Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مذاکرات پسا برکسیت بریتانیا و کانادا به‌دلیل اختلاف بر سر گوشت گاو و پنیر شکست خورد

ریشی سوناک نخست وزیر بریتانیا
ریشی سوناک نخست وزیر بریتانیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت بریتانیا مذاکرات تجاری پسا برکسیت با کانادا را پس از ایجاد اختلاف مربوط به واردات و صادرات گوشت گاو و پنیر لغو کرد.

آگهی

بریتانیا از زمانی که به‌طور کامل از اتحادیه اروپا خارج شد با کانادا در دو سال گذشته در حال مذاکره بر سر یک توافق تجاری جدید بوده است. تجارت بین این دو کشور تا حد زیادی تحت همان قرارداد زمان عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا ادامه یافت.

دولت بریتانیا در بیانیه‌ای گفت که برای از سرگیری مذاکرات در آینده «آماده است» اما تاکنون هیچ پیشرفتی حاصل نشده است. ارزش سالانه تجارت بین دو کشور حدود ۲۶ میلیارد پوند (۳۳ میلیارد دلار) است.

با گذشت زمان و با ادامه مذاکرات، مذاکره‌کنندگان کانادایی تحت فشار فزاینده‌ای از سوی صنعت‌کاران حوزه گوشت گاو و تولیدکنندگان داخلی پنیر قرار گرفتند.

صنعت‌کاران گوشت گاو می‌خواستند گوشت‌هایی را که هورمونی بودند به بریتانیا ارسال کنند در حالی که تولیدکنندگان پنیر درباره تاثیر اقتصادی پنیر بدون تعرفه از بریتانیا مخصوصا پنیر چدار هشدار دادند. صادرات پنیر بدون تعرفه از بریتانیا در پایان سال ۲۰۲۳ پس از انقضای یک توافق جانبی محدود، متوقف شد و تولیدکنندگان بریتانیایی با تعرفه‌های ۲۴۵ درصدی مواجه شدند.

مری نگ، وزیر تجارت کانادا در شبکه ایکس گفت دولت این کشور «هرگز با معامله‌ای که برای کارگران، کشاورزان و مشاغل ما خوب نیست موافقت نخواهد کرد.»

مینت باترز، رئیس اتحادیه ملی کشاورزان انگلستان و ولز از دولت بریتانیا به‌ویژه از امتناع آشکار آن از ورود گوشت‌های گاو هورمونی به بریتانیا تمجید کرد.

او گفت: «تجارت محصولات کشاورزی همیشه نخستین چیزی است که باید مورد بحث و توافق قرار گیرد. من خوشحالم که دولت به خط و خطوط خود پایبند بوده و تسلیم نشده است.»

یکی از مزایای اصلی که در همه پرسی سال ۲۰۱۶ بریتانیا برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا مطرح شد این بود که به این کشور اجازه می‌داد سیاست تجاری مستقل خود را دنبال کند.

با این حال از زمان برکسیت تعداد کمی از قراردادهای تجاری جدید مورد مذاکره قرار گرفته است و هرگونه منافع ناشی از آن در برابر موانع تجاری که اکنون بین بریتانیا و اتحادیه اروپا ایجاد شده است به‌طور گسترده در نظر گرفته می‌شود. بریتانیا پیش از برکسیت می‌توانست به‌طور آزادانه در داخل این بلوک تجارت کند.

دولت محافظه‌کار بریتانیا که درباره توافق تجاری پس از برکسیت با اتحادیه اروپا مذاکره داشت تلاش کرد تا شکست مذاکرات با کانادا را کم اهمیت جلوه دهد.

کامیلا مارشال، سخنگوی دفتر نخست وزیری گفت: «این یک مزیت از وضعیت تجارت مستقل ما است که می‌توانیم بر جزییات هر معامله پافشاری کنیم تا مطمئن شویم که این معامله در راستای منافع بریتانیا عمل می‌کند.»

وی افزود: «آماده هستیم تا در آینده مذاکرات با کانادا را از سر بگیریم تا بتوانیم نوعی رابطه تجاری ایجاد کنیم که به نفع مشاغل و مصرف کنندگان در هر دو طرف باشد.»

با شکست مذاکرات، مجددا این نگرانی وجود دارد که خودروهای بریتانیایی از ماه آوریل شاهد افزایش تعرفه‌های گمرکی بر صادرات باشند یعنی زمانی که قرارداد موقت بدون تعرفه منقضی خواهد شد.

اتاق بازرگانی بریتانیا گفت که شکست مذاکرات «خبری ناخوشایند» است و از دولت خواست تا به بخش‌های آسیب‌پذیر کمک کند.

ویلیام بین، رئیس حوزه سیاست بازرگانی اتاق گفت: «برای صادرکنندگان لبنیات و بخش‌هایی از صنعت تولید ما، از دست دادن اولویت‌های کلیدی تجاری، آن‌ها را در وضعیت بدتری نسبت به قبل از سال ۲۰۲۰ قرار می‌دهد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طلاق بریتانیا از اتحادیه اروپا چقدر برای لندن آب می‌خورد؟ خان از هزینه‌های برکسیت گفت

پیامدهای برکسیت؛ تنها یک سوم از سرمایه‌گذاری‌های اتحادیه اروپا در بریتانیا جبران می‌شود

معضل تازه لندن پس از برکسیت و همه‌گیری کرونا؛ با برج‌ها و آسمان‌خراش‌های بدون مستاجر چه کنیم؟