شایعات پیرامون همسر ولیعهد بریتانیا؛ ریشه گمانه‌زنی‌ها در مورد کیت میدلتون چیست؟

همسر ولیعهد بریتانیا در مراسم تاجگذاری چارلز سوم در سال ۲۰۲۳
همسر ولیعهد بریتانیا در مراسم تاجگذاری چارلز سوم در سال ۲۰۲۳ Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پنهان‌کاری دربار بریتانیا در مورد وضع سلامت پرنسس کیت، همسر ولیعهد این کشور که اخیرا با ماجرای انتشار عکسی دست‌کاری‌شده از او همراه شد به شایعات در مورد او و همسرش دامن زده است.

آگهی

همسر شاهزاده ویلیام آخرین بار روز ۲۵ دسامبر سال گذشته همزمان با جشن کریسمس در انظار عمومی ظاهر شد. 

دربار بریتانیا چند هفته بعد در روز ۱۷ ژانویه در بیانیه‌ای اعلام کرد که پرنسس کیت برای انجام یک عمل جراحی از پیش‌برنامه‌ریزی شده در ناحیه شکم در بیمارستان بستری شده است. 

در این بیانیه آمده بود که عمل جراحی «موفقیت‌آمیز» بوده است و همسر ولیعهد بریتانیا بین «۱۰ تا ۱۴ روز» در بیمارستان تحت نظر خواهد بود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دوره نقاهت چند ماهه پس از بیماری نامشخص

ولیعهد بریتانیا و همسرش در ماه نوامبر ۲۰۲۳
ولیعهد بریتانیا و همسرش در ماه نوامبر ۲۰۲۳AP Photo

دربار بریتانیا افزوده بود که بعید به نظر می‌رسد دوران نقاهت پرنسس کیت پیش از ایام عید پاک (اول آوریل) به پایان برسد. به این ترتیب همه برنامه‌های عمومی عروس پادشاه بریتانیا تا آن زمان به تعویق افتاد. 

منابع نزدیک به دربار بریتانیا در آن زمان حاضر به اطلاع‌رسانی در مورد بیماری همسر ولیعهد بریتانیا نشدند و تنها به اعلام اینکه او به بیماری سرطان مبتلا نشده است اکتفا کردند. 

کاخ باکینگهام دقایقی پس از انتشار بیانیه در مورد بستری شدن پرنسس کیت در بیانیه دیگری از لزوم بستری شدن چارلز سوم، پادشاه بریتانیا برای انجام عمل جراحی پروستات خبر داد. 

یک روز بعد عکسی از شاهزاده ویلیام در حال ترک بیمارستانی که همسرش در آن بستری شده بود منتشر شد.

عروس پادشاه بریتانیا در نهایت ۱۲ روز پس از انتشار بیانیه اولیه دربار از بیمارستان مرخص شد. در بیانیه‌ای که به همین مناسبت منتشر شده، آمده بود که روند بهبودی همسر ولیعهد بریتانیا «پیشرفت خوبی» داشته است. 

چارلز سوم نیز در همان روز از بیمارستان مرخص شد اما برخلاف پرنسس کیت تصاویری از او در حال ترک بیمارستان با پای پیاده منتشر شد. کاخ باکینگهام چند روز بعد از ابتلای پادشاه بریتانیا به بیماری سرطان خبر داد. با این حال نوع سرطان او اعلام نشد. 

غیبت شاهزاده ویلیام در مراسم رسمی به «دلایل شخصی»

شاهزاده ویلیام در مراسم اهدای جوایز بفتا
شاهزاده ویلیام در مراسم اهدای جوایز بفتاAP

شاهزاده ویلیام چند روز پس از مرخص شدن همسر و پدرش از بیمارستان وظایف عمومی خود را از سر گرفت. 

ولیعهد بریتانیا در همین راستا برخلاف سال‌های قبل به تنهایی در مراسم اهدای جوایز فیلم بفتا شرکت کرد. 

فرزند ارشد پادشاه بریتانیا اما حدود ده روز بعد از مراسم بفتا در روز ۲۷ فوریه شرکت در مراسمی را به «دلایل شخصی» لغو کرد. این در حالی است که بیش از دو ماه از عدم  حضور پرنسس کیت در انظار عمومی می‌گذشت.

کنجکاوی در مورد حال همسر ولیعهد بریتانیا و علت غیبتش در همین دوران به شکل چشمگیری افزایش پیدا کرد. برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی شروع به استفاده از هشتگ «کیت کجاست؟» کردند. 

با این حال دربار بریتانیا همچنان به تاکید بر اینکه حال پرنسس کیت در دوره نقاهتش خوب است اکتفا کرد. 

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایکس (توئیتر سابق) به طرح تئوری‌های توطئه در مورد غیبت طولانی کیت میدلتون روی آوردند. برخی از آنها حتی از لزوم ارائه شواهدی مبنی بر «زنده بودن» همسر ولیعهد بریتانیا سخن گفتند. 

انتشار عکس دزدکی  و عکس دست‌کاری‌شده

رسانه‌های بریتانیایی روز چهار مارس گزارش دادند که عکسی دزدکی از سوی عکاس‌های پاپاراتزی از پرنسس کیت گرفته شده است. با این حال این رسانه‌ها از انتشار این عکس که همسر ولیعهد بریتانیا را داخل یک خودرو در کنار مادرش نشان می‌داد خودداری کردند. 

اما این عکس دزدکی در رسانه‌های دیگر کشورهای جهان منتشر شد. 

آگهی

با این حال انتشار این عکس دزدکی هم نتوانست به کنجکاوی‌ها در مورد عروس پادشاه بریتانیا و انتشار انواع شایعات در شبکه‌های اجتماعی پایان دهد. 

وزارت دفاع بریتانیا یک روز پس از انتشار این عکس دزدکی از شرکت کیت میدلتون در یک رژه نظامی در روز هشت ژوئن یعنی سه ماه بعد خبر داد. بسیاری از این خبر این طور برداشت کردند که همسر ولیعهد بریتانیا تا آن روز در انظار عمومی ظاهر نخواهد شد.

این وزارتخانه یک روز بعد این خبر را از پایگاه اینترنتی خود حذف کرد. 

دربار بریتانیا پنج روز بعد، یعنی روز ۱۰ مارس عکسی از پرنسس کیت در کنار سه فرزندش منتشر کرد. این عکس به سرعت به دلیل حذف آن از سوی خبرگزاری‌های بین‌المللی جنجالی شد. خبرگزاری‌های معتبر جهان به دلیل اینکه شبهه دستکاری شدن این عکس وجود داشت آن را حذف کردند. 

این ماجرا در نهایت به جای اینکه به فروکش کردن شایعات و تئوری‌های توطئه در شبکه‌های اجتماعی کمک کند نتیجه‌ای کاملا خلاف آن داشت. 

آگهی

دربار بریتانیا یک روز بعد در واکنش به حذف این عکس دستکاری شده پیام عذرخواهی پرنسس کیت را منتشر کرد. او به این ترتیب دستکاری در عکس منتشرشده را پذیرفت و بابت آن عذرخواهی کرد. 

همسر ولیعهد بریتانیا در پیام خود گفته بود که مانند بسیاری از عکاس‌های آماتور هر از چند گاه عکس‌ها را دستکاری می‌کند. این پیام باعث شد که بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی جنبه‌های دیگری از عکس مانند زمان ثبت و جدید بودن آن را زیر سوال ببرند. 

خودداری دربار بریتانیا از انتشار عکس اصلی پیش از دستکاری شدن آن باعث شد که شایعات و تئوری‌های توطئه در مورد پرنسس کیت افزایش یابد. 

پخش انواع شایعات در مورد زوج سلطنتی

شاهزاده ویلیام در کنار همسرش
شاهزاده ویلیام در کنار همسرشAP Photo

بسیاری از شایعات پخش‌شده در شبکه‌های اجتماعی در مورد شاهزاده ویلیام و همسرش به ارتباط آنها با یکدیگر و احتمال اختلاف خانوادگی برمی‌گردد. در همین راستا گروهی از کاربران شبکه‌های اجتماعی بر این باور هستند که ولیعهد بریتانیا با زن دیگری ارتباط دارد و عدم حضور همسرش در انظار عمومی در همین چهارچوب قابل ارزیابی است. 

گروهی دیگر نیز از شاهزاده ویلیام بابت عدم پذیرش مسئولیت انتشار عکس دستکاری شده انتقاد کرده‌اند. آنها انداختن مسئولیت انتشار عکس دستکاری شده بر گردن پرنسس کیت را ناعادلانه خوانده‌اند. 

آگهی

ماجرای انتشار عکس دستکاری شده از عروس پادشاه بریتانیا حتی واکنش کاخ‌سفید را نیز برانگیخت. کرین ژان پیر، سخنگوی کاخ‌سفید در پاسخ به پرسشی در مورد احتمال دستکاری‌شدن عکس‌های جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا این مساله را رد کرد.

او همچنین افزود: «من در مورد کیت میدلتون با رئیس‌جمهوری حرف نزده‌ام اما طبیعتا ما آرزوی بهبودی سریع حالش را داریم.»

سخنگوی کاخ‌سفید همچنین از رسانه‌ها و افکار عمومی خواست که به حریم خصوصی همسر ولیعهد بریتانیا احترام بگذارند. 

شاهزاده ویلیام از زمان انتشار عکس دستکاری‌شده همسرش و افزایش چشمگیر شایعات در مورد زندگی خانوادگی‌اش تغییری در برنامه‌های خود نداده است. او همچنان از طرف پدرش پادشاه بریتانیا با شخصیت‌ها دیدار می‌کند و در مناسبت‌هایی که موسسه‌های خیریه برگزار می‌کنند حاضر می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از آشنایی در میخانه تا عضویت در خاندان سلطنتی؛ ملکه استرالیایی دانمارک کیست؟

خاندان سلطنتی بریتانیا می‌گوید بقایای شاهزاده اتیوپیایی قرن ۱۹ را پس نخواهند داد

آلبوم عکس؛ چارلز سوم، تنها عضو خانواده سلطنتی بریتانیا که پس از انقلاب به ایران سفر کرد