Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتحادیه اروپا ۱۳۷ میلیارد بودجه مسدود شده لهستان را آزاد می‌کند

دیدار توسک و فن در لاین
دیدار توسک و فن در لاین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسیون اتحادیه اروپا در حال آماده شدن برای رفع انسداد حدود ۱۳۷ میلیارد یورو از بودجه تخصیص یافته به لهستان است که پیش از این به دلیل اقدامات خلاف قانون دولت پیشین این کشور در اختیار ورشو قرار نمی‌گرفت.

آگهی

اورزولا فن در لاین، رئيس کمیسیون اتحادیه اروپا روز جمعه در جریان سفر خود به لهستان در حالی‌که در کنار دونالد توسک نخست وزیر کنونی این کشور و رئيس پیشین شورای اتحادیه اروپا ایستاده بود این مطلب را تایید کرد. 

خانم فن در لاین همچنین در ادامه افزود: «ما تحت تاثیر تلاش‌های دونالد توسک و مردم لهستان برای بازگرداندن حاکمیت قانون به عنوان ستون فقرات جامعه این کشور قرار گرفتیم. جامعه‌ای که در آن همه با استفاده از قوانین رفتار و عمل می‌کنند. جامعه‌ای که مردم و مشاغل می‌توانند به موسسات اعتماد و مقام‌ها را مجبور کنند که بر مبنای قانون حکمرانی نمایند.» 

این پیشرفت در روابط اتحادیه اروپا و لهستان چند روز پس از سفر مقام‌های این کشور به بروکسل برای ارائه «برنامه اقدام» که متشکل از ۹ لایحه برای بازگرداندن استقلال قضایی به دادگاه‌های این کشور است صورت می‌پذیرد. 

خانم فن در لاین همچنین در ادامه خطاب به توسک گفت: «با عنایت به اصلاحاتی و اقدامات فوری که در مورد استقلال قضایی انجام دادید من می‌توانم این خبر خوب را به شما بدهم که هفته آینده با تصمیم کمیسیون‌ها بودجه‌های اروپایی مسدود شده لهستان آزاد و شما می‌توانید به ۱۳۷ میلیارد یورو دسترسی داشته باشید.» 

بروکسل از دسترسی دولت دست راستی تندرو پیشین لهستان به ۷۶ و نیم میلیارد یورو از بودجه تخصیص یافته اتحادیه اروپا برای دوره سالهای ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ جلوگیری کرده بود. سیاستی که به دلیل مجموعه‌ای از کاستی‌های «حاکمیت قانون» که عمدتا بر کاهش استقلال قوه قضائيه و دخالت فزاینده دولت در این نهاد و تصمیمات دادگاه‌ها متمرکز بود، اتخاذ شده بود. 

این مسئله همچنین باعث شده بود تا دولت لهستان نتواند به طور کامل از بودجه صندوق بازیابی از کووید ۱۹ اتحادیه اروپا  که برای این کشور شامل ۳۴ میلیارد و نیم یورو وام‌های کم بهره و ۲۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورو کمک بلاعوض می‌شد، بهره‌مند شود. 

اما توسک که حامی ایده اروپای واحد و اتحادیه‌ای منسجم است و سالها در بروکسل در مسند رئیس شورای اتحادیه بوده وعده داده بود که پس از به قدرت رسیدن روابط میان ورشو و اتحادیه اروپا را از نو بازنویسی کند و ضمن احیای دموکراسی در کشورش، وجوه مسدود شده را در اختیار بگیرد. 

دولت توسک پس از پیروزی و حضور در قدرت به سرعت اقدام به درخواست اولین پرداخت ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورویی از کمک‌های بلاعوض و وام از صندوق بازیابی کووید ارائه کرد. توسک در حضور فن در لاین در این رابطه گفت: «ما واقعاً به آنچه می‌خواستیم رسیدیم. این روز بسیار مهمی برای ما است زیرا ما کارهای زیادی انجام و تلاش بسیاری صورت دادیم تا بتوانیم به این نقطه برسیم.»

نخست وزیر جدید لهستان همچنین در ادامه افزود: «شهروندان لهستانی روز ۱۵ اکتبر دموکراسی و حاکمیت قانون را در اکتبر انتخاب کردند. این پول زیادی است که به ما اختصاص می‌یابد و ما قصد داریم از آن برای مقابله با چالش‌های مهمی که با آنها دست و پنجه نرم می‌کنیم استفاده کنیم.»  

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

حتی اگر کمیسیون اروپا هفته آینده تصمیمات مربوط به رفع انسداد این پول‌ها را اتخاذ کند، پرداخت‌ها فوری نخواهد بود و این وجوه با توجه به سیر تحول در پروژه‌های اصلاح در امور به تدریج به ورشو پرداخت می‌شود.

ضمن اینکه بخشی از این پول‌ها که از صندوق بازیابی کووید می‌آید هم به تکمیل اصلاحات و سرمایه‌گذاری‌ها وابسته است. کشورهای عضو تا اوت ۲۰۲۶ فرصت دارند تا به تعهدات خود در این خصوص عمل کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دونالد توسک: اروپا وارد دوران پیش از جنگ شده است

اتحادیه اروپا روند آزادسازی میلیاردها یورو از بودجه تخصیص‌یافته به لهستان را آغاز کرد

کمیسیون اروپا: سه برابر بیش از نیاز، پیشنهاد فروش گاز به شرکت‌های اروپایی رسیده است