Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ماکرون خطاب به متحدان اوکراین: بزدلی را کنار بگذارید؛ باید با درک شرایط شجاعت داشته باشیم

سربازان اوکراینی مین‌های ضد تانک را برای قرار دادن در مسیر نیروهای ارتش روسیه حمل می‌کنند
سربازان اوکراینی مین‌های ضد تانک را برای قرار دادن در مسیر نیروهای ارتش روسیه حمل می‌کنند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس‌جمهوری فرانسه روز سه‌شنبه متحدان اوکراین را به کنار گذاشتن ترس و «بزدلی» و برداشتن گام‌های جدید برای کمک به این کشور دعوت کرد.

آگهی

آقای ماکرون که با جمعی از مهاجران فرانسوی ساکن پراگ، پایتخت جمهوری چک، سخن می‌گفت در ادامه تصریح کرد: «ما قطعا به برحه‌ای از اروپای معاصر نزدیک می‌شویم که بهتر است در آن هر گونه ترس و بزدلی را کنار بگذاریم.»

این سخنان در حالی ایراد می‌شود که اظهارات جنجالی پیشین رئیس جمهوری فرانسه در جریان کنفرانس ۲۶ فوریه مبنی بر منتفی نبودن اعزام نیرو از سوی کشورهای غربی به اوکراین با واکنش‌های تند بسیاری از متحدان غربی پاریس همراه شده بود.

آقای ماکرون در سخنان روز سه‌شنبه خود با اشاره به تهاجم روسیه به اوکراین گفت که فرانسه و جمهوری چک به خوبی آگاهند که جنگ به قلمرو مشترک ما (اروپا) بازگشته و برخی از قدرت‌ها در حالی که غیرقابل توقف شده‌اند هر روز تهدید برای حمله را افزایش می‌دهند.

وی بدون ارائه توضیحات بیشتر گفت که ما باید در سطحی باشیم که شرایط زمانه را به خوبی درک کنیم و شجاعت لازم را داشته باشیم.

اظهارات امانوئل ماکرون در روز ۲۶ فوریه پس از میزبانی نشستی با حضور رهبران غربی برای جلب حمایت از اوکراین، با آنچه او به عنوان یک برهم زننده قواعد دیپلماتیک که به شکستن تابوها و به چالش کشیدن تفکرات متعارف به آن شهرت یافته بود ، مطابقت داشت.

پس از این سخنان، مسئولانی از سوی دولت فرانسه ماموریت یافتند تا توضیح دهند که هدف آقای ماکرون از این اظهارات برانگیختن بحثِ لزومِ تداوم کمک به اوکراین بوده و طرح مد نظر وی بیشتر به اعزام نیروهای غیررزمی برای ایفای نقش در کمک به بخش‌هایی چون مین زدایی، حفاظت از مرزها یا آموزش اختصاص داشته است.

انتظار می‌رود که آقای ماکرون در جریان سفر به پراگ با مقامات جمهوری چک درباره طرح‌های اعلام شده در ماه گذشته از سوی این کشور برای تامین مالی خرید فوری صد‌ها هزار گلوله و مهمات از کشورهای ثالث برای ارسال به اوکراین گفتگو کند.

این طرح‌ پیش‌تر همچنین با حمایت برخی دیگر از کشورها از جمله کانادا، دانمارک و چند کشور دیگر همراه شده بود.

ارتش اوکراین که با گذشت دو سال از تهاجم تمام عیار نظامی روسیه به این کشور در حال حاضر تلاش دارد جلوی حملات تازه و پیش‌روی نظامیان روس در جبهه‌های شرقی را بگیرد به شد با کمبود مهمات و گلوله‌های توپ روبرو است و مدت‌ها است در این زمینه از متحدان غربی درخواست کمک کرده است.

رئیس جمهوری فرانسه در جریان کنفرانس ۲۶ فوریه پاریس بدون ارائه جزئیات بیشتر اعلام کرد که کشورش حامی طرح پیشنهادی جمهوری چک است و برای تحقق آن کمک خواهد کرد.

یکی از مسائل کلیدی برای فرانسه، نحوه تامین مالی چنین ابتکاری است. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که پاریس همواره بر استفاده اتحادیه اروپا از منابع مالی اروپایی فقط برای خرید محصولات صنعت دفاعی اروپا تأکید کرده و با ایده استفاده از پول اروپا برای خرید از خارج از بلوک مخالف بوده است.

با وجود حمایت ظاهری امانوئل ماکرون از ابتکار عمل جمهوری چک، چند دیپلمات فرانسوی اعلام کردند که پاریس همچنان با استفاده از پول اروپا مخالف است، اما از ایده خریدهای دوجانبه حمایت می کند.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه: گزینه اعزام نیروی رزمی به اوکراین روی میز نیست، در آنجا اسلحه می‌سازیم

نخست وزیر مجارستان: فقط ترامپ می‌تواند جنگ اوکراین را تمام کند

کمبود نیرو در ارتش اوکراین؛ زندانیان به جبهه فرستاده می‌شوند