Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

افشای کلاهبرداری ده‌ها میلیون دلاری مقامات اوکراینی در خرید تسلیحات برای دفاع در برابر روسیه

ولودیمیر زلنسکی در جمع نظامیان اوکراینی
ولودیمیر زلنسکی در جمع نظامیان اوکراینی Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات اوکراینی اعلام کردند که در این پرونده، پنج نفر متهم هستند که یک نفر از آن‌ها هنگام تلاش برای عبور از مرز بازداشت شده است. اگر این افراد مجرم شناخته شوند، با ۱۲ سال زندان مواجه خواهند شد.

آگهی

سرویس امنیتی اوکراین گزارش داد که کارمندان یک شرکت اسلحه‌سازی در اوکراین با مقامات وزارت دفاع این کشور تبانی کردند و تقریباً ۴۰ میلیون دلار (۳۶.۴۵ میلیون یورویی) از محل خرید ۱۰۰ هزار گلوله خمپاره‌ای که قرار بود برای جنگ با روسیه استفاده شوند، اختلاس کردند.

این تحقیقات در حالی انجام می‌شود که کی‌یف تلاش می‌کند تا برای سرعت بخشیدن به عضویت خود در اتحادیه اروپا و سازمان ناتو، هر طوری که شده فساد را در داخل کشور سرکوب کند. چرا که هم مقامات اتحادیه اروپا و هم مقامات ناتو پیش از اینکه بخواهند با پیوستن کی‌یف به بلوک متبوع آن‌ها موافقت کنند گفته‌اند که ابتدا باید اصلاحات گسترده ضد فساد در اوکراین به نتیجه برسد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در سال ۲۰۱۹ یعنی مدت‌ها قبل از تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، بر اساس شعار انتخاباتی فسادستیزی انتخاب شد

از آن به بعد، هم رئیس جمهور اوکراین و هم معاونان او اخراج‌های اخیر مقامات ارشد، به ویژه ایوان باکانوف، رئیس سابق سرویس امنیت دولتی در ژوئیه ۲۰۲۲ را به عنوان اثبات تلاش آن‌ها برای سرکوب فساد مالی جلوه می‌دهند.

مقامات امنیتی اوکراین اعلام کردند که تحقیقات فعلی در زمینه فساد در بدنه نظامی این کشور به ماه اوت سال ۲۰۲۲ باز می گردد؛ در آن زمان مقامات اوکراینی قراردادی را برای خرید گلوله‌های توپخانه به ارزش ۱.۵ میلیارد گریونا (۳۶.۴۵ میلیون یورو) با شرکت تسلیحاتی «لِه‌ویو آرسنال / Lviv Arsenal» امضا کردند.

پس از دریافت مبلغ، قرار بود کارمندان این شرکت وجوه را به یک بنگاه تجارتی ثبت شده در خارج از اوکراین منتقل کنند و سپس مهمات را به اوکراین تحویل دهد.

سرباز اوکراینی در جبهه‌های جنگ به تاریخ ۲۶ ژانویه ۲۰۲۴
سرباز اوکراینی در جبهه‌های جنگ به تاریخ ۲۶ ژانویه ۲۰۲۴آسوشیتدپرس

به گفته بازرسان، با این حال، این تسلیحات هرگز به کی‌یف تحویل داده نشد و در عوض پول به حساب‌های مختلفی در اوکراین و بالکان ارسال شد. 

دادستان کل اوکراین می‌گوید این وجوه از آن زمان توقیف شده و به بودجه دفاعی کشور بازگردانده می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه: برنامه‌ای برای استقرار تسلیحات هسته‌ای فراتر از بلاروس نداریم

شایعات درباره «کناره‌گیری» فرمانده محبوب اوکراین؛ زالوژنی به دلیل اختلاف با زلنسکی «اخراج» می‌شود

گشایش جبهه جدید علیه نیروهای آمریکایی در اردن؛ از موقعیت راهبردی برج ۲۲ چه می‌دانیم؟