Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پیروزی محافظه‌کاران در انتخابات پارلمانی پرتغال همزمان با موفقیت چشمگیر راست‌گرایان افراطی

آندره ونتورا رهبر حزب راست افراطی پرتغال
آندره ونتورا رهبر حزب راست افراطی پرتغال Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی پرتغال نشان می‌دهد حزب راست میانه «ائتلاف دموکراتیک» (AD) روز یکشنبه با کسب ۲۹.۴۹ درصد آراء از حزب سوسیالیست با ۲۸.۶۶ درصد پیشی گرفته است. ائتلاف دموکراتیک به این ترتیب توانست با کسب ۷۹ کرسی بالاتر از حزب سوسیالیست با ۷۷ کرسی بایستد.

آگهی

با این حال حزب شگفتی‌ساز این انتخابات حزب راست افراطی «چگا» بود که توانست تعداد نمایندگان پارلمانی‌اش را چهار برابر کند. این حزب در انتخابات جاری تعداد ۴۸ کرسی از ۲۳۰ کرسی مجلس پرتغال را به دست بگیرد، در حالی که در انتخابات قبلی در سال ۲۰۲۲ تنها ۱۲ کرسی را در اختیار داشت.

آندره ونتورا، رهبر چگا، در میان هوادارانش که شعار «پرتغال، پرتغال» سر می‌دادند گفت: «چگا می‌خواست تبدیل به نقطه ثقل سیاسی پرتغال شود که همینطور هم شد.»

او اضافه کرد: «ما می‌خواهیم به پرتغال یک دولت باثبات بدهیم.»

لوئیز مونته‌نگرو، رهبر ائتلاف دموکراتیک، گفته است که حزبش در انتخابات عمومی روز یکشنبه پیروز شده اگرچه مشخص نیست که آیا حزب او بتواند بدون حمایت حزب چگا دولت تشکیل دهد.

آقای مونته‌نگرو پیشتر بارها هرگونه توافق پس از انتخابات با حزب چگا را رد کرده بود، با این وجود او اکنون احتمالاً برای دستیابی به نوعی توافق با راست افراطی تحت فشار قابل توجهی از طرف حزب خود قرار خواهد گرفت.

وی ضمن تکرار وعده انتخاباتی خود مبنی بر عدم تکیه بر پوپولیست های راستگرا برای تشکیل حکومت، ابراز امیدواری کرد که حزب سوسیالیست و چگا «یک اتحاد منفی» برای ممانعت از ایجاد تشکیل دولت توسط راست میانه تشکیل ندهند.

نتایج انتخابات پرتغال تازه‌ترین نشان‌دهنده گرایش سیاسی عمومی در سراسر اروپا به راست‌گرایان افراطی است. در شرایطی که آنها در ایتالیا، مجارستان و اسلواکی قدرت را در دست دارند، این احزاب در فرانسه، هلند و آلمان نیز رشدی خیره‌کننده داشته‌اند و انتظار می‌رود در انتخابات ماه ژوئن پارلمان اروپا نیز به موفقیتی مهم دست پیدا کنند.

پرتغال که پس از سقوط یک دیکتاتوری فاشیستی در ۵۰ سال پیش به دموکراسی بازگشت، مدتها بود که از ظهور پوپولیسم دست راستی در سراسر این قاره مصون بود. حزب راست افراطی مبارزات انتخاباتی‌اش را بر اساس شعار «ضد سیستم» آغاز کرده و متعهد شده بود که فساد را از بین ببرد و مهاجرت «بیش از حد» را مهار کند. 

آندره ونتورا، رهبر چگا، به خبرنگاران گفت رای‌گیری روز یکشنبه «به وضوح نشان داد که پرتغالی‌ها خواهان یک دولت ائتلافی از حزب ائتلاف دموکراتیک و چگا هستند».

او پیشتر گفته بود که آقای مونته‌نگرو مسئول هرگونه بی‌ثباتی سیاسی در صورت امتناع از مذاکره خواهد بود.

خوشحالی هواداران راست افراطی در انتخابات پرتغال
خوشحالی هواداران راست افراطی در انتخابات پرتغالعکس: آسوشیتد پرس

مارسلو ربلو دی سوسا، رئیس‌جمهور پرتغال، اکنون باید رسما از رهبر ائتلاف دموکراتیک برای تشکیل دولت دعوت کند و آقای مونته‌نگرو گفته است که انتظار دارد این اتفاق به زودی بیفتد.

حزب سوسیالیست و حزب سوسیال دموکرات از زمان سقوط دیکتاتوری پرتغال در سال ۱۹۷۴ به تناوب در قدرت بوده‌اند. با این حال از زمان استعفای آنتونیو کاستا نخست‌وزیر سوسیالیست در ماه نوامبر در بحبوحه تحقیقات مرتبط با فساد، چپگرایان در نظرسنجی‌ها از رقیبان دست راستی خود عقب افتادند.

ناظران می‌گویند بحران فلج‌کننده مسکن، دستمزدهای پایین، افت نظام مراقبت‌های بهداشتی و افزایش فساد که بسیاری آنها را نتیجه عملکرد دولت مستقر می‌دانند، در جهت‌گیری عمومی در انتخابات فقیرترین کشور اروپای غربی نقش داشته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در این میان حزب راست افراطی در مبارزات انتخاباتی تمرکز خود را بر نرخ افزایش جرم و جنایت و همینطور بالا رفتن میزان مهاجرت گذاشته بود.

پرتغال با داشتن یکی از بازترین نظام‌های مهاجرتی در اروپا، شاهد دو برابر شدن جمعیت متولدین خارج از کشور در طی پنج سال گذشته بود. تعداد این متولدین به یک میلیون نفر در سال گذشته رسید که یک دهم جمعیت این کشور را شامل می‌شود.

چگا که در معنای لفظی به معنای «کافی» است، خواستار کنترل‌های سخت‌تر بر مهاجرت و همینطور اقدامات سخت‌تر برای مبارزه با فساد شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ظهور راست‌گرایان افراطی در صحنه سیاست پرتغال؛ آیا مامن مهاجران به نژادپرستی می‌گراید؟

پایان یک نبرد طولانی؛ پارلمان پرتغال پس از جنجال‌های بسیار اتانازی را قانونی کرد

حزب چگا پرتغال با بولسونارو و سالوینی «نشست جهانی راست‌های افراطی» را برگزار می‌کند