Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

یک تحلیلگر اطلاعاتی ارتش آمریکا به فروش اسرار نظامی در ازای دریافت ۴۲ هزار دلار متهم شد

کالب شولتز متهم
کالب شولتز متهم Copyright ارتش آمریکا
Copyright ارتش آمریکا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طبق ادعای دادستان‌های فدرال آمریکا در کیفرخواستی که روز پنجشنبه اعلام شد، یک سرباز ارتش آمریکا که تحلیلگر اطلاعاتی نیز است، بیش از یک سال را صرف فروش اسناد حساس نظامی مرتبط با حمایت آمریکا از تایوان، سامانه‌های تسلیحاتی و سامانه‌های دفاع موشکی به چین کرده است.

آگهی

کالب شولتز متهم است که از مجوز امنیتی فوق سری خود برای دانلود اسناد طبقه‌بندی‌شده‌ دولت آمریکا به درخواست فردی ناشناس که ادعا می‌کرد در هنگ کنگ زندگی می‌کند، استفاده کرده است. او در این فرآیند ظاهرا ۴۲ هزار دلار دریافت کرده است.

او روز پنجشنبه دستگیر و با شش اتهام از جمله تبانی و دریافت رشوه روبرو شد. ارتش اعلام کرد که شولتز، ۲۴ ساله و اهل ویلیس پوینت، تگزاس، از نوامبر ۲۰۱۸ در ارتش خدمت می‌کرد.

اسناد اتهام، دولت چین را به‌عنوان دریافت‌کننده‌ اطلاعات یا عامل این توطئه ذکر نمی‌کند، اما بخش اعظم اطلاعات نظامی‌ که ادعا می‌شود شولتز آن‌ها را رد و بدل کرده، به آن کشور مربوط است.

دادستان‌ها می‌گویند شولتز و همدست ناشناس او از ژوئن ۲۰۲۲ شروع به برقراری ارتباط آنلاین از طریق برنامه‌های پیام‌رسان رمزگذاری‌شده کرده‌اند. طبق اسناد دادگاه به او دستور داده شده بود که اولویتش انتقال «اسناد اصلی و انحصاری» به رابط خود، از جمله اطلاعات مربوط به جنگ روسیه در اوکراین و «قابلیت عملیاتی سامانه‌های حساس نظامی آمریکا و توانایی‌های آن‌ها» باشد.

ظاهرا این دو نفر توافق کرده بودند که وارد یک مشارکت بلندمدت شوند.

بازرسان ادعا می‌کنند که شولتز تا ژوئیه ۲۰۲۲ اطلاعاتی درباره‌ سامانه‌های موشک‌انداز توپخانه‌‌ای با تحرک‌پذیری بالا (HIMARS) ارسال می‌کرده است. این سامانه‌ها را آمریکا برای استفاده علیه روسیه به اوکراین فرستاده است. او همچنین متهم است که در اوت ۲۰۲۲ اسناد حساسی درباره‌ تجهیزات مافوق صوت و خلاصه‌ای از تمرین‌های نظامی آمریکا ارسال کرده است.

اسناد دادگاه جزئیات تبادلی چند ماهه را شرح می‌دهد که در آن همدست ناشناس، اسناد خاصی را درخواست می‌کرد و شولتز با فروش ده‌ها سند حساس به قیمت هزاران دلار در هر بار، موافقت می‌کرد.

به نظر می‌رسد انگیزه او پول بوده است.

شولتز که بخشی از وظیفه‌اش آموزش دادن دیگران در مورد نحوه‌ صحیح رسیدگی به اطلاعات طبقه‌بندی‌شده بود، درباره‌ دستگیری‌های جداگانه‌ دو ملوان نیروی دریایی آمریکا که متهم به انتقال اطلاعات حساس به چین بودند، با رابط چینی خود صحبت کرد.

اسناد دادگاه نشان می‌دهد که همدست شولتز به او توصیه کرد که محتاط باشد.

دادستان‌ها ادعا می‌کنند که رابط در نوامبر ۲۰۲۳ از شولتز خواسته بود تا در مورد کار «برای سال آینده» صحبت کند.

هنوز مشخص نیست که آیا شولتز وکیلی دارد یا خیر. اولین جلسه دادگاه او روز جمعه برگزار خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیپلمات باسابقه پیشین آمریکایی به جاسوسی برای کوبا اعتراف کرد

درز اطلاعات یک شرکت هکری وابسته به دولت چین؛ جاسوسی پکن از کشورها و شهروندان فاش شد

انتشار اسناد محرمانه «عملیات جاسوسی» آمریکا در ونزوئلا برای «شکار مقام‌های بلندپایه»