Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

عملیات بزرگ ضدفساد در اوکراین؛ خانه حامی سابق زلنسکی و دفاتر مقامات مالیاتی تفتیش شد

نیروهای پلیس اوکراین
نیروهای پلیس اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس اوکراین روز چهارشنبه اول فوریه (۱۱ بهمن) و در بحبوحه جنگ خونینی که با روسیه در جریان است، به خانه یک الیگارش‌ معروف و دفاتر تنی چند از مقامات دولتی و مالیاتی یورش برد

آگهی

پلیس اوکراین روز چهارشنبه اول فوریه (۱۱ بهمن) و در بحبوحه جنگ خونینی که با روسیه در جریان است، به خانه یک الیگارش‌ و دفاتر تنی چند از مقامات دولتی و مالیاتی یورش برد.

بنا بر اعلام دیوید آراخامیا، رهبر حزب «خدمتگذار مردم» و از متحدان رئیس جمهور این کشور، ماموران خانه ایگور کولومویسکی میلیاردر مشهور، آرسن آواکوف وزیر کشور سابق و شماری دیگر از مقامات مالیاتی را مورد تفتیش قرار داده‌اند. 

به گفته اداره بازرسی کل اوکراین، رئیس اداره مالیات نیز متهم شده است که «چندین میلیون دلار» درآمد نامشروع کسب کرده است.

در همین راستا رئیس اداره گمرک اوکراین از کار برکنار شده است و مقامات ارشد وزارت دفاع نیز مورد بازپرسی قرار گرفته‌اند. 

دفتر دادستان کل اوکراین اعلام کرد که وزیر سابق انرژی و شماری دیگر از مقامات نیز در پرونده فساد مظنون به شمار می‌روند؛ با این حال این نهاد مشخص نکرده است که آن‌ها به چه چیزی متهم شده‌اند.

آقای آراخامیا با اشاره به اینکه افراد باید بر اساس قوانین عمل کنند، گفت: «کشور با جنگ تغییر می‌کند و اگر کسی آماده تغییر نباشد، دولت وارد می‌شود تا آن‌ها را تغییر دهد.»

مسئله فساد برای سال‌ها است که یکی از معضلات عمده اوکراین به شمار می‌رود و این کشور همواره در پایین‌ترین رده‌های شاخص اندازه‌گیری فساد قرار داشته است. با این حال کارشناسان می گویند اقدامات سریع مقامات نشان می‌دهد که وضعیت در حال بهبود است.

به گفته مسئولان دادستانی، اتهامات فساد فعلی متوجه آن دسته از مقاماتی است که قراردادهای گران قیمت را امضا می‌کنند، رشوه می‌گیرند و به تعطیلات پرهزینه در خارج از کشور می‌روند.

حملات امروز به دفاتر چهره‌های مظنون به فساد، یک هفته پس از آن صورت می‌گیرد که چندین مقام ارشد اوکراینی در پی طرح ادعاهایی مبنی بر اینکه وزارت دفاع قراردادهای تامین غذای سربازان در خط مقدم را به دو تا سه برابر قیمت معمول امضا کرده است، از سمت خود برکنار شدند.

کی‌یف قرار است روز جمعه میزبان نشستی با نمایندگان اتحادیه اروپا باشد و اقدامات ضد فساد، بخشی از اصلاحات کلیدی برای پیوستن اوکراین به این اتحادیه است.

مقامات اوکراینی در جنگ علیه تهاجم روسیه تا حد زیادی وابسته به حمایت نظامی و مالی اروپا و ایالات متحده هستند و مقامات اروپایی می‌گویند برای اینکه این کمک‌ها استمرار یابد، در خود اوکراین نیز مبارزه با فساد ادامه پیدا کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سرویس امنیتی اوکراین فیلمی از یورش خود به خانه ایگور کولومویسکی، الیگارش معروف منتشر کرده‌ است. گفته می‌شود که او در پرونده اختلاس یک میلیارد یورویی شرکت‌های نفتی در این کشور دست دارد. 

واسیل مالیوک، رئیس سرویس امنیتی اوکراین نیز در این باره اعلام کرد: «هر مجرمی که به خود جسارت آسیب زدن به اوکراین را می‌دهد، به ویژه در شرایط جنگ، باید به وضوح درک کند که ما به او دستبند خواهیم زد.»

ایگور کولومویسکی که پیش‌تر توسط ایالات متحده تحریم شده بود، در طول مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۹ از ولودمیر زلنسکی حمایت کرد و از نزدیکان او به شمار می‌رفت. آقای زلنسکی در پیشینه بازیگری خود با ایفای نقش در سریالی در شبکه متعلق به این فرد ثروتمند به شهرت رسید؛ هرچند پس از مدتی از او فاصله گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نماینده جوان ضدفساد در پارلمان اوکراین در تاکسی جان باخت

انتقاد رهبران اروپا از فساد در ساختار سیاسی اوکراین

مبارزه دولت اوکراین با فساد مالی مقامات عالیرتبه این کشور