Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ده‌ها هزار نفر در حمایت از رهبر نوظهور اپوزیسیون مجارستان به خیابان رفتند؛ پیتر مجار کیست؟

پیتر مجار در سخنرانی روز ملی مجارستان
پیتر مجار در سخنرانی روز ملی مجارستان Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سیاستمداران مجارستان روز جمعه در حالی به مناسبت گرامیداشت روز ملی این کشور سخنرانی‌های آتشین خود را ایراد کردند که ده‌ها هزار نفر در حمایت از منتقد نوظهور ویکتور اوربان، نخست‌وزیر این کشور در مرکز شهر بوداپست جمع شدند.

آگهی

همزمان با سرازیر شدن موج انتقادها به دولت ویکتور اوربان بابت رسوایی پیش آمده برای موافقت با عفو محکومان کودک آزاری در مجارستان، ناگهان نام «پیتر مجار» که خود نیز پیش‌تر در دولت رفت و آمدهایی داشت به سر زبان‌ها افتاد.

آقای مجار در میانه ابراز احساسات جمعیت حاضر در تجمع روز جمعه اعلام کرد که «اکثریت مردم مجارستان اعتماد خود را به تمام نخبگان سیاسی از دست داده‌اند.»

او وعده داد که می‌خواهد یک «قوایی سیاسی جدید تشکیل دهد که همه مجارهای خوش‌نیت با قصد خدمت به کشور می‌توانند به آن بپیوندند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پیتر مجار کیست و چه جایگاهی در افکار عمومی دارد؟

آقای مجار ۴۲ ساله، شوهر سابق «جودیت وارگا» وزیر سابق دادگستری مجارستان است. خانم وارگا از متحدان ویکتور اوربان محسوب می‌شود.

پیتر مجار روز جمعه از «فساد گسترده و فقدان گفتگوهای سیاسی معنادار» در این کشور انتقاد کرد.

بر اساس یک نظرسنجی که توسط موسسه مجارستانی «مدیان» در هفته گذشته انجام شده است، حدود ۹ درصد به آقای مجار رای می‌دهند، به این معنی که هر حزبی که او در آینده تشکیل دهد قوی‌ترین حزب مخالف دولت خواهد بود.

پیتر مجار در جمع هواداران در روز ملی مجارستان
پیتر مجار در جمع هواداران در روز ملی مجارستانآسوشیتدپرس

چرا برهه کنونی برای هر دو سوی طیف سیاسی حساس است؟

ویکتور اوربان که از سال ۲۰۱۰ میلادی تا کنون سکان رهبری کشور را بر عهده دارد، در همان روز جمعه و در آستانه انتخابات پارلمان اروپا، در سخنرانی روز ملی حملات  خود علیه بروکسل و مخالفانش را دوباره تکرار کرد.

آقای اوربان، رهبر ملی‌گرای ۶۰ ساله با به تصویر کشیدن یک «سال حاصلخیز» گفت که انتخابات امسال در اروپا و ایالات متحده یک «انقلاب حاکمیتی» را به بار خواهد نشاند.

او به ده ها هزار نفری که برای سخنرانی او گرد آمده بودند گفت: «در ابتدای امسال ما تنها بودیم. تا پایان سال ۲۰۲۴، ما اکثریت جهان غرب خواهیم بود.»

آقای اوربان هم اکنون با بزرگترین بحران سیاسی دوران ۱۴ ساله نخست وزیری خود مواجه است؛ دلیل آن هم این است که در ماه فوریه خبر رسید که مردی که در یک پرونده سوء استفاده جنسی از کودکان محکوم شده بود، مشمول عفو ریاست جمهوری قرار گرفته و از زندان آزاد شده است.

از آنجائیکه مجارستان قرار است در نیمه دوم سال جاری میلادی ریاست دوره‌ای کشورهای اتحادیه اروپا را بر عهده داشته باشد، ویکتور اوربان به سمت محدود کردن آزادی مطبوعات و تسلط بیشتر خودش بر قدرت گام برداشته است. 

دولت آقای اوربان بر سر اکثر مسائل در حوزه حاکمیت قانون با بروکسل زاویه دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واشنگتن‌پست از طرح تازه آمریکا برای مقابله با قاچاق ادعایی اسلحه از ایران به یمن پرده برداشت

حزب راستگرای حاکم در مجارستان بالاخره با پیوستن سوئد به ناتو موافقت می‌کند

ادعای وزیر مجارستان برای امور اتحادیه اروپا: تامین امنیت اروپا بدون تعامل با روسیه ممکن نیست