Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

معضل تازه لندن پس از برکسیت و همه‌گیری کرونا؛ با برج‌ها و آسمان‌خراش‌های بدون مستاجر چه کنیم؟

لندن
لندن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بانک اچ‌اس‌بی‌سی (HSBC) پس از بیش از دو دهه تصمیم گرفته تا در سال ۲۰۲۷ برج ۴۵ طبقه و ۲۰۰ متریِ واقع در اسکله کاناریِ (Canary Wharf) لندن را ترک و به ساختمانی با زیربنایِ نصف آن کوچ کند. صندوق ثروت ملی قطر به عنوان مالک این برج چندان امیدی به پیدا کردن مستاجر جدید ندارد.

آگهی

ساختمان بانک اچ‌اس‌بی‌سی تنها برجی نیست که در آستانه بلااستفاده شدن قرار دارد. 

در دنیای پس از برکسیت و همه‌گیری، برج‌ها و آسمانخراش‌های ساخته شده در بخش تجاری لندن به دو دلیل روز به روز بی‌مشتری‌تر و بدون مستاجرتر می‌شوند: تلاش گروهی از کسب و کارها برای ترک لندن و استقرار دفاتر خود در فرانکفورت و بروکسل واقع در قلب اتحادیه اروپا و نیز رواج دورکاری در دوران پس از همه‌گیری کرونا که موجب شده تا کسب و کارها به دفاتر کوچک‌تری نسبت به گذشته نیاز داشته باشند. 

چشم‌انداز آتی این ساختمان‌های بلندمرتبه به قدری بد شده است که برخی از سرمایه‌گذاران متقاضی لاشه‌های خالی آنها شده‌اند؛ چراکه معقدند که زمین آنها ارزش بیشتری نسبت به سازه‌های بی‌ارزش بنا شده دارد و با تخریب آنها می‌شود سازه مفید و مورد نیاز شهر را ساخت.  

چنان که در نیویورک نیز اخیرا طرحی برای تغییر قوانین در منطقه تجاریِ میدتاون منهتن (Midtown Manhattan) ارائه شده تا امکان تبدیل دفاتر شرکت‌های بزرگ که پیش‌تر در آسمانخراش‌های این منطقه مستقر بودند، به آپارتمان‌های مسکونی یا حتی خوابگاه‌های دانشجویی فراهم شود. 

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که به دلیل کاهش تقاضای بلندمدت برای فضاهای اداری و تجاری بزرگ، لندن حداقل ۶۰ ساختمان اداری خالی دارد. در همین حال، بریتانیا با بحران مسکن رو به روست و قیمت متوسط خانه در این کشور به بیش از ۱۰ برابر متوسط دستمزد سالانه رسیده است. 

درنهایت، به دلیل ردپای گازهای کربن در صنعت ساخت و ساز، به مالکان ساختمان‌های اداری و تجاری بدون مشتری توصیه می‌شود که به جای تخریب، به راه‌های استفاده مجدد از آنها یا حداقل بازیافت مصالح آن فکر کنند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

برج پارکر نمونه موفق این تغییر رویکرد است. یک برج اداری بتنی که در دهه ۱۹۶۰ در کاونت گاردن لندن بنا شده بود، پس از بازسازی کامل و نمای جدید، اکنون به واحدی مسکونی تبدیل شده است.

البته کارشناسان یادآوری می‌کنند که هر ساختمان اداری و تجاری قابل تبدیل به مسکونی نیست؛ چه از نظر بنیان و ساختار و چه از نظر طراحی. 

بر همین اساس بن کلیفورد، دانشیار کالج دانشگاهی لندن معتقد است که برجی همچون دفتر بانک اچ‌اس‌بی‌سی قابلیت بسیار کمی برای تبدیل شدن به ساختمانی مسکونی دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مذاکرات پسا برکسیت بریتانیا و کانادا به‌دلیل اختلاف بر سر گوشت گاو و پنیر شکست خورد

یک نظرسنجی: اکثر بریتانیایی‌ها اکنون موافق پیوستن مجدد به بازار واحد اتحادیه اروپا هستند

استعفای وزیر دفاع بریتانیا؛ وزیر انرژی سابق جانشین بن والاس شد و وعده ادامه حمایت‌ها از اوکراین داد