جنگ غزه؛ مذاکرات آتش‌بس در قاهره برای یک روز دیگر تمدید شد

وضعیت اسفبار نوار غزه
وضعیت اسفبار نوار غزه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام حماس گزارش داده که هرچند مذاکرات آتش‌بس پس از دو روز هیچ دست‌آوردی نداشته اما مذاکره کنندگان این گروه به درخواست میانجی‌گران برای یک روز دیگر در قاهره خواهند ماند.

آگهی

مقام‌های حماس با حضور واسطه‌های بین‌المللی در قاهره حضور دارند تا در خصوص توافقی که در صورت اجرا آتش‌بس را عملی می‌کند و گروگان‌های اسرائيلی نیز آزاد خواهند شد گفتگو کنند. در صورت حصول به توافق این آتش‌بس پیش از آغاز ماه رمضان اجرایی می‌شود و کمک‌ها راهی غزه خواهند شد. 

یکی از مقام‌های حماس در این خصوص به رویترز گفت: «هیئت ما برای گفت‌وگوهای بیشتر روز سه‌شنبه نیز در قاهره می‌ماند، انتظار می‌رود که آنها این دور را اواخر امروز به پایان برسانند». 

تلویزیون مصر نیز گزارش داده که مذاکرات برای سومین روز تمدید شده است، اما در عین حال اضافه کرده که مشکلات و موانعی در مسیر این گفتگوها مشاهده می‌شود. 

پیش از این، باسم نعیم، یکی از مقامات ارشد حماس به رویترز گفته بود که این گروه شبه نظامی پیشنهاد خود را برای توافق آتش بس به میانجیگران ارائه کرده و اکنون منتظر پاسخ اسرائیلی‌ها است که در این دور از مذاکرات حضور ندارند. 

نعیم در این خصوص گفت: «نتانیاهو نمی‌خواهد به توافق برسد و اکنون توپ در زمین آمریکایی‌ها است تا او را برای توافق تحت فشار بگذارند.»

یک مقام ارشد اسرائیلی که نخواست نامش فاش شود در پاسخ به سوالی درباره صحبت‌های نعیم مبنی بر اینکه اسرائيل مانع اجرای توافق می‌شود مدعی شد که این اظهارات مقام‌های حماس نادرست است و اسرائيل تمام تلاش خود را برای دستیابی به توافق انجام می‌دهد.  مقام‌های اسرائيلی تاکنون از اظهار نظر علنی در مورد مذاکرات قاهره خودداری کرده‌اند.

یک منبع پیشتر به رویترز گفته بود که اسرائیل به این دلیل در این دور از مذاکرات حضور نیافته که حماس درخواست آنها را برای ارائه لیستی از همه گروگان‌های زنده رد کرده‌است. نعیم در این خصوص گفته که انجام چنین کاری بدون آتش‌بس غیرممکن است چرا که گروگان‌ها در سراسر منطقه جنگی پراکنده هستند و توسط گروه‌های مختلف به صورت جداگانه نگهداری می‌شوند. 

منابع امنیتی مصر روز دوشنبه گفتند که همچنان با اسرائیلی‌ها در تماس هستند تا اجازه دهند مذاکرات بدون حضور هیئت اسرائیلی ادامه یابد.

واشنگتن که هم نزدیکترین متحد اسرائیل و هم حامی مذاکرات آتش بس است، گفته است که یک توافق مورد تایید اسرائیل در حال حاضر روی میز است و این به حماس بستگی دارد که آن را بپذیرد. حماس این روایت را به عنوان تلاشی در راستای مقصر جلوه ندادن اسرائيل در صورت شکست احتمالی مذاکرات تفسیر کرده است. 

ایالات متحده همچنین از اسرائیل خواسته است تا برای کاهش فاجعه انسانی در غزه، جایی که تا کنون بیش از ۳۰ هزار انسان در پی حملات اسرائيل کشته شده‌اند، اقدامات بیشتری انجام دهد. 

گرسنگی در غزه

قحطی در حال حاضر نوار محاصره شده غزه را فرا گرفته است، زیرا کمک‌هایی که از زمان شروع جنگ به شدت کاهش یافته روز به روز کمتر و کمتر شده است. چند بیمارستان فعال غزه که قبلا مجروحان در آنجا مداوا می‌شدند حالا مملو از کودکانی است که از گرسنگی در حال جان باختن هستند. 

اوضاع در شمال غزه بسیار بدتر است و آژانس‌های امدادرسان و دوربین‌های رسانه‌ها دسترسی به آن مناطق ندارند. مقام‌های بهداشتی در غزه می‌گویند که دست‌کم ۱۵ کودک به دلیل سوتغذیه یا کم‌آبی در یک بیمارستان در این منطقه جان خود را از دست داده‌اند. 

اسرائيل مدعی است که تمایل دارد از طریق دو ایست بازرسی کمک‌های بیشتری به این مردم برساند اما آنچه در عمل اتفاق افتاده، تیراندازی نیروهای اسرائيلی به مردم گرسنه و آواره نوار غزه است که به دنبال کاروان مواد غذایی و کمک‌های انسانی می‌دویدند و با گلوله‌های سربازان اسرائيلی جان خود را از دست دادند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سازمان های امدادی می‌گویند کمک‌رسانی به فلسطینی‌ها با برهم خوردن نظم و قانون غیرممکن شده و اسرائيل مسئول این مشکل است که با نیروهایش به شهرهای غزه حمله کرده و با گشت‌زنی در مناطق این باریکه نه تنها امنیت را در غزه برقرار نکرده که امکان توزیع غذا برای این مردم گرسنه هم از بین رفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا: اسرائیل با چارچوب آتش‌بس غزه موافقت کرده، اکنون توپ در زمین حماس است

هواپیماهای ارتش آمریکا هزاران وعده غذایی را بر فراز بخشی از غزه رها کردند

شلیک اسرائيل به مردم نیازمند غذا در نوار غزه؛ «۸۰ درصد مجروحین مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند»