قطر: از اظهارات منتسب به بنیامین نتانیاهو برآشفته شده‌ایم

بنیامین نتانیاهو
بنیامین نتانیاهو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قطر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل را متهم کرد که در تلاش‌های میانجی‌گری در جنگ غزه مانع تراشی می‌کند و منافع شخصی خود را در اولویت قرار داده است.

آگهی

ماجد الانصاری سخنگوی وزارت خارجه قطر در حساب توییتری خود با اشاره به اظهارات منتسب به نتانیاهو که در آن قطر را در جریان مذاکرات با حماس «مسئله‌ساز» می‌خواند، گفت: «ما از اظهارات منتسب به نخست وزیر اسرائیل در گزارش  رسانه های مختلف درباره نقش میانجیگری قطر، برآشفته شده‌ایم.»

آقای انصاری همچنین در ادامه نوشته است: «اگر این اظهارات صحت داشته باشد، نخست وزیر اسرائیل تنها به دلایلی که به نظر می‌رسد در خدمت منابع سیاسی شخص اوست به جای آن‌که اولویت با نجات جان‌های بی‌گناه و از جمله جان گروگان‌های اسرائیلی باشد، ضمن ممانعت از فرآیند میانجیگری به آن لطمه هم می‌زند.» 

به گزارش آسوشیتدپرس، نتانیاهو در یک فایل ضبط شده از دیدار با خانواده‌های گروگان‌ها که روز سه‌شنبه از کانال ۱۲ اسرائیل پخش شد، قطر را «مسئله‌ساز» خوانده بود. نتانیاهو در آن فایل همچنین گفته است: «تا به حال به این نکته توجه کرده‌اید که من از قطر تشکر نکرده‌ام؟ از قطر تشکر نکردم، چرا؟ چون ماهیت قطر از نظر من با سازمان ملل و سازمان صلیب سرخ تفاوتی ندارد و شیوه‌ای که در پیش گرفته، حتی مسئله‌سازتر نیز هست.»

نتانیاهو همچنین در ادامه می‌افزاید که با این حال حاضر است از هر میانجی که بتواند به روند بازگشت گروگان‌ها به خانه کمک کند استفاده نماید. نخست وزیر اسرائيل در بخش دیگری از این فایل ضبط شده ادامه داده که قطر از حماس حمایت مالی می‌کند و اهرم فشاری بر این گروه دارد. او همچنین در ادامه به خانواده‌های گروگان‌ها می‌گوید که از تصمیم آمریکا مبنی بر تمدید حضور نظامی این کشور در پایگاهی در قطر بسیار از واشنگتن عصبانی شده است.

سخنگوی دولت اسرائیل در پاسخ به سوالی درباره بیانیه قطر و صحت این فایل صوتی گفت که اسرائیل «نمی‌تواند در مورد تلاش‌ها و اقدامات انجام شده برای آزادی گروگان‌ها وارد جزئیات شود».

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

قطر، جایی که تعدادی از رهبران سیاسی حماس در آن مستقر هستند، به عنوان میانجی اصلی بین این گروه فلسطینی و مقامات اسرائیلی عمل کرده است. در ماه نوامبر، قطر به توقف هفت روزه درگیری کمک کرد که طی آن ۱۱۰ گروگان اسرائیلی و خارجی از غزه آزاد شدند و در مقابل هم ۲۴۰ فلسطینی از زندان‌های اسرائيل رهایی یافتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله اسرائيل به اهدافی در سراسر غزه؛ حماس: احتمالا گروگان‌های بیشتری در بمباران‌ها کشته شده‌اند

اسرائیل: بی چون و چرا پس از آزادی گروگان‌ها به جنگ باز می‌گردیم؛ اردوغان: نتانیاهو «قصاب غزه» است

همه چیز درباره گروگان‌های اسیر در دست حماس؛ آیا اسرائيل و گروه‌های فلسطینی در آستانه توافق هستند؟