رأی‌گیری نمادین توافقنامه امنیتی دوجانبه ۱۰ ساله را که ماه گذشته بین ماکرون و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین امضا شد، تصویب کردند.

ماکرون گفت در نشستی که قرار است روز جمعه با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان و دونالد توسک، نخست وزیر لهستان در برلین برگزار شود، روی حمایت بیشتر از اوکراین گفتگو خواهند کرد.

اظهارات ماه گذشته رئیس جمهوری فرانسه در کنفرانس پاریس درباره اوکراین موجب اعتراض سایر رهبران غربی شد و پس از آن به نظر می‌رسید که در صحنه اروپا منزوی شده است. به ویژه به نظر می‌رسد که شولتس با ماکرون مخالفت بوده زیرا گفت شرکت‌کنندگان در آن نشست توافق کرده‌اند که «هیچ نیروی زمینی» از سوی کشورهای اروپایی به خاک اوکراین گسیل نشود.

مقامات فرانسوی بعداً به دنبال شفاف‌سازی اظهارات ماکرون و کاهش واکنش‌ها شدند و در عین حال بر لزوم ارسال سیگنال واضح به روسیه مبنی بر اینکه نمی‌تواند در اوکراین پیروز شود، اصرار داشتند. از جمله وزیر دفاع فرانسه روز ۸ مارس اعلام کرد که گزینه اعزام نیروهای رزمی به اوکراین روی میز نیست.

شولتس روز چهارشنبه هر گونه گمانه‌زنی در مورد اختلاف بین فرانسه و آلمان را رد کرد و گفت که «روابط شخصی بسیار خوبی» با ماکرون دارد.

او گفت که فرانسه، آلمان و لهستان «نگران پیامدهای وحشتناک جنگ تجاوزکارانه» روسیه به اوکراین هستند.

شولتس همچنین افزود: «حمایت از اوکراین یک مسئله بسیار ملموس و بسیار عینی است مبنی بر این که آیا پشتیبانی در حد کافی برای مهمات، توپخانه، دفاع هوایی و خیلی چیزهای دیگر که [در جنگ] نقش مهمی دارند، وجود دارد یا نه. بحث و پیشبرد این همکاری چیزی است که در حال حاضر مورد نیاز است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه: گزینه اعزام نیروی رزمی به اوکراین روی میز نیست، در آنجا اسلحه می‌سازیم

رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه: ناوالنی به مرگ طبیعی درگذشت؛ اظهارات ماکرون خطرناک و غیرمسئولانه است

از «دیوانگی» تا «سبک‌سری نگران‌کننده»؛ واکنش‌ها به اظهارات ماکرون در باره اعزام نیرو به اوکراین